Všetko pre tvorenie s deťmi

Všetko pre tvorenie s deťmi

Ambasador trendu

Iva Havelková
Celý život tvorím rôznymi výtvarnými technikami. Teraz, keď mám vnúčatá, si užívam tvorenie s nimi. Vyrábame, čo sa dá, podľa ročných období, ale trebárs aj maľujeme na kamienky. Deti sa vyhrajú s fixkami, ja skôr s akrylovými farbami. Hlavne nás to spolu veľmi baví.

Základy a najčastejšie otázky

Kreativita by sa u detí mala podporovať už od útleho veku. Tvorenie pomáha rozvíjať detskú fantáziu a zlepšovať jemnú motoriku. Deti sa učia objavovať zábavnou formou nové veci, kombinácie a štruktúry. U najmenších detí je možné začať tvoriť s rôznymi pastelkami a papierom alebo plastelínou. Trochu staršie deti potom ocenia strihanie, lepenie, kombinovanie rôznych druhov papiera aj materiály, ako sú napríklad plsť alebo Moosgummi. Deti vo veku druhého stupňa na ZŠ už môžu skúšať tvoriť s 3D perom, macramé alebo liacími kreatívnymi hmotami. Skvelou kratochvíľou spojenou s rozvojom jemnej motoriky je aj navliekanie korálikových náramkov a tvorba príveskov alebo tvorenie so zažehľovacími korálikmi. V neposlednom rade bude všetky vekové kategórie baviť maľovanie na kamienky, ktorých hľadanie spestrí každý výlet!

Nižšie sme pre vás spísali tipy, čo (lepšie povedané s čím) môžete tvoriť s rôzne starými deťmi. Ide predovšetkým o inšpiráciu, pretože vieme, že každé dieťa je originál, a preto sa nebojte konkrétny projekt prispôsobiť podľa aktuálnych schopností a potrieb.

Čo môžem tvoriť s deťmi vo veku 3-6 rokov?

Najmenšie deti určite potešia prstové farby Mucki a fúkacie fixky, s ktorými sa dajú vytvárať naozaj originálne diela. Prvé modelovanie je možné skúšať so samotvrdnúcou hmotou DAS Junior a prvé kreslenie a písanie zasa s ergonomickými pastelkami. A aby tvorenie nebola nuda, akýkoľvek výtvor je možné ozdobiť očkami, brmbolčekmi alebo ženilkovými drôtmi! Pred nástupom do školy by deti mali zvládať jednoduché strihanie s nožnicami, ideálne špeciálnymi zaoblenými, ktoré sú bezpečnejšie a lepšie padnú do detskej rúčky. Vystrihovanie si môžu vyskúšať trebárs na obľúbenej penovke – Moosgummi, z ktorej sa dajú vytvoriť rôzne zvieratká a príšerky.

Čo môžem tvoriť s deťmi vo veku 6-10 rokov?

Deti v tomto veku môžu tvorenie posunúť na ďalšiu úroveň a pustiť sa do zložitejšieho vystrihovania, lepenia, kombinovania rôznych materiálov, ako je plsť, klasické aj farebné papiere, alebo sa môžu nájsť trebárs v maľovaní na kamienky, ktoré iste spestrí každú prechádzku v prírode. Mnohých nadchne aj nejaké jednoduchšie tvorenie z macramé priadze alebo maľovanie na textil, sklo či porcelán. A nesmieme zabudnúť na obľúbené zažehľovacie koráliky (pre deti od 8 rokov veku), ktoré dokážu zabaviť na dlhé hodiny. Dôrazne ale odporúčame dohľad dospelej osoby pri práci so žehličkou.

Čo môžem tvoriť s deťmi vo veku 10-13 rokov?

Vo chvíli, keď vystrihovanie a lepenie už nebude dostatočná zábava, to stále neznamená, že tvorenie je „otrava“. Stále tu sú modelovacie hmoty ako FIMO, samotvrdnúca hmota alebo kreatívne liacie hmoty ako Jesmonite alebo krištáľová živica. Pri oboch liacích hmotách ale dôrazne odporúčame dohľad dospelého v priebehu tvorenia a rovnako tak aj v prípade tvorenia s 3D perom. Okrem vyššie zmieneného je možné pustiť sa do trochu zložitejšieho macramé, ako je trebárs háčkovanie košíkov. A nesmieme zabudnúť ani na navliekanie korálikov a tvorenie jednoduchých šperkov alebo doplnkov.

Ako dosiahnuť čo najväčšiu bezpečnosť práce pri tvorení?

Všetko tvorenie treba prispôsobiť znalostiam a schopnostiam dieťaťa. U menších detí sa musí dať pozor aj na to, aby nemali tendencie si drobnejšie komponenty či koráliky strkať do úst a prípadne ich jesť. Pri niektorých technikách určite treba dozor dospelého človeka, ktorý danú techniku pozná. Určite nenechávajte dieťa samé tvoriť s tavnou pištoľou, krištáľovou živicou, Jesmonite, 3D perom alebo nožnicami (ak s nimi dieťa ešte nevie bezpečne zaobchádzať). Škody spôsobené neprimeraným používaním lepidla alebo farieb síce tiež nepotešia, ale väčšinou nie sú zdraviu škodlivé. Pri nechcenom postriekaní odevu lepidlami UHU je dokonca možné lepidlo z oblečenia dostať len jednoduchým opraním odevu v studenej vode. Pred začatím tvorenia s deťmi zvážte, či je daná technika pre dieťa vhodná. Pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení potom bude spoločné tvorenie s deťmi vždy zábava, pri ktorej vzniknú nezabudnuteľné spomienky a tie najoriginálnejšie výtvory.Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Marie
Piatok, 21. Jún 2024

100%

Úžasná nabídka, ryclé doručení objednávky.

Gabriela
Piatok, 21. Jún 2024

100%

Ďakujem za rýchle a ústretový vybavenie zákazky.

katka
Štvrtok, 20. Jún 2024

100%

O žiadnej neviem

+ Všetko super