Všetko pre jarné a veľkonočné tvorenie

Všetko pre jarné a veľkonočné tvorenie

Základy a najčastejšie otázky

Pripravte sa na veselé a farebné Veľká noc a jar u vás doma! Vytvorte si vlastný veľkonočný veniec na dvere, roztomilé veľkonočné zajačiky a kuriatka, tradičné aj netradičné zdobené vajíčka a kraslice či DIY veľkonočné práníčka. Všetok potrebný materiál ako sú farebné papiere, filcy, nalepovacie očká, chlpaté dekoračné či ženilkové priadze, základy na priania, farby na ne aj na vajíčka, drevené korálky a ďalšie predmety na dekorovanie nájdete u nás. Či už si prajete vytvoriť veľkonočné dekorácie z papiera, alebo si chcete ozdobiť interiér vlastnoručne vyrobenou veľkonočnou výzdobou u Manumi nájdete všetko potrebné ak tomu kopu inšpirácie. Napríklad ak neviete, kde začať, môžete sa inšpirovať množstvom veľkonočných návodov v sekcii Návodov a inšpirácie alebo články pod štítkom "Veľká noc" na našom blogu. Nájdete tam inšpiráciu k veľkonočnému tvoreniu pre deti, na rôzne spôsoby farbenia vajíčok alebo výrobu roztomilých zajačích dekorácií. Začnite s DIY veľkonočnými projektmi ešte dnes a nechajte svoju kreativitu rozkvitať.

Čo potrebujem na tvorenie jarných dekorácií?

Na jarné dekorácie sa hodia sušené kvety, farebný papier, washi pásky, stužky alebo filc. Obľúbená je aj samotvrdnúca hmota. Inšpirujte sa jarnou prírodou a snažte sa využiť jej paletu farieb a tvarov, ktoré po zime sa prebúdzajúca príroda ponúka. Jarné tvorenie môžete kombinovať s rôznymi prírodnými materiálmi ako sú vetvičky alebo listy.

Čo potrebujem na tvorenie veľkonočných dekorácií?

Rovnako ako v prípade jarného tvorenia, aj to veľkonočné čerpá inšpiráciu z prírody. Prím hrajú veselé farby, farebné papiere, papiere s jarnými motívmi, washi pásky, stužky alebo filcy. Obľúbená je aj samotvrdnúca hmota, z ktorej môžete vytvárať originálne zápichy do kvetináčov alebo iné drobné dekorácie. Svoju tvorbu môžete hravo ozvláštniť nalepovacími očkami, uškami z filcu, brmbolcami alebo detailmi z dekoračnej či ženilkovej priadze.

Co mohu tvořit v rámci velikonočního tvoření s dětmi?

Výber projektov na veľkonočné tvorenie s deťmi je potrebné vždy prispôsobiť veku a individuálnym schopnostiam dieťaťa. Menšie deti môžu začínať s jednoduchými projektmi ako maľovanie na papier alebo zdobenie vajíčok prstovými farbami alebo fúkacími fixkami. O niečo staršie deti už hravo (za pomoci nožníc a lepidla) zvládnu tvorenie veľkonočných dekorácií z papiera a filcu alebo zložitejšie farbenie a maľovanie na vajíčka. Pri tvorení je možné tiež využiť prírodné materiály ako sú šišky, lístie, lisované jarné kvety, čo u detí podporuje fantáziu. Obľúbenou činnosťou je aj upcyklácia, napríklad dekorovanie zaváračiek (do ktorých sa skvele hodí na veľkonočné maškrtenie) alebo kvetináčov na jarné kvety. S deťmi sa môžete tiež pustiť do tvorenia veľkonočných prianí pre starých rodičov, príbuzných alebo učiteľov a učiteľky. Na to je možné využiť hotové základy na prianie. Výrobe veľkonočných prianí sa venujeme v jednej z otázok vyššie, konkrétne návody na veľkonočné prianie nájdete tu.

TIP: Deti bude tiež baviť tvorenie so samotvrdnúcou hmotou! Práve z nej totiž môžu za pomoci vykrajovačov v tvare vajíčok vytvoriť napríklad zápichy do kvetináčov, ktoré môžu spolu s prianím potešiť príbuzných aj učiteľov.

Ako na farbenie veľkonočných vajíčok a kraslíc?

"Hody, hody sprievody, ja som malý zajačik, utekal som od Manumi, niesol košík vajíčok!" aj takto by mohla začínať známa koleda, pretože u nás nájdete všetko potrebné na tradičné aj menej tradičné farbenie vajíčok. Vyskúšať môžete napríklad zdobenie fixkami a markermi, fúkacími fixkami, farbami v spreji, glitter pastou alebo mramorovacími namáčacími farbami. A ak sa chcete s vajíčkami ešte trochu viac vyhrať, môžete na vajíčka opliesť korálkami, macramé priadzou či akrylovými nalepovacími kamienkami. Pre tradičné metódy ako sú batikované alebo vyškrabávané kraslice je potreba trochu trpezlivosti a jemnejších nástrojov. Experimentovať môžete aj s prírodnými farbivami ako je cibuľová šupka alebo červená repa. Prezrite si návody a inšpiráciu na farbenie veľkonočných vajíčok tu.

Čo potrebujem na veľkonočné a jarné tvorenie z papiera?

Na veľkonočné a jarné papierové tvorenie sa hodia farebné či kraftové papiere, papiere s motívmi a efektmi, veselé washi pásky a tiež rôzne farby, fixky, spreje či pečiatky. Nožnice a lepidlo sú nevyhnutnosťou. Vytvárať môžete ozdoby a dekorácie s motívom kvetov, motýľov, vajíčok, kuriatok, zajačikov a oveľa viac. Obľúbené sú aj 3D dekorácie, ako sú farebné girlandy, vajíčka z papierových prúžkov alebo ručne vytvorené krabičky na sladkosti pre deti a koledníkov. Prezrite si návody na veľkonočné tvorenie z papiera tu.

TIP: Skúste si vytvoriť originálne papierové kvety z hodvábneho papiera!

Jak na originální DIY velikonoční přání?

Pre DIY veľkonočné prianie môžete použiť buď hotové základy na prianie alebo skicáky. Tie môžete oživiť pomocou rôznych druhov farieb, fixiek, sprejov či pečiatok. Deti sa môžu vyšantiť s fúkacími fixami a prstovými farbami. Použitie dekoratívnych washi pások a nalepovacích očiek pridá hravosť. Obľúbené sú tiež originálne 3D priania s motívom huňatého zajačieho chvostíka, zavesených vajíčok alebo origami ozdoby. Prezrite si návody na veľkonočné prianie tu.

Jak vytvořit velikonoční či věnec nebo jinou dekoraci na dveře?

Privítajte doma jar a sviatočnú atmosféru! Vyberte si vhodný základ na veniec a materiál (alebo materiály), ktorými ho chcete ozdobiť. Obľúbené sú farebné papiere, filcy, stuhy, chlpaté dekoračné a ženilkové priadze alebo tiež macramé priadze. Krásne vyzerajú napríklad tie rozčesávacie, ktorých rozčesané konce sa budú v jarnom vánku krásne trepotať. Pre väčšiu pestrosť môžete kombinovať rôzne materiály a farby. Detaily potom môžete dozdobiť aj korálkami alebo brmbolcami. Tvorenie venca môže byť zábavná aktivita pre celú rodinu.

Ako idú po sebe veľkonočné sviatky?

Veľká noc je u nás oslavovaná s množstvom unikátnych tradícií, ktoré sa prelínajú s dôležitými kresťanskými udalosťami Svätého týždňa, pričom každý deň má svoj špecifický význam a zvyky. Začína Kvetnou nedeľou, ktorá je spojená so zdobením kvetinami, mačičkami a vŕbovými vetvičkami - tie môžete ďalej ozdobiť farebnými stuhami alebo ozdobami z papiera. Modrý pôstny pondelok, Šedivé utorok a Škaredá streda nie sú v českých tradíciách tak výrazne zastúpené, ako sú napríklad v Španielsku alebo Taliansku. U nás bývajú obvykle obdobím upratovania a príprav na nasledujúce oslavy Svätého týždňa. Práve v tieto dni môžete taktiež tvoriť veľkonočné dekorácie a doladiť tak posledné detaily. Zelený štvrtok je pripomienkou Posledná večera Ježiša s apoštolmi av niektorých oblastiach je tiež tradíciou jesť zelené potraviny, ako symbol jari. Veľký piatok je dňom prísneho pôstu a zamyslenia. Konajú sa pripomienky krížovej cesty av niektorých mestách a dedinách sa konajú aj sprievody alebo divadelné predstavenia znázorňujúce biblické udalosti Veľkého piatku. Biela sobota je v slovenskej tradícii dňom pokoja a očakávania. Tento deň je tiež spojený s prípravami na Veľkonočnú nedeľu – maľovaním vajíčok a prípravou veľkonočných pokrmov. Veľkonočná nedeľa je v Českej republike dňom radosti a osláv. Na tento deň pripadajú rôzne ľudové zvyky, ako je napríklad koledovanie, keď mladí muži chodia od domu k domu a symbolicky „šľahajú“ ženy korbáčom z vŕbových prútikov ozdobenou stuhami. Tento zvyk má dievčatám priniesť zdravie a krásu. Rodiny sa schádzajú na bohatý obed, kde nesmie chýbať veľkonočný baránok alebo mazanec. Veľkonočný pondelok je v Českej republike štátnym sviatkom a je tradične dňom odpočinku a rodinných stretnutí. Tento deň je tiež známy pod názvom "korbáč", pretože aj v pondelok pokračuje tradícia koledovania.Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Hana
Štvrtok, 18. Júl 2024

100%

rychlé dodání, nakupuji zde docela často , protože je velký výběr korálků a zboží pro tvoření

Marie
Streda, 17. Júl 2024

100%

Vše OK dle přání.

Marcela
Utorok, 16. Júl 2024

100%

Vše v pohodě. Velký výběr.