5 pomôcok, ktoré vám pomôžu pri korálikovaní

Piatok, 19. február 2021

Korálikovanie je zábava a relax v jednom, ale občas sa môže stať, že sa nám rokajlové koráliky rozkotúľajú po izbe a hneď je po zábave. Chystáte sa tvoriť a chcete si prácu uľahčiť? Prinášame vám tipy na pomôcky, ktoré vám kreatívnu chvíľku značne uľahčia!

5 pomôcok, ktoré vám pomôžu pri korálikovaní

Chcete sa začať kreatívne vyjadrovať, ale radi by ste sa pripravili na všetky nešváry, ktoré vás môžu čakať? Uľahčíme vám hľadanie. Poďme sa rovno pozrieť na pomôcky, s ktorými sa môžete stretnúť a ktoré vám môžu nielen uľahčiť prácu, ale pri niektorých technikách sa bez nich dokonca nezaobídete.

1) Bižutérne nožnice

Či už sa chystáte navliekať na elastomer, nylónové lanko, Shamballa šnúru alebo len na nylónovú niť, bižutérne nožnice sú esenciálnou pomôckou, bez ktorej sa nezaobídete.

Na odstrihnutie navliekacieho materiálu, s ktorým chcete pracovať, môžete samozrejme použiť obyčajné nožnice, ktoré máte doma. Odporúčame však využiť špeciálne bižutérne nožnice, a to z dvoch dôvodov – klasické nožnice môžu mať občas problém dostať sa veľmi blízko k uzlíku, bižutérne nožnice sú však vytvorené tak, aby ste mohli strihnúť presne tam, kam potrebujete a ako blízko len potrebujete. Ďalšou výhodou je to, že ich čepele sú špeciálne vytvorené na strihanie bižutérnych navliekacích materiálov, a sú teda naozaj ostré. Určite vám nemusíme pripomínať, ako je občas ťažké bežnými nožnicami odstrihnúť aj obyčajnú niť tak, aby sa nestrapkala, keďže nožnice používame aj na iné domáce účely a nie sú také ostré. Bižutérne nožnice s extra ostrými čepeľami sú ideálne na bižutérne práce a majú na sebe aj ochranný kryt, ktorý zaistí, že sa o nožnice neporežete.

DDE05176

2) Textilná podložka na prácu s korálikmi

Špeciálna textilná podložka sa môže zdať ako nadbytok, ale opak je pravdou. Predovšetkým ak ste milovníkom malých rokajlových korálikov, tak predstava, že ich vysypete na stôl, aby ste si vytvorili predstavu o tom, čo chcete vyrábať, a rozutekajú sa vám do všetkých strán, nie je úplne lákavá. Textilná podložka je vyrobená z materiálu, ktorý zaistí, že sa vám koráliky nepohnú z miesta a vy ich tak môžete ľahko rozprestrieť po stole alebo po inej pracovnej ploche a začať navliekať. Predovšetkým ak neradi používate misky alebo ak napríklad potrebujete pre svoj výtvor vidieť kresbu na koráliku, tak je textilná podložka skvelým pomocníkom, ktorý vám uľahčí prácu. Ľahko ju prenesiete, kamkoľvek potrebujete, a môžete začať navliekať.

DDE01316

3) Úložný box na koráliky

Tu netreba dlho vysvetľovať, prečo je plastový box na koráliky veľkou výhodou, ak sa často kreatívne vyjadrujete. Špeciálne plastové boxy majú zaklápacie veko, takže sa nestane, že by sa vám koráliky rozsypali, ak ich potrebujete niekam preniesť alebo previezť, a tiež ich môžete ľahko rozdeliť do niekoľkých priehradiek a mať tak prehľad. Okrem toho je omnoho lepšie koráliky presunúť do boxu po tom, čo ste ich všetky nespotrebovali, než ich znova presypávať do zipových vrecúšok a tie potom mať rôzne pohádzané po zásuvkách. Takto môžete všetky komponenty rýchlo a ľahko nájsť na jednom mieste, budete vedieť, že sú v bezpečí a vždy pripravené na použitie.

DDE05419

4) Ploché ketlovacie kliešte

Ploché ketlovacie kliešte sú nevyhnutnou súčasťou bižutérnej dielne, nielen ak plánujete zaradiť do svojho “repertoáru” šperky z retiazok. Použijete ich nielen pri technike ketlovania, ale aj len pri jednoduchej práci s retiazkami a spájacími krúžkami. Ak si teda chcete vytvoriť jednoduchý šperk z hotovej retiazky, na ktorú zavesíte vami vybraný prívesok, budete potrebovať bižutérne kliešte, vďaka ktorým na prívesok zavesíte spájací krúžok, a ten potom pripevníte na retiazku. Využijete ich však aj pri ďalšom tvorení, ako sú napríklad rôzne dekorácie, kde musíte ohýbať drôtiky. Ako pri technike drôtovania, tak pri technike ketlovanaia alebo len pri uťahovaní spájacích krúžkov odporúčame rovno prikúpiť aj okrúhle ketlovacie kliešte.

DSC08095

5) Kombinované ketlovacie kliešte

Kombinované ketlovacie kliešte s okrúhlymi čeľusťami vám pomôžu pri technike ketlovania, drôtovania a ďalších technikách, pri ktorých budete pracovať s hrubšími či tvrdšími navliekacími materiálmi, ako sú retiazky, drôty, ketlovacie ihly a spájacie krúžky. Veľkou výhodou týchto klieští je ich prostredná časť, ktorá vám umožní odštipnúť retiazku či drôtik, a následne použiť okrúhle čepele na stočenie ketlovacej ihly alebo drôtika podľa vašej potreby. Pogumované úchyty sa postarajú o to, aby vás pri väčšom tlaku na kliešte neboleli dlane.

Ako sme zmieňovali už vyššie, je ideálne si ich zaobstarať spolu s plochými kliešťami ako základ vašej dielničky. Často sa vám totiž môže stať, že musíte bižutérny komponent jednými kliešťami pridržať, zatiaľ čo druhými ho budete opracovávať. Napríklad len jednoduché zatvorenie a otvorenie spájacieho krúžku sa omnoho ľahšie robí pomocou dvoch klieští, kedy jednými krúžok pridržíte a druhými ho opatrne otvárate a zatvárate.

DDE01653

Samozrejme existuje mnoho iných pomôcok, ktoré vám značne uľahčia prácu, tie sú však špecifickejšie a potrebné na konkrétne techniky a postupy. Ak sa chcete pozrieť na ďalšie pomôcky, ktoré vám pomôžu, nezabudnite sa pozrieť do veľkej kategórie Bižutérne potreby a literatúra.

S týmito pomôckami však neurobíte chybu, keďže ich budete používať pri väčšine tvorby a často vám pomôžu vyhnúť sa nielen mozoľom, ale aj prasknutým nervom.

Ako vždy, prajeme veľa krásnych výtvorov!

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Jitka
Neděle, 10. December 2023

100%

Velký výběr dobré ceny.

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky