Ako začať s korálikmi – druhy korálikov

Štvrtok, 13. august 2020

Ako navliecť korálik ku koráliku je každému jasné… Ale ako postupovať v prípade, že chcete začať pracovať s komponentmi? Pripravili sme pre vás seriál, v ktorom vás prevedieme jednoduchými technikami, ktoré posunú vaše korálikovanie na novú úroveň.

Ako začať s korálikmi – druhy korálikov

Koráliky sprevádzajú človeka už odnepamäti. Túžba zdobiť sa bola vlastná aj našim prapredkom. Síce “pár” storočí trvalo, kým sa človek naučil spracovávať sklo, ale vziať peknú prírodninu a urobiť z nej šperk bolo možné aj bez sklárskych pecí. Kúsok drievka, pekný kamienok alebo dokonca zaujímavá kostička, skrz ktoré sa podarilo urobiť dierku, a korálik bol na svete.

Zaujímavé je, že navzdory technologickému pokroku sa dnes naše preferencie opäť vracajú do týchto dôb. Minerály a drevo sú opäť v popredí nášho záujmu. Ale je toľko ďalších možností! Poďme si spoločne povedať niečo málo o základných druhoch korálikov a ich využití.

Rokajlové koráliky

Rokajlové koráliky sú tie najmenšie perličky, s ktorými môžete pracovať. Vyrábajú sa sekaním zo sklenených trubičiek a pomocou vysokých teplôt sa ďalej tvarujú. Najčastejšie sa používajú v technike šitého šperku alebo háčkovania. To sú síce techniky pre pokročilých, ale rokajlu sa nemusí báť ani začiatočník. Vďaka svojej jemnosti z neho môžete ľahko vytvoriť trebárs tenké minimalistické náramky.


Pustite sa do tvorenia s rokajlovými korálikmi.

Stláčané koráliky

Stláčané koráliky môžu mať prapodivné tvary a rôzny počet dierok. Vyrábajú sa stláčaním zo sklenených tyčí, kde im forma tyče dáva tvar. Nielen tvar guľôčky, ale trebárs aj motýlika, kvietku alebo dokonca vianočného stromčeka. S jednodierkovými stláčanými korálikmi je to hračka. Skrátka sa navliekajú. Či už na navliekací materiál alebo trebárs na ketlovaciu ihlu. Výzvou je však práca s viacdierkovými korálikmi. Tie svoje uplatnenie nájdu v šitom šperku, kedy vďaka ich tvarom môžu vznikať zaujímavé vzory.


Návody so stláčanými korálikmi nájdete v našej Inšpiračnej galérii.

Brúsené koráliky

Brúsené koráliky vznikajú vybrúsením plôšok do sklenenej guľôčky. Aby sa dosiahol vysoký lesk, tak sa následne dajú na chvíľku do pece, kde sa ich povrch zľahka nataví. To po vychladnutí spôsobí, že sú plôšky natoľko lesklé, že môžu naokolo hádzať odlesky. Následne sa často zdobia rôznymi formami povrchových úprav, ako je trebárs čiastočné pokovovanie. Stačí si vybrať veľkosť a farbu a s brúsenými korálikmi môže pracovať začiatočník aj pokročilý.


Vyrobte si trblietavý šperk s brúsenými korálikmi.

Cínové koráliky

Cínové perličky, alebo tiež ľudovo nazývané slniečka, sú českou špecialitou. Vyrábajú sa z cínového skla. Na rozdiel od klasických brúsených korálikov sú drobnejšie. V lesku ich však prekonajú. Preto sú obľúbenou lacnejšou alternatívou ku korálikom SWAROVSKI. Môžete si ich navliecť na celú šnúru, alebo ich trebárs využiť len ako lesklý akcent medzi ďalšími korálikmi.


Vyskúšajte zakomponovať cínové perličky do vášho šperku.

Voskové perličky

Voskové perličky, nie perly, sú sklenené koráliky so špeciálnou voskovou povrchovou úpravou. Je to históriou preverený typ korálikov, vďaka ktorému sa už pred 200 rokmi rozšírila sláva českých korálikov za hranice krajiny. Práve voskovými perličkami boli obšívané napríklad krásne secesné šaty. Ale perly sú klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy, preto sú dnes rovnako aktuálne ako pred sto rokmi. Tzv. voskovky sú skvelou alternatívou pravých perál, ktoré využijete na výrobu bižutérie, zdobenie odevov aj ďalších dekorácií.


Tak trochu iné voskovky vytvorte si šperk s perličkami.

Plastové perličky

Dnešné trendy si žiadajú všetko väčšie. Aj v šperkoch a doplnkoch sa využívajú perly takých rozmerov, že ak by boli sklenené, tak by vás z takej čelenky veľmi rýchlo začala bolieť hlava. Plastové perličky sú omnoho ľahšie, a zároveň môžu ísť s veľkosťou tam, kam by sa sklenené perličky báli.


Trendy šperky s hitom tohto roka – plastovou imitáciou perál.

SWAROVSKI koráliky tvarové

Meno SWAROVSKI je pojem, ktorý rezonuje nielen vo svete tvorenia šperkov. Rakúsky výrobca kryštálov je známy vo svete fashion aj luxusnej bižutérie. Vedeli ste, že zakladateľ sa pôvodne volal Svárovský a pochádzal z Jablonecka, stredoeurópskej kolísky sklenených korálikov? Dnes si pod značkou SWAROVSKI môžete kúpiť aj obľúbené tvarové koráliky z kryštalického materiálu. Vaše najobľúbenejšie sú srdiečka, kvietky a motýliky.


