Všetko na smaltovanie šperkov

Všetko na smaltovanie šperkov

Ambasador trendu

Jana Veselá
Smaltovaný šperk mi učaroval už pred mnohými rokmi. Efekty, ktoré pomocou skloviny môžete na povrchu svojho šperku vytvoriť, ma asi nikdy neprestanú fascinovať. A od chvíle, keď som objavila možnosť kombinácie smaltu a modelovacích kovov, už nemajú moje šperky iné limity než fantáziu.

Základy a najčastejšie otázky

Smaltovanie je jednou z najstarších techník farebnej úpravy šperkov. Už v staroveku sa ľudia radi zdobili kovovými šperkami s pestrým farebným dekorom. Smaltovaním tvoríme na povrchu kovového šperku sklovinu – sklenená drvina sa vysokou teplotou roztaví do lesklého hladkého povrchu, v ktorom môžeme vytvárať úžasné farebné efekty. S trochou šikovnosti to môžete doma vyskúšať aj vy.

Aký je rozdiel medzi smaltom na plecháčikoch a šperkárskym smaltom?

Smalt na plecháčikoch je smalt technický. Má obmedzenú farebnosť a je nepriehľadný, je však pevný a farby sú stále. Patrí ku kvalitným úpravám povrchu kovov. Šperkársky smalt je naopak v celej škále farieb, existuje ako nepriehľadný (opakný) aj ako priehľadný (transparentný). Rôzne farby vyžadujú rôzne teploty výpalu, väčšinou nad 750 °C.

Môžem si smaltovaný šperk vyrobiť doma?

Môžete. Na kvalitný a spoľahlivý šperk so smaltom potrebujeme piecku, v ktorej smalty vypaľujeme v teplotách okolo 750 °C. Výnimočne je možné vyžíhať smalt na mriežke kahancom. Je to však technicky náročnejšie a menej bezpečné. Treba mať skúsenosti a dobre upravenú pracovnú plochu, aby nedošlo k popáleniu.

Na aké kovy môžem smaltovať?

Smaltovať sa dá na zlato, striebro (teda aj modelovacie Art Clay Silver) a úplne najlepšia je meď. Na medi smalty krásne farebne pracujú a šperky vynikajú prekrásnou hrou farieb.

Ako urobím z prášku farbu?

Vypálením. Aby sa práškový smalt premenil na lesklú farebnú plôšku, musí prejsť vysokou teplotou v peci alebo žíhaním kahancom.Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Dana
Neděle, 26. Máj 2024

100%

Vždy velmi spokojena

Vlasta
Štvrtok, 23. Máj 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Piatok, 17. Máj 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení