Všetko pre modelovacie kovy

Všetko pre modelovacie kovy

Ambasador trendu

Jana Veselá
S modelovacími kovmi pracujem od roku 2007 a za tú dobu som vo svojej tvorbe vyskúšala snáď všetko, čo tento materiál ponúka. Vďaka nim mám možnosť dostať do šperku všetko, o čom som kedy v šperku snívala. Priestorovosť, jemnosť, drsné ťahy aj precíznosť, pohyb a dynamiku. Som master lektorom Art Clay a tak to vo svojich kurzoch môžem naučiť aj vás.

Základy a najčastejšie otázky

Modelovacie kovy vám umožnia stať sa šperkárom v pohodlí vášho domova. Hmoty, ktoré pred výpalom vyzerajú ako obyčajná hlina, sa po vypálení menia na objekty z drahých kovov, ako ich poznáte z pultov zlatníctiev alebo umeleckých galérií. Ale netreba sa báť zložitých postupov a nutnosti dlhej šperkárskej praxe! Šperk z drahého kovu si s našou pomocou vyrobí aj začiatočník.

Nie je materiál toxický a môžu s ním pracovať deti?
Art Clay Silver je úplne netoxický materiál a aj pre deti je práca s ním absolútne bezpečná. Pri ostatných modelovacích kovoch, modelovacej medi a modelovacom bronze, je to trochu zložitejšie. Ale nie sú toxické, len je, vlastne ako pri striebre, potrebné s deťmi byť a pracovať spoločne. Po práci si treba umyť ruky a to je všetko. Materiály nealergizujú v nevypálenom ani vypálenom stave.
Môžem výrobky z modelovacieho striebra predávať?
Pri vstupe síce pracujeme s modelovacou umeleckou hlinou, po výpale Art Clay Silver ale máme v ruke rýdze striebro. Preto jeho ďalší predaj nie je možný, musí sa postupovať podľa puncového zákona. Šperk vytvorený technikou Art Clay Silver môžete nosiť alebo darovať. Ale nemôžete ho ďalej predávať. Je nutná registrácia na Puncovom úrade. Registráciu je možné získať po splnení zákonom daných podmienok.
Potrebujeme na výpal modelovacích kovov pec?

Na prácu s modelovacím striebrom stačí menšia vypaľovacia pištoľ alebo horák. Všetky ostatné modelovacie kovy treba vypaľovať v peci. Meď je celkom jednoduchá, pol hodiny v rozohriatej peci cca na 650 - 700 °C. Pri bronze je potrebný výpal v nádobke s uhlím podľa vopred daného rozpisu teplôt. Treba teda na pec dávať pozor a teplotu pri výpale sledovať a upravovať. Výsledky ale stoja za to.

Na čo je dobrá patina?
Patina mení sfarbenie povrchu kovov. Odtlačok v striebre s patinou vyzerá ako kresba čiernou linkou v zrkadle. Zvýrazní štruktúry, povrchové stopy a nechá ich vyniknúť. Pri medi a bronze dáva nádych „staroby“, niekedy šperky vyzerajú ako starobylé vykopávky. Niekto patinu na šperkoch miluje, niekto ju, naopak, nemá rád. Je to individuálne a dodáva to kovu šmrnc.
Môžem s modelovacími kovmi, hlinou pracovať neobmedzene?
Tu pozor. Modelovacie kovy vo východiskovej podobe – hline pomerne rýchlo vysychajú. Je preto potrebné s nimi pracovať pomerne rýchlo. Vedieť, čo chcete vytvoriť, a dlho neotáľať, neváhať s rozbalenou hmotou. Ak si nie ste istí, radšej hlinu zabaľte do potravinovej fólie, aby nevyschla. Na porovnanie, modelovacie kovové hliny sa správajú podobne ako keramická hlina alebo ako porcelán. Takže na povrchu rýchle vyschnú, praskajú, robia sa na nich trhlinky. Patrí to k veci a často to robí krásnu štruktúru na povrchu. Pri práci si môžete pomáhať zvlhčením vodou. 


Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Alena
Piatok, 12. Apríl 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.

Lenka
Streda, 10. Apríl 2024

100%

Spolehlivý, rychlý.

Kamila
Utorok, 9. Apríl 2024

100%

Velký výběr minerálů, jen bývají někdy nedostupné.