Ako začať s korálikmi – ketlovacie ihly

Štvrtok, 13. august 2020

Ako navliecť korálik ku koráliku je každému jasné… Ale ako postupovať v prípade, že chcete začať pracovať s komponentmi? Pripravili sme pre vás seriál, v ktorom vás prevedieme jednoduchými technikami, ktoré posunú vaše korálikovanie na novú úroveň.

Ako začať s korálikmi – ketlovacie ihly

Ketlovacie ihly sú jednoduchým komponentom, ktorý vám pomôže pripevniť koráliky ako ozdobu bez toho, že by ste ich navliekali na klasický navliekací materiál. Používajú sa ako na klasickú techniku ketlovania, kedy sa do reťazoviny vo veľkom množstve pripájajú nity s korálikmi, tak napríklad aj na zdobenie jednoduchých náušničkových komponentov.

Očková ihla vs. nit

Ak má ihla na jednej strane očko a na druhej je voľný koniec, hovorí sa jej ihla očková. Je určená na to, aby sa na ňu navliekali koráliky a opäť sa ukončila očkom. Vďaka tomu sa potom môže ľubovoľne spájať s ďalšími komponentmi alebo už pripravenými očkovými ihlami.

Na rozdiel od nej je ketlovací nit z jednej strany ukončený plôškou alebo ozdobnou guľôčkou. Na tejto plôške sa koráliky “zaseknú” (je potrebné si dávať pozor na šírku prieťahu korálika, musí byť užší než plôška nitu). Voľný koniec sa po navlečení korálika zakončí opäť očkom. Nity používame predovšetkým ako prívesky.

Ako na to?

Aby sme vytvorili krásne očko na konci ihly, budeme potrebovať ploché a guľaté kliešte.

1) Na ihlu navlečieme koráliky do vzdialenosti max. 0,5 cm od konca ihly. Ak ste navliekli požadovaný počet korálikov a zostávajúca ihla je dlhšia než 0,5 cm, môžete zvyšok odštipnúť štípacími alebo kombinovanými kliešťami.

2) Vezmeme si ploché kliešte a uchopíme ihlu blízko posledného korálika. Ihlu ohneme do pravého uhla.

3) Teraz si vezmeme guľaté kliešte a ich pomocou vytvarujeme z ihly očko. Ihlu ohýbame plynulým pohybom okolo klieští približne 1,5 cm od ich konca.

4) Očko plne neuzatvárame, ale najskôr pripevníme ihlu s korálikmi na požadované miesto. Následne očko zaklapneme plochými kliešťami.

Kde môžem ketlovacie ihly použiť?

Očková ihla môže byť použitá ako spájací diel – napríklad v retiazke alebo v náramkovom základe. Môže sa tiež pripájať ako medzidiel k ďalším komponentom.

Ketlovací nit nám väčšinou niekde visí. Či už ako samostatný prívesok, alebo trebárs ako súčasť závesu.

 

 

 


Ďalšie diely seriálu Ako začať s korálikmi

●        Druhy korálikov

●        Druhy kovov

●        Spájacie krúžky

●        Náramkové základy

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Jitka
Neděle, 10. December 2023

100%

Velký výběr dobré ceny.

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky