Čo musíte vedieť, kým začnete s korálikovaním

Pondelok, 11. január 2021

Máte v hlave kreatívneho chrobáka, ale nemôžete sa odhodlať k tomu, aby ste s korálikovaním začali? Nie ste si istí, čo všetko by ste mali vedieť, aby ste nekupovali materiál zbytočne? Už sa nemusíte strachovať, s naším stručným sprievodcom môžete začať už dnes!

Čo musíte vedieť, kým začnete s korálikovaním

Ak by ste sa chceli začať kreatívne vyjadrovať, ale nie ste si istí, čo všetko treba vedieť, upokojíme vás. Na poli šperkárstva a korálikovania existujú stovky rôznych techník a materiálov kovov, návlekov a tisíce povrchových úprav, ale ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol a vy môžete začať jednoduchými technikami a vďaka nim začať objavovať nové.

Predtým, než sa pustíte do akejkoľvek práce, je dôležité vedieť, čo chcete vytvárať. Na základe toho sa líšia potrebné komponenty, navliekacie materiály a prípadne aj ďalšie príslušenstvo.

Náramky

Náramky sú určite tým najpopulárnejším doplnkom. Predovšetkým v poslednej dobe si určite môžete všimnúť, že korálikový trh zavalila lavína minerálových náramkov. Ich výroba je skutočne jednoduchá, pretože stačí nájsť koráliky z minerálov, ktoré sa vám najviac páčia, prípadne ktoré sa najviac hodia k vášmu znameniu, a navliecť ich na elastomer. Ten na konci ľahko zaviažete na niekoľko uzlíkov, zakvapnete opatrne lepidlom a náramok môžete preťahovať cez zápästie. Náramky však môžete vytvárať aj z textilných navliekacích materiálov, ako sú kožené remienky alebo pletená Shamballa šnúra. K nim nepotrebujete žiadne zapínanie.

Ak si vyberiete nylónové lanko, je potrebné k nemu dokúpiť dve bižutérne kaloty, do ktorých koniec schováte, a tiež karabínku na zapínanie.

Ak si chcete vytvoriť náramok z retiazky, treba sa pozrieť do metrážových retiazok, a nezabudnite si dokúpiť štípacie kliešte a bižutérnu karabínku.

Výhody a nevýhody jednotlivých navliekacích materiálov nájdete v článku tu.

Náramky môžete doplniť napríklad spájacími dielmi, ktoré slúžia ako ústredný motív náramku a používajú sa len na navliekacie materiály, ktoré nie sú elastické, a najčastejšie ide o textilné návleky – teda napríklad kožený remienok, Shamballa šnúra či hodvábna šnúra. Tiež ho však môžete pridať k retiazke pomocou spájacích krúžkov alebo na hotové náramkové základy. Môžete si vybrať aj z desiatok príveskov a z klasických korálikov. Prehľad korálikov nájdete tu.

Inšpiráciu k tvorbe náramkov nájdete aj v našej Inspiračnej galérii s použitím filtra "Náramok".

Náhrdelníky

Možno si myslíte, že náhrdelníky sa robia rovnako ako náramky, ale nie je to tak. Predovšetkým vďaka tomu, že navliekacie materiály majú rozdielne vlastnosti. Pri náhrdelníkoch napríklad nepoužijete elastomer. Hojne sa tu využívajú retiazky, ktoré si môžete kúpiť buď už hotové a doplniť ich napríklad len spájacím krúžkom a vybraným príveskom alebo šlupňou s obľúbeným SWAROVSKI kryštálom.

Ak si retiazku chcete namerať sami alebo si urobiť vrstvené náhrdelníky, je potrebné k metrážovým retiazkam dokúpiť aj spájacie krúžky, zapínanie a bižutérne kliešte. Retiazku môžete doplniť aj ďalšími korálikmi, ktoré navlečiete na ketlovaciu ihlu. O práci s ketlovacími ihlami sa dozviete tu.

Na náhrdelník môžete využiť aj voskové alebo plastové perly a hodvábnu niť, na ktorú sa perly klasicky navliekajú. Obľúbené je aj nylónové lanko alebo bižutérne obruče, ktoré môžete okrášliť obľúbenými príveskami alebo korálikmi.

Inšpiráciu k tvorbe náhrdelníkov nájdete aj v našej Inspiračnej galérii s použitím filtra "Náhrdelník".

Prstene

Prstene sú na výrobu pomerne jednoduché, ale aj tu ponúkame niekoľko možností. Môžete ich vytvoriť pomocou hotových ródiovaných komponentov, do ktorých vlepíte pomocou špeciálneho SWAROVSKI lepidla váš vybraný luxusný SWAROVSKI Rivoli kameň.

Môžete si vytvoriť aj prsteň od základu z krištáľovej živice. Alebo môžete popustiť uzdu fantázii a na základ na prsteň si môžete nalepiť obľúbené komponenty alebo sutaškový základ a ďalšie originálne ozdoby. Okrem toho sú v móde stále pletené prstene z rokajlových korálikov navlečených na tenký elastomer.

Inšpiráciu k tvorbe prsteňov nájdete aj v našej Inspiračnej galérii s použitím filtra "Prsteň".

Náušnice

Ak by ste si radi vytvorili originálne náušnice, odporúčame si prečítať tento článok, ktorý vám rýchlo uľahčí výber správnych komponentov. Okrem komponentov treba povedať, že aj úplne jednoduché náušnice vytvorené z obľúbených príveskov na náušnicovom háčiku budú vyzerať luxusne. Vytvoriť si však môžete aj naozajstný luxus SWAROVSKI náušníc, ktoré vám zaberú päť minút. Na komplikovanejšie doplnky napríklad v štýle Boho potom môžete vybrať niekoľko rôznych komponentov a korálikov a stavať ich na seba, ako napríklad ukazujeme na týchto náušniciach.

Inšpiráciu k tvorbe náušníc nájdete aj v našej Inspiračnej galérii s použitím filtra "Náušnice".

Celkovo odporúčame pred prvým korálikovaním zabrúsiť na našu Inšpiračnú galériu, kde nájdete stovky rôznych šperkov a doplnkov, od tých pre začiatočníkov po tie pre veľmi pokročilých, ktoré obsahujú nielen postupy, ale aj fotografie krok za krokom a obsiahnutý materiál, ktorý u nás môžete zakúpiť. Na to, aby ste sa dostali na váš ideálny návod, stačí použiť filtre, ako je typ šperku, materiál a ďalšie možnosti.


Rýchle otázky a odpovede:

Je lepšie investovať do korálikov a komponentov, ktoré sú strieborné alebo pozlátené?

To záleží od toho, ako často a kde chcete svoj šperk nosiť. Bežné kovy nemôžu ísť do vody a celkovo sa rýchlejšie opotrebujú. Ak však máte doplnok len na určité príležitosti, bežné kovy stačia a urobia rovnakú parádu ako drahé kovy. Ak doplnok chcete bežne nosiť, odporúčame zainvestovať do kovov, ako je striebro, pozlátené striebro, ródium či chirurgická oceľ. Tiež je treba zistiť, aká citlivá je vaša pokožka.

Aký navliekací materiál sa najbežnejšie používa na výrobu minerálových náramkov?

Najbežnejšie sa používa elastomer.

Ako spoznám, ktorý minerál je pre mňa ten pravý?

Ak si chcete vybrať na základe ezoterických vlastností, odporúčame skontrolovať, ktorý minerál sa hodí k vášmu znameniu a aj to, ako by vám mohol pomôcť.

Ako mám vedieť, koľko korálikov potrebujem na svoj náramok?

Je potrebné zmerať zápästie a potom to vydeliť veľkosťou jednotlivých korálikov, ktoré do návleku použijete. Vždy odporúčame pre istotu zakúpiť korálikov viac.

Potrebujem okrem korálikov a navliekacieho materiálu aj iné príslušenstvo, kým sa pustím do práce?

To záleží od techniky šperku. Ak chcete navliekať rokajlové koráliky na šnúru, môžete ich buď navliekať v ruke, alebo vám navliekanie uľahčí rotačný navliekač.

Ak budete pracovať s retiazkami, neobídete sa bez ketlovacích a štípacích klieští. Kliešte a bižutérne nožnice všeobecne odporúčame zakúpiť, pretože sa vám budú často hodiť.

Ako zistím, ktoré koráliky sú kompatibilné s navliekacím materiálom, ktorý som si vybrala?

Stačí sa pozrieť na šírku navliekacieho materiálu, ktorú uvádzame v kolónke veľkosť, a potom skontrolovať veľkosť šírky prieťahu korálika. Ak je šírka navliekacieho materiálu napríklad 1 mm, odporúčame zakúpiť koráliky so šírkou prieťahu 1,1 mm a viac.

Chcem vyrobiť šperk ako darček, ale neviem, čo vyrobiť?

Začnite niečím jednoduchým, napríklad náramkom na elastomere, ktorý zvládne každý. Ak si neviete rady, nechajte sa inšpirovať a vyfiltrujte si možnosti podľa toho, čo sa bude vášmu blízkemu páčiť.


Slovník kovových komponentov

Kalota

Kaloty sa používajú na zakončovanie šperku v prípade, že pracujete s nylónovým lankom, vlascom a ďalšími materiálmi, pri ktorých je potrebné pridať zapínanie. Oba konce návleku schováte do kalôt a to tak, že prvú polku kaloty pritlačíte k druhej pomocou klieští. Do jednej kaloty potom vložíte záponku, do druhej spájací krúžok k záponke.

Kaplík

Kaplíky slúžia na ukončovanie šitých návlekov – teda návlekov z korálikov. Na druhú stranu potom pripnete zapínanie. Ozdobné kaplíky sa však berú aj ako medzidiely a môžete ich vkladať do návleku napríklad ku korálikom, ktoré chcete zdôrazniť.

Šlupňa

Šlupňa slúži na zavesenie prívesku. Ide o ozdobný komponent, ktorý môžete scvaknúť napríklad s obľúbeným SWAROVSKI kryštálom a šlupňu potom prevliecť na retiazku alebo ju použiť ako základ na náušnice.

Puzeta

Puzeta je náušnicový komponent s driekom (časť podobná ihle, ktorá sa vkladá do ušnej dierky), ktorý môžete okrášliť buď príveskom alebo SWAROVSKI kryštálom či ďalšou dekoráciou podľa toho, či má puzeta záves (na ktorý zavesíte prívesok) alebo lôžko na kryštál. Je nutné k nim dokúpiť zarážku, inak povedané motýlika, ktorá puzetu drží z druhej strany.

Zatláčací rokajl

Zatláčací rokajl sa používa na ukončenie návleku, aby nám neutekali koráliky. Občas sa vkladá aj medzi navliekanie tam, kde chceme mať istotu, že koráliky a komponenty zostanú na svojom mieste.

Ketlovacia ihla

Ketlovacie ihly sa používajú pri technike ketlovania. Môžete na ňu navliecť obľúbené koráliky či iné komponenty a použiť ju do náramkov, náhrdelníkov alebo na náušnice. Akú ketlovaciu ihlu vybrať, nájdete tu.

Spájací krúžok

Spájacie krúžky sa používajú na konci návleku so zapínaním alebo napríklad pri vkladaní spájacích dielov doprostred náramkov. Použiť ich však môžete kdekoľvek, kde komponent svoj spájací krúžok nemá a potrebujete ho zavesiť či prepojiť s iným komponentom.

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Jitka
Neděle, 10. December 2023

100%

Velký výběr dobré ceny.

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky