Všetko pre macramé

Ambasador trendu

Ivana Sochorová (@ByYwusha)
Macramé som objavila na sociálnej sieti a uchvátilo ma natoľko, že som si hneď jedno také objednala. Jeho prepracovanosť vo mne prebudila chuť sa to naučiť. Objednala som si prvý materiál a začala tvoriť. Snažím sa tvoriť osobité macramé tak, aby mal doma každý ten svoj originál. Najradšej používam bavlnené priadze najvyššej akosti. V macramé nájdeme nespočet vzorov, farebných kombinácií a zdobení a to je to, čo ma na tejto technike baví najviac, jeho neobmedzené možnosti v tvorení.

Ako na macramé

Základy a najčastejšie otázky

Macramé alebo drhanie je pradávna technika splietanie šnúr a povrázkov. Kombináciou rôznych druhov uzlov vznikajú zaujímavé geometrické vzory. Tie môžete aplikovať ako na dekorácie, tak na šperky. V súčasnej chvíli sú najpopulárnejším materiálom na tvorbu macramé šnúry z recyklovanej bavlny. Tento materiál dobre korešponduje s interiérmi ladenými do škandinávskeho alebo boho štýlu. Najobľúbenejšími výrobkami sú dekorácie na stenu, závesy na kvetináče alebo lampáše. Možností, čo z macramé šnúr vyrobiť, je ale nespočet. Inšpirujte sa v našom článku. Môžete si tiež prečítať náš článok, kde sme spísali všetky praktické informácie (nielen) do začiatkov macramé tvorenia.

Ako si vybrať priadzu?

Najzákladnejším delením je rozčesávacia a nerozčesávacia priadza podľa toho, či je možné jednotlivé vlákna od seba oddeliť a vytvoriť tak efekt strapcov alebo brmbolcov. Rozčesávaciu priadzu na našom e-shope ľahko spoznáte podľa ikonky hrebienka. Hrúbku priadze voľte v závislosti od efektu, ktorý chcete dosiahnuť.

Ako zistím, koľko priadze potrebujem?

Na začiatok je najlepšie vyberať si návody, ktoré spotrebu priadze uvádzajú. Veľmi totiž záleží na vzore, ktorý chcete vytvárať, na veľkosti výrobku a na hrúbke priadze, ktorú chcete použiť. Akonáhle udrhnete prvý výrobok, bude sa vám budúca spotreba odhadovať ľahšie.

Ako rozčesať priadzu?

Na rozčesávanie šnúr môžete použiť obyčajný hrebienok “všiváčik” alebo trebárs kefu na zvieraciu srsť. Je dôležité, aby zuby hrebeňa boli tenké a pevné. Pri rozčesávaní postupujte pomaly od konca šnúry. Ponáhľať sa nevypláca, vlákna by sa vám mohli zamotať.

Aké sú základné uzlíky?

Pripevňovací uzol alebo líščia slučka (anglicky Cow Hitch knot) vám pomôže pripevniť šnúru k materiálu, ktorý bude základom vášho macramé (napríklad tyčka). Plochý uzol (Square knot) vám vystačí na to, aby ste vyrobili základný vzor. Ak budete opakovať len jeho polovicu, vytvoríte špirálový vzor. Viac pre vás pripravujeme v našich návodoch.

Kam po inšpiráciu?

Výrobný postup macramé najľahšie pochopíte z videa. Stačí na Youtube zadať heslo “macramé” a potom si už len vybrať z ponúkaných návodov. Uzlíkovanie je jednoduché a bude vám stačiť sa na video pozerať, jazyku rozumieť nemusíte.

Inšpirácia a návody na šperky z tejto kategórieOverené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Dana
Neděle, 26. Máj 2024

100%

Vždy velmi spokojena

Vlasta
Štvrtok, 23. Máj 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Piatok, 17. Máj 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení