Tvorenie s deťmi: Čo vybrať a ako začať?

Štvrtok, 5. jún 2025

Zistite, aké tvorivé aktivity zvoliť podľa veku dieťaťa, sezóny alebo príležitosti. Prinášame praktické tipy, inšpiráciu aj odporúčania na základnú výbavu na tvorenie doma aj v škôlke.

Tvorenie s deťmi: Čo vybrať a ako začať?

Prečo tvoriť s deťmi?

Tvorenie s deťmi nie je len spôsob, ako zabaviť neposedné ruky, ale je to predovšetkým prirodzená a hravá cesta k rozvoju celej osobnosti. Pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku, kreativitu a motivuje k sústredeniu. Navyše pri spoločnom tvorení vzniká niečo cennejšie ako len výrobok – rastie vzťah medzi dieťaťom a dospelým, či už je to rodič, starý rodič, učiteľ alebo pestúnka. Ten hrejivý pocit, keď dieťa ukazuje svoj výtvor s hrdosťou, je na nezaplatenie.

Dobrou správou je, že na tvorenie nepotrebujete špeciálnu dielňu ani hromadu pomôcok. Väčšinu projektov zvládnete s deťmi aj pri kuchynskom stole – stačí vybrať vhodnú aktivitu, pripraviť si pár základných materiálov a pustiť sa do práce. Pri tvorení s deťmi v škôlke, škole, ale aj doma sa často využívajú trendy upcyklácie, napríklad maľovanie na poháre alebo tvorenie s konzervami. Toto učí deti prirodzene vnímať hodnotu vecí a vedie ich to k ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Často je možné tvoriť aj s prírodninami. Asi všetci poznáme zo školy postavičky z gaštanov alebo obtlačky jesenného lístia. Ich zber môžete prepojiť s príjemnou prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Tvorenie s deťmi podľa veku

Každé dieťa je iné - niekto rád strihá, iný miluje farby alebo sa s chuťou púšťa do navliekania korálok. Pri výbere tvorivých aktivít je dobré zohľadniť vek dieťaťa a jeho schopnosti. Deti sa vyvíja rôzne a čo pre niekoho môže byť v 10 rokoch zložité, iné dieťa v 6 rokoch hravo zvládne (a naopak). Dôležité je teda sledovať a počúvať to, čo dieťa baví, čomu sa chce venovať. Tvorenie má byť primárne zábava aj odpočinok av tomto prípade určite nie je dobré deti nútiť do vecí, ktoré nechcú alebo nemajú motiváciu robiť (treba len pretože im to nejde). Nasledujúce rozdelenie sa teda nebojte prispôsobiť podľa dieťaťa.

Čo tvoriť s deťmi vo veku 1 - 3 roky?

Najmenšie deti si tvorenie najviac užijú ako zmyslový zážitok. Ideálne sú pre nich modelíny a prstové farby pre rôzne odtlačky rúk, predmetov alebo prírodnín. Deti v tomto veku neriešia výsledok, ale skôr proces. Rozvíja jemnú motoriku a koordináciu. Učia sa cez dotyky, stláčanie, pohyb a občas aj cez ochutnávanie. Preto je dôležité prispôsobiť deťom nielen pomôcky, ale aj samotné materiály. Určite nenechávajte deti v tomto veku tvoriť samotné, nielen kvôli ich bezpečiu, ale aj kvôli bezpečiu vašej svetlej pohovky, bielej mačky alebo čerstvo vymaľovaných múrov... :)

Aj keď umelecké vyjadrenie v tomto veku je veľmi obmedzené, je pre vývoj dieťaťa absolútne zásadné. Okrem učenia zmysly tu tiež posilňuje vzťah s dospelým, ktorý s dieťaťom tvorí a zažíva prvé úspechy, keď sú dospelí z hotového dielka (ak to nie je práve tá pomaľovaná pohovka) nadšenie!

Čo tvoriť s deťmi vo veku 3 - 6 rokov?

Zhruba od 3 rokov veku deti už zvládajú jemnejšiu prácu a dokážu nasledovať jednoduchý postup. Vyskúšajte s nimi pokojne zložitejšie tvorenie s modelovacími hmotami ako sú samotvrdnúce alebo polymérové ​​hmoty. Na vonkajšie tvorenie sa hodí kriedy.

Okrem toho ale platí jednoduché pravidlo - pomaľovaného papiera nie je nikdy dosť! Môžete tak postupne prejsť k osvojovaniu správneho držania pasteliek/ceruziek. Z farebného tvorenia sa nebojte tiež objavovať možnosti fúkacích farieb, vďaka ktorým môžete vyrobiť naozaj originálne dielka. Obľúbenou činnosťou je tiež obtlačovanie rôznych predmetov alebo napríklad výroba pečiatok zo zemiakov. Tvorenie s deťmi z papiera je veľmi obľúbené a ponúka nespočetné množstvo rôznych možností.

A aby tvorenie nebola nuda, akýkoľvek výtvor je možné ozdobiť očkami, brmbolcami alebo žinilkovými drôtmi! Pred nástupom do školy by deti mali zvládať jednoduché strihanie s nožnicami, ideálne špeciálnymi zaoblenými, ktoré sú bezpečnejšie a lepšie padnú do detskej rúčky. Vystrihovanie si môžu vyskúšať napríklad na obľúbenej penovke - tzv. Moosgummi, z ktorej sa dajú vytvoriť rôzne zvieratká a príšerky. Iste si to pamätáme všetci z našich školských rokov, ale k takej poriadnej kreativite v tomto veku neodmysliteľne patrí tvorenie s deťmi z roliek od toaletného papiera! Tie je možné využiť na milión spôsobov.

Keď už dieťa prestane svet spoznávať ochutnávaním, je možné zapojiť do tvorenia aj korálky. Obľúbené sú detské plastové korálky, ktoré sú väčšie a majú väčší prieťah, ktorý sa deťom lepšie prevlieka. Využiť môžete tiež drevené korálky, ktoré majú síce prieťah o niečo menší, ale materiálovo môžu byť príjemnejšie. Aj keď je vaše dieťa šikovné a chápe, že korálky slúžia len a iba na navliekanie, nenechávajte ich pri tomto tvorení osamote.

Na detské oslavy sa vám môžu hodiť farbičky na tvár. Aj tie možno nanášať prstami, čím ratolesť rada ozdobí aj vašu tvár, o tom nemáme pochýb! Využiť môžete tiež DIY karnevalové masky na tvár.

Tip: Ak si dieťa tvorí šperky pre seba, treba dbať na bezpečnosť aj pri voľbe návlekového materiálu. Ten by mal byť samozrejme pevný, aby sa šperk nerozbil, ale mal by byť buď s bezpečnostným zapínaním, ktoré sa ľahko rozopne v prípade ťažkostí alebo na materiáli, ktorý má tendenciu prasknúť, keď by to bolo potrebné.

Čo tvoriť s deťmi vo veku 6 - 10 rokov?

V tomto veku deti zvládnu zložitejšie techniky a začínajú mať trpezlivosť na dlhšie projekty. Vo chvíli, keď vystrihovanie a lepenie už nebude dostatočná zábava, tak to stále neznamená, že tvorenie je „pruda“. Vyskúšajte napríklad prácu so zmršťovacou fóliou. Na ňu jednoducho namaľujete alebo vytlačíte motív, po zahriatí v rúre sa fólia zmenší a behom chvíľky tak bude hotový štýlový prívesok alebo dekorácia.

Malé princezné aj princovia si radi tvoria trochu zložitejšie šperky, kedy už len nenavliekajú korálky v náhodnom poradí, ale vymýšľajú opakované vzory alebo motívy s hlbším významom. S deťmi vo veku od 6 rokov môžete tvoriť šperky ako darčeky pre kamarátov aj starých rodičov. Okrem farebných detských plastových korálikov alebo drevených korálikov sa deťom budú páčiť tiež zmesi sklenených korálikov, kde nájdu rôzne veľkosti, odtiene aj motívy korálikov. Využite pri korálkovaní plastové korálky s písmenkami a skladajte mená, slová alebo pokojne abecedu!

Určite stojí za skúšku aj tvorenie sviečok a mydiel. Je veľmi jednoduché a spoločne môžete vykúzliť hotový zázrak! Ak si nie ste istí, či je toto niečo pre vás, vyskúšajte kreatívnu sadu na výrobu sviečok alebo kreatívnu sadu na výrobu mydiel. V každej sade nájdete všetko, čo je na tvorenie potrebné, stačí otvoriť krabičku a pustiť sa do práce. Návody aj postup je jednoduchý, takže to s deťmi v tomto veku hravo zvládnete.

