Všetko pre tvorbu so samotvrdnúcou hmotou

Všetko pre tvorbu so samotvrdnúcou hmotou

Ambasador trendu

Tamara Koubková (@Tamarchi)
Baví ma na nej predovšetkým to, že vďaka jej vlastnostiam tak podobným skutočnej keramickej hmote ľahko odhadnete, či má pre dieťa zmysel navštevovať krúžok na mimoškolskej úrovni. Aj keď sama mám s klasickou keramikou dlhodobé skúsenosti, keď potrebujem rýchlo vytvoriť nejakú dekoráciu na fotenie, je to pre mňa jednoznačná voľba číslo jedna.

Video: Ako na tvorenie zo samotvrdnúcej hmoty

Základy a najčastejšie otázky

Keramika a porcelán sú aktuálne na výslní interiérových trendov. Vedeli ste, že krásne dekorácie ako z keramickej hliny si môžete vyrobiť aj v pohodlí domova? A žiadnu pec na to netreba! Stačí balíček samotvrdnúcej hmoty a môžete vyrábať. Jednoducho z nej vyvaľkáte alebo vymodelujete tanieriky, svietniky alebo dekoratívne sošky.

Navyše sa aktuálna estetika prikláňa k prírodným farbám a organickým tvarom. Netreba sa obávať toho, že by bolo na škodu, keď sa vám výrobok nepodaril úplne symetricky, alebo keď niekde zostal odtlačok prsta. To je len dobre!

Ako dlho samotvrdnúca hmota schne?

Výrobok zo samotvrdnúcej hmoty schne 24-72 hodín. Záleží na hrúbke hmoty, ktorú ste na výrobu použili. To, že je výrobok suchý, spoznáte podľa jednoliatej farby, ktorá je svetlejšia než pri modelovaní.

Môžem schnutie samotvrdnúcej hmoty urýchliť?

Samotvrdnúca hmota potrebuje pomaly a rovnomerne schnúť na vzduchu. Nedávajte ju do rúry ani k zdrojom tepla. Ak by došlo k nerovnomernému alebo príliš rýchlemu vysychaniu, hmota popraská.

Môžu so samotvrdnúcou hmotou pracovať aj deti?

Samotvrdnúca hmota je netoxická a na prácu s ňou netreba používať ochranné pomôcky. Je teda vhodná aj pre detské ruky. Po tvorení sa stačí dôkladne umyť mydlom. V ponuke máme aj hmotu DAS Junior, ktorá je pre deti priamo určená.

Aké pomôcky na prácu so samotvrdnúcou hmotou potrebujem?

Na tvorenie zo samotvrdnúcej hmoty nepotrebujú začiatočníci špecifické pomôcky. Najdôležitejší je valček – ale ten na začiatok dobre nahradíte napríklad plechovkou limonády. Ak sa vám tvorenie zo samotvrdnúcej hmoty zapáči, odporúčame zakúpiť profesionálny valček a minimálne jednu sadu modelovacích nástrojov, s ktorou budete môcť lepšie tvoriť tvary a vzory.

Ako môžem výrobok zdobiť?

Vytvrdnutý výrobok môžete zdobiť akrylovými farbami a fixkami. Farbu odporúčame potom zalakovať bezfarebným lakom, aby bola dobre chránená proti oderu. Pokročilé techniky umožňujú farbiť aj samotnú hmotu alebo do nej pridávať trblietky či metalické plátky.

Môže výrobok prísť do kontaktu s vodou?

Výrobky zo samotvrdnúcej hmoty nie sú vhodné na priamy kontakt s vodou ani potravinami. Ak chcete vytvoriť vázičku alebo kvetináč, je nutné výrobok veľmi starostlivo zalakovať niekoľkými vrstvami akrylátového laku.

Inšpirácia a návody na šperky z tejto kategórie
Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

pavla
Štvrtok, 29. Február 2024

100%

Objednané zboží přišlo v pořádku.

Petr
Štvrtok, 29. Február 2024

100%

Spokojenost

Hana
Pondelok, 26. Február 2024

100%

Bezproblémová komunikace. Doporučuji. Objednané zboží v pořádku.