Všetko na výrobu sviečok

Ambasador trendu

Marcela Dicker

Malé ohníky a svetlá sviečok ma priťahovali odjakživa. Preto som sa rozhodla vyskúšať si sviečky aj vyrábať. Vhodne zvolený tvar, vôňa a farba dokážu rozžiariť, oživiť a prevoňať každý interiér, a to ma na tom veľmi baví. Je to alchýmia, aj keď to vyzerá veľmi jednoducho.

Základy a najčastejšie otázky

Vídavate v obchodoch krásne sviečky, ale žiadna nie je presne taká, akú by ste chceli? Tak prečo si nevyrobiť vlastnú? Je to ľahké! U nás nájdete všetko, čo na to potrebujete. Okrem rôznych voskov a knôtov u nás môžete zakúpiť aj silikónové formy, nádoby na sviečky alebo špeciálny riad a pomôcky. Vlastné svietniky si dokonca môžete vyrobiť, napríklad z Jesmonite hmoty! Prípadne môžete vyskúšať štartovacie sady (ktoré sa hodia aj ako darček) pre všetkých, ktorí by si chceli tvorbu sviečok najskôr vyskúšať. Na rôzne otázky ohľadom výroby sviečok nájdete odpovede nižšie.

Chcem si vyrobiť sviečku, čím začať?

Najskôr si treba povedať, či chcete vyrobiť voľne stojacu sviečku alebo sviečku v nádobe. Používa sa na ne iný vosk a aj uchytenie knôtu je trochu iné.

Aké sú rozdiely medzi voskami?

Líšia sa teplotou tavenia, tým, či sú vhodné do nádob či do foriem, a tiež farbou. Zjednodušene možno povedať, že parafín má bielu farbu a hodí sa len do foriem, na rozdiel od toho majú ostatné prírodné vosky rôzne farby (od krémovej po svetložltú) a hodia sa na použitie do foriem aj do nádob. Niektoré vosky majú po vytvrdnutí aj špecifický „vzor“, ktorý sa prejaví na voľne stojacich sviečkach. Pripravujeme pre vás o tejto téme článok.

V čom sa líšia jednotlivé knôty?

V našej ponuke nájdete dva základné druhy knôtov – splietaný a drevený. Splietaný môžete použiť na sviečky liate do foriem aj do nádob, drevený potom len do sviečok v nádobách. Záleží potom aj na zvolenom type vosku. V prípade použitia iného knôtu, než ktorý sa hodí na daný vosk, môže dochádzať k tomu, že bude sviečka horieť málo alebo naopak príliš. Pri výbere knôtu dbajte aj na to, aký priemer má zvolená forma/nádoba. Odporúčaný priemer je uvedený v detailom opise knôtov po rozkliknutí produktu. Drevené knôty nehoria rovnako ako tie textilné, dá sa povedať, že skôr tlejú, neľakajte sa preto, ak pri sviečke s dreveným knôtom nedosiahnete taký plameň ako pri tých so splietaným knôtom.

Aký dlhý má byť knôt?

To závisí od toho, z akého materiálu knôt je. Pri drevených knôtoch má byť dĺžka cca 4 - 6 mm a pri textilných knôtoch potom cca 1 cm na úrovňou vosku. Pozor, knôty treba skracovať až po vytvrdnutí vosku. V ponuke máme aj šikovné nožnice, ktoré sú určené priamo na to!

Ako na rozpúšťanie vosku?

Vosk rozpúšťajte vždy len vo vodnom kúpeli. Pri rozpúšťaní priamo na sporáku v hrnci môže dôjsť k nerovnomernému rozpusteniu, vosk môže zažiť teplotný šok, ktorý môže ovplyvniť výsledný výrobok, a v neposlednom rade sa môže vosk spáliť a zničiť použitý riad. Odporúčame použiť špeciálne riady, ktoré budú vyhradené len na tvorenie s voskom.

Môžem vosk zafarbiť a pridávať tam trebárs sušené kvety?

Áno, je to možné! V našej ponuke nájdete špeciálne farby na sviečkové vosky, ktorými je možné sviečku zafarbiť (podľa inštrukcií na balení farby). Okrem toho sa do sviečok často pridávajú rôzne okvetné lístky, ktoré tiež nájdete v našej ponuke. Vzhľadom na to, že ide o prírodniny, môžu krátkodobo horieť, ale nemusíte sa toho báť, to je normálne.

Čo môžem urobiť pre to, aby sviečka voňala?

Pridaním aróm môžete vytvoriť jedinečnú voňavú sviečku. Ak pridáte prírodné arómy, tak bude sviečka voňať len vtedy, keď bude horieť. V prípade použitia syntetických aróm bude sviečka voňať aj sama osebe.

Ako sa líši výroba sviečok do nádob a do silikónových foriem?

Pri výrobe sviečky do nádoby treba najskôr na spodnú stranu nádoby pripevniť knôt v kovovom stojančeku a následne knôt narovnať a napnúť (ideálne uchytením špeciálnym držiakom). Potom sa do nádoby môže naliať roztopený vosk. POZOR! Nádoba musí byť vopred nahriata, aby vosk priľnul k povrchu, naopak v prípade liatia do foriem sa predchádzajúcemu nahrievaniu vyhnite. V prípade výroby voľne stojacich sviečok, napríklad do silikónových foriem, treba pamätať na to, že forma je hore nohami, to znamená, že vosk budete liať zo strany, na ktorej bude výsledný výrobok stáť. Silikónovú formu treba najskôr prepichnúť, ihlou pretiahnuť knôt až k okraju formy a rovnako ako v prípade liatia do nádob treba knôt napnúť použitím špeciálneho držiaka.

Na čo sú aditíva do sviečok z parafínu a musím ich používať?

Úplne nutné to nie je, ale tým, ktorí chcú dosiahnuť bezchybné výsledky pri tvorbe sviečok z parafínu, ich použitie odporúčame. Ich pridaním do vosku sa minimalizujú nažiaduce efekty viditeľné vo výslednom výrobku, ako je napríklad kryštalizácia či nechtovatenie, prípadne tak možno ovplyvniť aj zafarbenie sviečky. Alpha Olefínom potom možno napenetrovať aj knôt, aby bol rovný a pevný.

Môžem si vyrobiť vlastný svietnik alebo nádobu na sviečku?

Jasné, ale treba dbať na to, aby bol vyrobený z nehorľavých materiálov. Skúste si vytvoriť svietnik alebo priamo nádobu, do ktorej môžete naliať vosk, z obľúbenej Jesmonite hmoty – odporúčame len výsledný produkt ničím nenatierať a nechať hmotu v jej surovej podobe. Na vytvorenie svietnika alebo podložky pod svietnik sa v žiadnom prípade nehodia výrobky z krištáľovej živice, ide o chemikáliu, ktorá by sa mohla ľahko vznietiť!

Koľko času si mám vyhradiť na vytvorenie sviečky?

To samozrejme závisí od toho, akú sviečku chcete tvoriť. Samotné liatie sviečky zaberie len chvíľku, ale prípravu nesmiete podceniť a rovnako tak si treba vyhradiť dostatok času na to, aby vosk správne zatuhol. To by malo byť najmenej 24 - 48 hodín.

Nezabúdajte na bezpečnosť!

Nikdy nenechávajte zapálenú sviečku bez dozoru dospelej osoby! Rovnako tak je nutný dozor dospelej osoby v prípade, že sviečky tvoria deti. A samozrejme, aj dospelí by mali dbať na zvýšenú opatrnosť. Ide o prácu s horúcim voskom, ktorý môže v prípade pokvapkania spôsobiť popáleniny.
Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Marie
Streda, 17. Júl 2024

100%

Vše OK dle přání.

Marcela
Utorok, 16. Júl 2024

100%

Vše v pohodě. Velký výběr.

DAGMAR
Pondelok, 15. Júl 2024

100%

SPOKOJENOST