Ako sa správne starať o šperky

Neděle, 26. júl 2020

Máte doma zlatý prsteň po babičke alebo vami vytvorený strieborný náhrdelník s minerálmi a boli by ste radi, ak by zostali rovnako čisté a žiarivé ako na začiatku? Stačí poznať pár trikov, aby vaše šperky boli ako nové.

Ako sa správne starať o šperky

Ak máte doma zbierku šperkov, určite poznáte proces čistenia ultrazvukom alebo to, že ich raz za čas musíte klasicky priniesť do klenotníctva. Ak sa vám však nechce merať cestu ani na jedno z týchto miest a radi sa staráte o svoje veci sami, existuje aj mnoho možností, ako sa o šperky šetrne starať v pohodlí domova. Čistiaca kozmetika na šperky často ušetrí nielen cestu, ale aj peňaženku. Značky, ktoré sa špecializujú na tieto produkty, nie je také ľahké nájsť, ale existujú a ponúkajú nielen čistiace roztoky, ale tiež špeciálne leštidlá a ďalšie praktické produkty. Ak si chcete hľadanie skrátiť, v našom sortimente nájdete prvotriednu kozmetiku na šperky značky Connoisseurs. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si môžete ľahko vyčistiť svoje šperky doma.

Strieborné šperky

Strieborné šperky sú známe tým, že bežným nosením oxidujú, čo spôsobuje to, že černejú. Môže za to niekoľko vonkajších vplyvov, od pH našej pokožky cez počasie po parfumy, krémy a ďalšie látky, ktoré prídu so striebrom do kontaktu.

Ak máte viac strieborných šperkov, ktoré nemajú vložený kameň či špeciálne zušľachtenie, ako je antická patina, čistiaci roztok na strieborné šperky s praktickým zásobníkom, do ktorého vložíte šperky a potom ich ponoríte na dno kúpeľa s roztokom, bude ideálnou voľbou. Šperky stačí ponoriť na 10 sekúnd a potom ich umyť pod vlažnou vodou a utrieť mäkkou handričkou. Špeciálny roztok je netoxický a postará sa o odstránenie oxidácie a nečistôt a šperky zanechá lesklé.

Ak sú vaše strieborné šperky ródiované alebo ak chcete očistiť len časť vášho strieborného šperku, namiesto roztoku odporúčame použiť špeciálne suché utierky na strieborné šperky. Utierka má dve vrstvy – biela sa stará o odstránenie nečistôt, zatiaľ čo fialová im následne vráti lesk. Špeciálna utierka, ktorá postupom času môže sčernieť, je na viac použití. Sčernanie nezníži jej účinnosť, jej vypranie však áno.

EU_SilverJar-1   SilverCloth2

Zlaté a pozlátené šperky

Zlaté šperky, podobne ako strieborné, bežným nosením strácajú lesk, môžu sa jemne poškriabať alebo sa na nich usádzajú nečistoty. Aj tu existuje na trhu niekoľko rôznych prípravkov, ktoré im vrátia lesk a ľahko odstránia nečistoty z bežného používania.

Čistiaci roztok na šperky z drahých kovov má rovnaký princíp ako vyššie zmienený roztok na strieborné šperky – váš šperk položíte do zásobníka a ponoríte na dno roztoku na 30 sekúnd, potom ho umyjete pod vlažnou vodou a osušíte mäkkou handričkou. Špeciálne polyméry v roztoku sa okrem iného postarajú aj o malé vlásočnicové škrabance na šperku, ktoré vyplnia. Váš šperk tak zostane čistý a lesklý a tento roztok môžete použiť aj na šperky, ktoré v sebe majú vložené drahokamy, ako sú diamanty, zafíry a ďalšie drahé kamene, ktoré majú pevné lôžko a nie sú vlepené lepidlom.

Ďalšou alternatívou sú špeciálne utierky na zlaté šperky, ktoré sú ideálne aj na pozlátené šperky, ku ktorým sa správame rovnako ako k zlatým šperkom do tej doby, kým sa pozlátenie neošúpe. Utierka funguje na rovnakom dvojfázovom princípe – biela čistí a fialová leští a ľahko s ňou vrátite lesk starým prsteňom alebo zlatým hodinkám.

Untitled design (16)   Image4

Šperky z iných drahých kovov

Ak máte šperk z iného drahého kovu, ako je napríklad platina, aj tu odporúčame použiť čistiaci roztok na šperky z drahých kovov.

Ďalšou obľúbenou možnosťou je čistiaca pena, ktorá sa správa šetrne ku všetkým šperkom, vrátane šperkov s drahými kameňmi alebo polodrahokamami. Penu použite priamo na šperk a ak ju potrebujete votrieť do záhybov, použite štetec. Po 30-60 sekundách šperk umyte pod vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou. Pena váš šperk hĺbkovo vyčistí a šperku navráti stratený lesk.

Aj tu môžete použiť suché čistiace utierky. Jednorazové netoxické čistiace utierky ľahko zbalíte do kabelky a môžete prakticky ošetriť svoj šperk kdekoľvek. Balenie obsahuje 25 kusov a odstránite s nimi nečistoty nielen na zlatých a strieborných šperkoch, ale tiež na platine, na drahokamoch a polodrahokamoch.

Náhrdelníky s minerálmi alebo perlami

Náhrdelníky, prstene alebo náramky s minerálmi a perlami sú zvláštnou kategóriou, ktorej sa hovorí delikátne šperky. Tieto prírodné materiály sú omnoho krehšie než kovy a je potrebné s nimi zaobchádzať opatrne.

Čistiaci roztok na šperky s perlami a polodrahokamami funguje na báze zásobníka a roztoku, ktorý však má šetrnejšie zloženie. Nemusíte sa tak báť toho, že vám roztok zničí perleť na perlách alebo popraská minerál. Tento roztok je totiž špeciálne navrhnutý priamo na jemné šperky, ktoré hĺbkovo vyčistí, a zároveň sa postará o to, aby tieto krehké prírodné materiály, od skutočne delikátneho opálu a koralu po ametyst a ónyx, zostali nepoškodené. Po 30-sekundovom kúpeli šperk umyte pod vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou.

Okrem toho môžete na tieto šperky použiť aj vyššie zmieňované jednorazové utierky alebo čistiacu penu.

JewelryWipe_Image3   Delicate 1047-HiRes

Prstene s diamantmi

Prstene s diamantmi sú nielen krásne, ale tiež veľmi cenné. Často sa tak stáva, že ich radšej nenosíme, pretože sa bojíme toho, že tým prispejeme k strate ich ceny, čo je však škoda. Namiesto toho stačí dbať na niekoľko základných rád, ako je napríklad zloženie prsteňa pred kúpeľom a priebežná starostlivosť.

Čistiace pero na diamanty a drahokamy je nielen praktické, keďže sa vám hodí do kabelky na cesty, ale ľahko s ním vyčistíte nielen diamant, ale aj celý prsteň. Pero funguje na báze modrého roztoku a štetca s mikrovláknami, ktorý sa dostane aj do úzkych záhybov na prsteni, ako sú škáry v lôžku. Štetec stačí najskôr ponoriť do vody a potom otočiť uzáverom na spodnej strane, až kým sa na ňom neobjaví modrý roztok. Tým potom otierajte šperk a diamant či iný drahokam, kým sa nevytvorí ľahká pena. Nezabudnite ani na spodnú časť prsteňa pod lôžkom a na vnútro, ktoré sa najviac dotýka kože a je tak najviac vystavené oxidácii. Šperk potom umyte pod vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou.

DDS_Image3   Dazzle

Prívesok so SWAROVSKI

Ak máte obľúbený prívesok so SWAROVSKI kryštálom a aj jemu by ste radi navrátili lesk, aj tu môžete využiť jednorazové čistiace utierky (prípadne utierky na striebro či zlato, podľa materiálu lôžka). Keďže sú SWAROVSKI kamene do lôžok často vlepené, nie je vhodné používať špeciálne roztoky, ktoré by mohli kameň od lôžka oddeliť. Môžete však použiť čistiaci roztok na šperky s perlami a drahokamami, ktorý je bez amoniaku – šperk nevkladajte do zásobníka, ale namiesto toho použite priloženú kefku namočenú v roztoku a opatrne očistite šperk tak, aby ste neoddelili kameň od lôžka. Ak chcete vyčistiť len kryštál SWAROVSKI, aj tu môžete pomocou štetca aplikovať roztok.

Ďalšie praktické tipy, ako sa starať o šperky

  • Šperky si skladajte pred športom, kedy sa pokožka potí a tým mení pH na šperku
  • Šperky nepatria do bazéna s chlórovanou vodou a ani do sprchy, kde môžu byť v kontakte s mydlom či šampónom a nemusia byť správne osušené
  • Šperky skladuje ideálne na tmavom mieste v šperkovnici alebo vo vrecúšku z mikrovlákien

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Jitka
Neděle, 10. December 2023

100%

Velký výběr dobré ceny.

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky