Všetko na korálikovanie a tvorbu šperkov

Všetko na korálikovanie a tvorbu šperkov

Ambasador trendu

Martina Křížová (Maatja beads)

Koráliky? To je láska na celý život. Ponúkajú nekonečno možností, kombinácií, farieb. Originálne šperky na ples, do mesta, na večierok aj na svadbu. Všetko je len na vašej fantázii, a to ma na tom najviac baví.

Základy a najčastejšie otázky

Rôznymi prevŕtanými kockami a drievkami sa ľudia zdobili už odnepamäti. Aj keď to malo k „dnešným“ korálikom ďaleko, bol to predvoj následnej výroby sklenených, drevených a ďalších druhov korálikov. V súčasnej dobe máme okrem týchto základných k dispozícii aj odľahčené plastové koráliky, imitácie perál, voskové perly alebo koráliky z drahých kameňov a minerálov. Tvoriť z nich môžeme nielen šperky ako náramky, náušnice alebo náhrdelníky, ale stále trendy sú tiež rôzne dekorácie alebo dokonca celé obrazy. V kombinácii s rôznymi drôtikmi, navliekacími materiálmi či sutaškami tak vznikajú efektné šperkárske kúsky, ktoré môžete vytvoriť v pohodlí domova. Ako na to, to vám radi poradíme v tomto rázcestníku, a inšpiráciu môžete nájsť v sekcii Návodov a inšpirácie. Veľa ďalších tipov nájdete v špeciálnych rázcestníkoch pre Všetko o tvorení šperkov z minerálov, baby doplnkov, Mala šperkov alebo vrstvených náramkov. Tak sa pustite do tvorenie, nech máte deň ako korálik!

Aké sú základné druhy korálikov?

Najznámejšie sú rokajlové koráliky, ktoré sú veľmi malé a používajú sa najčastejšie na tvorbu šitých šperkov. Ďalej existujú rôzne varianty sklenených, brúsených, drevených či silikónových korálikov. Krásne šperky je možné vytvoriť z voskových perál alebo z ich odľahčeného variantu – plastových imitácií perál. Plastových korálikov sa vyrába celý rad a používajú sa tiež na výrobu napríklad vianočných dekorácií. Veľmi obľúbené sú prírodné koráliky z drahých kameňov a minerálov alebo luxusné brúsené kryštály od českého výrobcu Preciosa® Components. Nezabudnite, že o šperky sa tiež treba správne starať, aby vydržali čo najdlhšie ako nové, venujeme sa tomu v ďalších otázkach.

Koráliky mám, čo teraz k nim?

Prezrite si sekciu bižutérnych komponentov, kde nájdete nepreberné množstvo kovových príveskov, korálikov, spájacích dielov, ale aj ketlovacích ihiel, spájacích krúžkov a ďalších nevyhnutností. Vďaka týmto komponentom si môžete vytvoriť originálny šperk presne podľa vašich predstáv – pre zjednodušenie vyhľadávania môžete využiť filter na ľavej strane, kde je možné si jednoducho vybrať určitý motív alebo farbu. Okrem bižutérnych komponentov máme v ponuke aj originálne postriebrené a pozlátené komponenty zo striebra Ag 925/100 alebo od Amoracast, ktoré rozhodne nesmiete prehliadnuť!

Keď chcem navliekať koráliky, čo musím brať do úvahy pri výbere korálikov a navliekacieho materiálu?
Ako prvé si treba zvoliť, čo budete tvoriť a či má byť navliekací materiál elastický alebo nie. Najobľúbenejším navliekacím materiálom na náramky býva elastomer, na šitie sa používajú rôzne nylónové nite a na navliekanie väčšinou zasa vlasce a lanká. Ak si vyberiete vhodný typ materiálu, tak sa treba zamerať na prieťah korálikov a komponentov, ktoré budete na tvorenie používať. Zvolený navliekací materiál by mal mať menší rozmer. Ak má teda korálik prieťah 0,8 mm, môžete zvoliť elastomer s maximálnou hrúbkou 0,8 mm, avšak odporúčame (obzvlášť pri korálikoch z prírodných materiálov) počítať s možnou odchýlkou a zvoliť skôr tenší materiál. Pri šitom šperku treba podobným spôsobom vybrať aj vhodnú ihlu a tomu prispôsobiť navliekací materiál (aby sa dal pretiahnuť očkom ihly a následne aj korálikom).
Čo je to ketlovanie?

Ketlovanie je veľmi obľúbená a často používaná technika pri výrobe šperkov. Pomocou ketlovacích klieští môžete ohýbať a ukončovať ketlovacie či nitové ihly, spájacie krúžky a ďalšie komponenty z drôtikov. Na svoje šperky tak môžete jednoducho umiestniť prívesky alebo si prívesky priamo tvoriť.

Chcem začať so šitým šperkom alebo prámikovaním, ako na to?
V sekcii Návodov a inšpirácie nájdete mnoho návodov od našich skúsených korálkárok. Vďaka popísaným krokovaným návodom si tu to svoje nájdu úplní začiatočníci, ale aj pokročilí. Stačí si hore v ponuke vyfiltrovať materiál alebo techniku, ktorú chcete použiť, a môžete sa pustiť do práce. A ak by ste si s niečím nevedeli rady, radi vám poradíme trebárs na našom Facebooku.
Páčia sa mi šperky z minerálov, ako na ne?

O tvorbe šperkov z minerálov máme celý samostatný rázcestník, nájdete ho tu! Rovnako tak si môžete prezrieť rázcestníky o tvorbe boho šperkov, Mala šperkov alebo vrstvených náramkov. A nezabudli sme ani na tých najmenších, všetko o tvorbe baby doplnkov (vrátane dojčiacich korálov) nájdete tu.

Ako sa o šperky starať?

Aj o šperky sa treba starať, aby nestratili svoj lesk a aby mohli byť stále vašou ozdobou! Prečítajte si špecializovaný článok o tom, ako používať prípravky z kategórie čistiacich roztokov a leštidiel na šperky a ako sa o šperky správne starať.

Môžem si vytvoriť skutočne luxusné šperky?

Rozhodne áno! V našej ponuke nájdete aj kvalitné strieborné a pozlátené bižutérne komponenty zo striebra Ag 925/1000 alebo komponenty Amoracast, ktoré sú tiež zo striebra Ag 925/1000 alebo pozlátené 14kt zlatom. Tieto komponenty môžete doplniť trebárs luxusnými Preciosa® Components kryštálmi alebo korálikmi z minerálov a drahých kameňov.

Ako šperk zabaliť, keď ho chcem podarovať?

Ponúkame mnoho darčekových škatuliek určených priamo na šperky, rôzne darčekové taštičky, alebo môžete vziať do ruky nožnice, lepidlo a trebárs kraftový papier a škatuľku si vyrobiť podľa svojich predstáv.

Inšpirácia a návody na šperky z tejto kategórie
Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Dana
Neděle, 26. Máj 2024

100%

Vždy velmi spokojena

Vlasta
Štvrtok, 23. Máj 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Piatok, 17. Máj 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení