Všetko na výrobu mydiel

Základy a najčastejšie otázky

Mydlá sú vďačným darčekom aj praktickým vybavením domácnosti. Vyrobiť si doma vlastné mydlo s vôňou aj farbou presne, ako chcete, nebolo nikdy jednoduchšie. U nás nájdete všetko od mydlových základov a originálnych silikónových foriem cez farby a vonné esencie až po praktické pomôcky. Mydlovú hmotu môžete rozohrievať aj doma v mikrovlnnej rúre alebo vo vodnom kúpeli a nepotrebujete na to žiadne špeciálne vybavenie.

Aké mydlá si môžem z vášho sortimentu vyrobiť?

Existujú 2 základné druhy mydiel – tuhé a krémové. Tuhé sú klasické mydlá, ktoré sa musia nechať roztopiť, následne sa odlievajú do foriem a čaká sa na ich vytuhnutie. Na rozdiel od toho krémové mydlá netuhnú a pred tvorením sa nemusia nechať roztopiť. Výsledné mydlo má skôr štruktúru pasty a je nutné ho uchovávať v nádobách s viečkom.

Aké ďalšie špecifiká majú krémové mydlá v porovnaní s tými klasickými?

Ako bolo zmienené vyššie, z tejto hmoty sa vyrábajú predovšetkým pasty alebo peelingy. Občas sa im hovorí aj šľahané, pretože hmoty treba pred tvorením prešľahať ručným mixérom alebo šľahačom. Základná hmota na krémové mydlo neobsahuje vodu, takže je možné do nej prisypať aj hmoty, ktoré by mali tendenciu rozpúšťať sa vo vode – napríklad cukor alebo soľ. Do tejto hmoty môžete ďalej pridávať vodu, olej a farbivá. Nikdy ale nepridávajte do jedného výrobku súčasne olej aj vodu. Vždy len jednu z týchto zložiek do jedného výrobku, a to platí aj v prípade aróm na olejovom základe.

Ako rozpustiť mydlovú hmotu?

Každá mydlová hmota má trochu inú teplotu topenia, postupujte vždy podľa informácií ku konkrétnej hmote. Samotné rozpúšťanie môžete vykonávať v mikrovlnke alebo vo vodnom kúpeli.

Na čo je isopropyl alkohol?

Isopropyl alkohol je dôležitý pri tvorení mydiel do silikónových foriem. Formu odporúčame pred použitím nastriekať práve Isopropyl alkoholom, aby mydlová hmota k forme nepriľnula a mydlo sa mohlo po vytuhnutí vylúpnuť krásne celé. Podobnú funkciu môže Isopropyl alkohol plniť aj v prípade tvorby viacvrstvových mydiel, kde sa odporúča nastriekanie malého množstva tejto látky medzi jednotlivé vrstvy, aby sa vzájomne nepremiešali.

Čím ozdobiť mydlo?

Mydlá sa najbežnejšie zdobia pridaním špeciálnych farbív alebo sušených kvetov, okvetných lístkov či rôzneho korenia. Je dôležité vždy používať len materiály, ktoré nemôžu ublížiť pokožke, ale inak sa dá povedať, že sa medze v tomto ohľade nekladú. Farby je možné medzi sebou kombinovať tak, aby vznikali rôzne odtiene, a do jedného mydla je možné tiež zakomponovať viac rôznych vrstiev (nezabudnite medzi vrstvy použiť Isopropyl alkohol, ak nechcete, aby sa vrstvy premiešali).

Ako navoňať mydlo?

Mydlu môžete dodať okrem farby a vzhľadu aj arómu, a to použitím špeciálnych vonných esencií a éterických olejov. V našej ponuke nájdete niekoľko druhov esencií, väčšina z nich je z 100% silice. Stačí len pár kvapiek do roztavenej hmoty, ktorú potom treba dôkladne premiešať. Vonné esencie môžete aj miešať medzi sebou a vytvárať tak originálne voňavé kombinácie.

Koľko času zaberie výroba mydla?

To samozrejme závisí od toho, aké mydlo chcete tvoriť. Samotné liatie mydla zaberie len chvíľku, ale prípravu nesmiete podceniť, a rovnako tak si treba nechať dostatok času na to, aby hmota mohla zatuhnúť. Výnimku potom tvorí len výroba krémových mydiel, ktoré netuhnú vôbec a nemusia sa ani taviť – ich výroba tak zaberie omnoho menej času.

Sú ponúkané hmoty vegánske a netestované na zvieratách?

Áno, naše mydlové hmoty ani farby neobsahujú živočíšne zložky (s výnimkou hmoty s kozím mliekom) a nie sú testované na zvieratách.

Ako mydlo zabaliť?

Ak chcete mydlo darovať, nezabudnite ani na štýlové balenie! Na vytvorenie krásneho darčekového balenia môžete použiť organzové, jutové či papierové tašky, alebo môžete vziať do ruky nožnice, lepidlo a naše kreatívne papiere, pomocou ktorých môžete aj upcyklovať nejakú už existujúcu škatuľku. Ozdobná stuha alebo washi páska už budú len čerešničkou na torte.

POZOR: Mydlo najskôr vyskúšajte

Aj keď sme pri správnom postupe výroby nezaznamenali žiadnu neobvyklú reakciu na mydlové hmoty, farbivá či esencie, ktoré predávame, odporúčame vždy vyskúšať mydlo na malom kúsku kože. Niekto môže byť citlivejší aj na pridané kvetiny, korenie alebo na ich kombináciu.

Inšpirácia a návody na šperky z tejto kategórie
Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Hana
Štvrtok, 18. Júl 2024

100%

rychlé dodání, nakupuji zde docela často , protože je velký výběr korálků a zboží pro tvoření

Marie
Streda, 17. Júl 2024

100%

Vše OK dle přání.

Marcela
Utorok, 16. Júl 2024

100%

Vše v pohodě. Velký výběr.