Jednoduché a pritom luxusné šperky so SWAROVSKI tvarovými kameňmi.

SWAROVSKI koráliky 

V ponuke SWAROVSKI Elements nájdete samozrejme aj klasické koráliky v tvare brúsených guľôčok. Najobľúbenejší je výbrus XILION Bead v tvare bikónu. Ten majú v obľube ako skúsené korálkárky do svojich šitých šperkov, tak začiatočníci, ktorí ich navliekajú do jemných náramkov.


Swarovski koráliky sa hodia do každého šperku – skúste si nejaký taký vytvoriť.

SWAROVSKI perly

Perličky SWAROVSKI vynikajú dokonale guľatým tvarom a povrchovou úpravou, pri ktorej nehrozí, že by boli dierky zatečené farbou. Vybrať si môžete z niekoľkých veľkostí a mnohých farieb, niekoľko z ktorých je pod patentom SWAROVSKI. Veľkou výhodou je, že odtiene perličiek skvele ladia s odtieňmi korálikov SWAROVSKI aj ďalších elementov.


Návody so SWAROVSKI perličkami nájdete tu.

Drevené koráliky

Ako sme zmieňovali v úvode, drevo bolo dozaista jedným z prvých materiálov, ktorým sa človek zdobil. Aj dnes majú drevené koráliky svoje miesto na výslní. Často sa využívajú do etnických šperkov alebo trebárs ako súčasť prírodných dekorácií. Napadlo by vám, že si môžete skúsiť vyrobiť vianočné korálikové hviezdy z drevených korálikov? Tradičnú dekoráciu tak pojmete moderne, s rešpektom k prírode.


Spojte sa s prírodou a vytvorte si šperk z drevených korálikov.

Koráliky z exotického dreva

Ak sympatizujete s východnými filozofiami, určite dobre poznáte exotickú Rudrakshu, santal alebo trebárs semienka Bodhi. Tieto koráliky sa najčastejšie využívajú v šperkoch so spirituálnou tematikou, ako sú napríklad mala ružence. Vieme, že tento štýl máte veľmi radi. Preto medzi našimi komponentmi nájdete celý rad východných symbolov vo forme korálikov alebo príveskov. Svoj šperk z exotického dreva tak môžete doplniť Budhom, symbolom Óm, indickým slonom alebo trebárs lotosom.


Noste kúsok exotiky pri sebe vytvorte si šperk s korálikmi z exotického dreva.

Koráliky z minerálov

Tvorba šperkov z minerálových korálikov je absolútnym fenoménom posledných rokov. Ľudia sa obracajú k prírode a veria v pozitívne účinky drahých kameňov. Preto mnohí z nás pri sebe nosia talizman z minerálov, najčastejšie v podobe náramku. Kamene sa vyberajú podľa znamenia horoskopu, žiadúcich účinkov na psychiku a zdravie alebo podľa intuície. Telo vraj samé najlepšie vie, aký kameň práve potrebuje. Koráliky z minerálov sú buď vo forme guľôčok alebo zlomkov. Guľôčky môžu byť navyše aj brúsené, takže evokujú skutočný luxus drahých kameňov.


Náramok z minerálov skrátka musíte mať.

Silikónové koráliky

Silikónové koráliky sú určené pre našich najmenších. Ich primárnym účelom nie je zdobiť, ale poskytnúť zábavu. Či už vo forme hryzadla, reťaze do kočiara alebo trebárs dojčiacich koráľov, ktoré môžu bábätká pri kŕmení ťahať namiesto mamičkiných vlasov. Sú väčšie než bežné koráliky a vybrať si môžete z rôznych tvarov. Farebná škála je v pastelových odtieňoch, ktoré sa hodia ku zvyšku klasickej výbavičky pre bábätká. Veľmi pekne vyzerajú kombinácie s drevenými korálikmi alebo trebárs s elementmi v tvare mráčika, srdiečka a ďalších.


Ďalšie diely seriálu Ako začať s korálikmi

●        Druhy kovov

●        Ketlovacie ihly

●        Spájacie krúžky

●        Náramkové základy

Súvisiace články

Júlová výzva: More a dovolenka + 5 nápadov čo tvoriť

Júlová výzva: More a dovolenka + 5 nápadov čo tvoriť

Zapojte sa do júlovej výzvy, ktorej témou je tvorenie s motívom mora a dovolenky. Tvorte, pochváľte sa nám a vyhrajte až 40 €!

Vysvedčenie: ste jednotky - zľava 11 % na všetko

Vysvedčenie: ste jednotky - zľava 11 % na všetko

Vysvedčenie je tu a vy máte vyznamenanie! :) Nakúpte so špeciálnym zľavovým kódom, ktorý nájdete v tomto článku a zľavnite si nákup o 11 %.

Návody na DIY doplnky na festival pre dokonalý outfit

Návody na DIY doplnky na festival pre dokonalý outfit

Dotvorte si originálny festivalový outfit, s ktorým budete za hviezdu! Pripravili sme pre vás 5 návodov napríklad na trendy náramky, body chain alebo reťaz na topánku. Prezrite si ich hneď teraz!

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Marie
Streda, 17. Júl 2024

100%

Vše OK dle přání.

Marcela
Utorok, 16. Júl 2024

100%

Vše v pohodě. Velký výběr.

DAGMAR
Pondelok, 15. Júl 2024

100%

SPOKOJENOST