Niektoré deti sa s radosťou pustia aj do šitia. Jednoduché zošívanie filcových častí a výroba rôznych zvieratiek alebo príšeriek je jednoducho zábava. Aj tu si môžete buď materiál vybrať sami alebo sa pozrite na naše sady na šitie.

Výlety do prírody môžete prepojiť so zberom lístia, gaštanov, šišiek, kvetov alebo napríklad s maľovaním na kamienky. Tvorenie z prírodnín je skvelý spôsob, ako prepojiť deti s prírodou, rozvíjať ich vnímanie detailov a zapojiť fantáziu.

Nemôžeme tu nespomenúť obľúbené Pixel hobby skladačky! Pixelové mozaiky od Pixelhobby si zamilujete aj vy. Jednotlivé pixely nájdete v hárkoch, ktoré skladáte, buď podľa návodu, alebo podľa svojej fantázie, do základných doštičiek. Pixely sa nemusia lepiť, žehliť, ani nijako namáčať a napriek tomu držia veľmi pevne. Vytvoriť si tak môžete kľúčenky, obrázky alebo napríklad originálne magnet na chladničku! V podobnom duchu sa nesie aj diamantové maľovanie. Aj tu si môžete vybrať tvorenie väčších obrazov, na ktoré je ale nie vždy dostatok trpezlivosti. Trochu vhodnejšie sú pre tento vek menšie projekty, napríklad postavičky (Lilo, Stitch alebo Harry Potter tam sú tiež! :)), zdobenie zápisníkov, tvorba samolepiek alebo príveskov.

Poslednou obľúbenou aktivitou sa môže stať tvorenie sa zažehľovacími korálkami. Okrem zažehľovania je možné ich tiež obyčajne navliekať (stále to sú korálky) a tvoriť z nich šperky alebo napríklad dekorácie.

Prečítajte si tiež náš článok Učenie tvorbou, kde nájdete niekoľko zábavných návodov na netradičné tvorenie s deťmi, vďaka ktorým si môže dieťa osvojiť počítanie alebo napríklad zaväzovanie šnúrok.

Čo tvoriť so staršími deťmi vo veku 10+ rokov?

Šikovnejšie staršie deti zvládnu aj zložitejšie postupy a majú oveľa dlhšiu schopnosť sústrediť sa, než v mladšom veku. Často prichádza s vlastnými nápadmi, tak prečo ich nevyužiť?!

Okrem všetkého vymenovaného v predchádzajúcich odsekoch už môžete začať spoločne experimentovať s ďalšími odlievacími hmotami. Skúste napríklad odlievanie z Jesmonite, kreatívneho betónu alebo ekologickej živice Reslin. Pri práci s krištáľovou živicou nezabudnite dbať na všetky potrebné ochranné prostriedky. U všetkých liacich hmôt ale dôrazne odporúčame dohľad dospelého v priebehu tvorenia a rovnako tak aj v prípade tvorenia s 3D perom. Môžete prípadne na projektoch spolupracovať - ​​vy budete odlievať, deti potom môžu dozdobiť a pomaľovať výrobok napríklad akrylovými farbami.

Okrem toho je možné pustiť sa do trochu zložitejšieho macramé. Vyskúšajte napríklad našu kreatívnu sadu na výrobu háčikových košíkov. Pozrite si tiež sady na háčkovanie alebo sady na vyšívanie, kde nájdete množstvo rôznych motívov, vďaka ktorým si deti osvoja presnú prácu s háčikom, ihlou alebo niťou.

Tvorenie s deťmi podľa sezóny a sviatkov

Každé ročné obdobie aj sviatok ponúka ideálnu príležitosť na spoločné tvorenie. Deti tak nielen vyrábajú krásne dekorácie alebo darčeky, ale zároveň vnímajú cyklus prírody a tradícií okolo seba. Tu je pár osvedčených nápadov na tvorenie podľa sezóny:

Jar a Veľká noc

Na jar sa príroda prebúdza as ňou aj chuť tvoriť svieže, farebné dekorácie a celkovo sa pustiť do jarného tvorenia s deťmi. Deti si zamilujú výrobu veľkonočných ozdôb, ako sú papierové kuriatka, farebné maľované vajíčka alebo jarné a veľkonočné priania. Ideálnym materiálom pre veľkonočné tvorenie s deťmi je papier, filc alebo žinylkové drôtiky – jednoducho všetko, čo je hravé a ľahko spracovateľné. Nalepovacie očká by tiež rozhodne nemala v kreatívnom šuplíku chýbať.

Tip: Tvorte s deťmi herbár, kam budete celý rok zbierať a lisovať sezónne kvety, listy alebo plody. Bude to krásnym príkladom kolobehu prírody. Na herbár sa vám môžu hodiť scrapbookové albumy.

Leto

Letné tvorenie často prebieha vonku, v prírode, na dovolenke pri mori, na chalupe alebo u starých rodičov na dedine. Deti môžu tvoriť z prírodnín nazbieraných na výlete - z kamienkov, listov, kvetov alebo piesku. Obľúbené sú tiež maľované kamienky, výroba mydiel či kúpeľových bômb, alebo napríklad kreatívne projekty ako maľovanie na textil. Leto praje voľnosti, a práve tú deti vo tvorení milujú.

Jeseň

Jeseň prináša nádherné farby a ďalšie nepreberné množstvo materiálov z prírody. Tvorenie z lístia, tekvíc, gaštanov alebo šišiek patrí medzi stálice. Deti si rady vyskúšajú aj tlačidlá zo zemiakov – napríklad na vlastný baliaci papier alebo prianie. Jesenné tvorenie s deťmi býva upokojujúce, ideálne pre chladnejšie dni. Skúste vyrobiť napríklad roztomilé zvieratká z listov podľa tohto návodu!

Zima a Vianoce

V zime, a zvlášť na Vianoce, má tvorenie najkúzelnejšiu atmosféru. Výroba anjelikov nielen z korálikov, vlastných prianí, papierových snehových vločiek alebo domácich ozdôb na stromček patrí medzi neodmysliteľné súčasťou vianočného tvorenia s deťmi. Deti môžu tvoriť aj drobné darčeky – sviečky, mydlá alebo dekorácie z odlievacích hmôt. Zimné tvorenie s deťmi je skvelou príležitosťou spomaliť a prežiť spoločné chvíle v pokoji a pohode.

Tvorenie s deťmi doma aj v škole a škôlke

Či už tvoríte s jedným dieťaťom doma alebo vediete skupinu detí v škôlke alebo krúžku, základom úspechu je dobrá príprava. Vďaka nej bude tvorenie hladké, radostné a bez zbytočného stresu pre deti i dospelých.

Základná výbava na tvorenie s deťmi

Kufrík so základnými potrebami pre tvorenie by mal obsahovať: 

Okrem toho sa vám ale určite budú hodiť rôzne kreatívne sady pre deti, ktoré sú ideálne pre rýchly štart bez zložitého plánovania. Existujú aj kreatívne boxy, kde síce nenájdete konkrétny návod čo tvoriť, ale nájdete tam množstvo materiálu, z ktorého sa tvoriť dá.

Tip: Tavná lepiaca pištoľ je kráľovná detského tvorenia! Určite sa oplatí mať ju po ruke a dieťaťu prípadne pomôcť.

Tipy na tvorenie s väčšou skupinou detí

V škôlke alebo tvorivom krúžku, kde pracujete s väčšou skupinou detí, je dôležité myslieť na jednoduchosť, dostupnosť materiálov a dobré zorganizovanie priestoru. Pomáha, keď si pripravíte ukážkový výtvor, rozdelíte si deti po menších skupinkách a pripravíte pracovné miesta s rozdeleným materiálom. Oplatí sa tiež mať v zálohe „plán B“ – napríklad rýchlejšiu aktivitu pre tých, ktorí skončia skôr. Aj toto tvorenie je možné spojiť s prechádzkou a zbieraním materiálu pre neskoršie tvorenie. Rozdelenie aktivít často udrží pozornosť a záujem detí dlhšie.

Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnosť je maximálne dôležitá – obzvlášť u malých detí. Vyberajte netoxické, umývateľné farby a lepidlá vhodné pre deti. Komponenty by mali byť dostatočne veľké, aby nehrozilo vdýchnutie alebo prehltnutie, a nástroje prispôsobené veku a schopnostiam (napr. okrúhle detské nožnice). Deti sa samozrejme musia naučiť zaobchádzať so všetkými pomôckami a patrí to k prirodzenému vývoju. Ako píšeme vyššie, je dôležité zohľadniť reálne schopnosti dieťaťa a nezameriavať sa iba na určitý vek. Dohliadajte ale vždy pozorne na ich prácu, či už tu s korálkami, farbami, modelínou alebo čímkoľvek iným.

Rýchle a jednoduché tvorenie: návody a inšpirácie

Najlepšie návody na tvorenie s deťmi:

  1. Návod na výrobu roztomilého netopiera z ruličky od toaletného papiera >>>
  2. Návod na výrobu vianočného stromčeka zo ženilkových drôtikov >>>
  3. Návod na výrobu veľkonočných vajíčok s písmenkami >>>
  4. Návod na výrobu závesu s vtáčikmi z Moosgummi >>>
  5. Návod na výrobu tekvice z korálikov >>>
  6. Návod na výrobu lesných zvieratiek z lístia >>>
  7. Návod na výrobu priania fúkacími fixkami >>>
  8. Návod na výrobu kľúčenky zo zmršťovacej fólie >>>
  9. Návod na výrobu vianočného stromčeka zo zažehľovacích korálikov >>>
  10. Návod na výrobu ovocných špachtlí z modelovacej hmoty >>>

Prezrite si všetky návody na tvorenie s deťmi tu >>>

Či už chcete s deťmi tvoriť čokoľvek, sme tu pre vás! Veľa inšpirácie nájdete napríklad na našom blogu pod štítkom "Tvorenie s deťmi". Materiál, ďalšie rady, tipy aj najčastejšie kladené otázky nájdete v rozcestníku Všetko pre tvorenie s deťmi.

Samozrejme inšpirácia je tiež plný Pinterest, ale pozrite si aj inšpiratívne návody na tvorenie s deťmi v sekcii Návody & Inšpirácia. Fotonávod vás prevedie tvorbou krok po kroku av sekcii Materiál na výrobu nájdete presne to, čo je k jednotlivým projektom potrebné. Takže nebudete musieť nič ďalšie riešiť a môžete sa pustiť rovno do tvorenia! Návody sú zadarmo, naopak nás veľmi potešia, keď výsledky svojej tvorby, inšpirovanej práve v sekcii Návodov označíte na sociálnych sieťach, aby sme sa spolu s vami mohli radovať z hotového diela!

Budeme radi, keď sa s nami podelíte o výsledky svojej tvorby s tými najmenšími aj trochu väčšími šikulami. Buď na našom Facebooku, alebo na Instagramu.

Súvisiace články

Tipy na vianočné tvorenie s deťmi

Tipy na vianočné tvorenie s deťmi

Vianočný čas je o spoločne strávených chvíľach a nezabudnuteľných zážitkoch. A presne tie môžu vznikať už počas tvorenia vianočných ozdôb a dekorácií s tými najmenšími. Pustite sa do vianočného tvorenia s deťmi, v tomto článku vám prinášame tipy na jednoduché a zaujímavé návody, ktorých tvorba bude baviť vás aj deti.

Ako vyrobiť obálku? Ľahko, rýchlo a bez lepidla

Ako vyrobiť obálku? Ľahko, rýchlo a bez lepidla

Ako vyrobiť obálku z papiera A4? Za pár minút, bez lepidla alebo lepenky? Ľahko, stačí vám na to 10 krokov. Pripravili sme pre vás návod krok za krokom doplnený o obrázky, takže to zvládnete ľavou zadnou (ale radšej sa do toho pustite rukami).

DIY projekty na Dušičky, Halloween alebo čokoľvek na jeseň oslavujete

DIY projekty na Dušičky, Halloween alebo čokoľvek na jeseň oslavujete

Inšpirujte sa k troche strašidelného tvorenia, ktoré bude baviť nielen deti, ale aj dospelých! Aj efektné dušičkové alebo halloweenske dekorácie totiž môžete pripraviť doslova za pár minút. Pripravili sme pre vás tipy na 5 originálnych (a trochu strašidelných) dekorácií!

Všetky články



Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 833+ recenzií - zobraziť všetko

Katarína
Neděle, 22. Jún 2025

100%

Naj obchod, kvalita, odporuca pinkfantasy.sk

Ľubica
Štvrtok, 19. Jún 2025

100%

Maximálna spokojnosť s nákupom

Michaela
Pondelok, 16. Jún 2025

100%

Pestrá ponuka tovaru, rýchle doručenie

+ Rýchle doručenie, spokojnosť s tovarom

- Žiadna