Čo sú to modelovacie kovy

Pondelok, 29. august 2022

Predstavte si plastelínu, ktorá sa vďaka žiaru premení na kúzelný šperk. Znie vám to ako rozprávka? S modelovacími kovmi je to realita! Z hliny, ktorá v sebe okrem spojiva obsahuje najmä kovový prach, tak môže pod vašimi rukami vzniknúť šperk tvarovaný úplne podľa vašej fantázie.

Čo sú to modelovacie kovy

Modelovacie striebro

Pre začiatočníkov určite odporúčame najskôr vyskúšať prácu s modelovacím striebrom Art Clay Silver (ACS). Tomu totiž na výpal stačí plynový horák. Vznikne vám šperk z rýdzeho striebra, ktorý dozaista poteší vás a prípadne aj vašich blízkych. Len pozor, strieborný šperk potom nemôžete ďalej predávať, treba byť registrovaný na puncovom úrade.

ACS má formu hliny, pasty alebo striekačky. Na čo sa ktorá hodí sa dozviete v samostatnom článku.

Modelovacia meď

Art Clay na trh prináša aj modelovaciu medenú hlinu. Aj z nej môžu vaše ruky vymodelovať doslova čokoľvek. Len je už trochu náročnejšia na výpal. Vypaľuje sa v šperkárskej peci (30 minút na 650 - 700 stupňov Celsia). Výhodou oproti striebru sú nižšie obstarávacie náklady aj možnosť šperky bez obmedzenia predávať.

Modelovací bronz

Pre najpokročilejších je potom vhodná práca s bronzom. Ten môže mať buď opäť formu hliny od výrobcu Art Clay alebo sa najskôr nachádzať v stave prášku od výrobcy Meteor Clay. Ale aj prášok sa stane modelovacou hmotou, stačí doň pridať potrebné množstvo destilovanej vody.

Výpal bronzov, ako Meteor Clay, tak Art Clay, je trošku náročnejší. Nové materiály sa musia vypaľovať v peci, v špeciálnom oceľovom kontajneri (miske, nádobke) a v aktívnom, ideálne kokosovom uhlí. Ale výsledok je úžasný. Kto má rád žltú farbu kovu, bude úplne nadšený. Výsledok vyzerá ako zlato, ale za neporovnateľne nižšiu cenu.

To chcem vyskúšať!

Pred tým, ako sa pustíte do objednávky, prečítajte si ďalšie články, v ktorých sa dozviete viac o pomôckach, technikách aj postupe.

Súvisiace články

Základné techniky práce s modelovacími kovmi

Základné techniky práce s modelovacími kovmi

Základné kroky sú veľmi podobné, či už ide o hlinu, pastu alebo striekačku. Kým sa pustíme do práce, mali by sme mať pripravenú jednoduchú kresbu toho, čo chceme vytvoriť. Nejde o obmedzovanie kreativity a fantázie, ale o pragmatickú skúsenosť. Vo chvíli, keď rozbalíme balíček s materiálom, začína bežať čas.

Jana Veselá: môj strieborný príbeh

Jana Veselá: môj strieborný príbeh

Pretože vám chceme neustále chystať nové kreatívne výzvy, rozhodli sme sa v tomto roku do sortimentu začleniť materiály, ktoré sú určené skôr tým, ktorí sa usilujú o skutočne umeleckú tvorbu šperkov. Modelovacie striebro Art Clay Silver sme doplnili meďou a bronzom. Zdobiť tieto kovy môžete pomocou šperkárskeho smaltu. A ako na to vám prezradí Jana Veselá, významná česká šperkárka a výtvarníčka pracujúca práve so smaltom a vzácnymi kovmi. Zoznámte sa s ňou.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 597+ recenzií - zobraziť všetko

Olga
Piatok, 30. September 2022

100%

Nakupuji pravidelně, platím dopředu. 100% jistota s kvalitou i dodáním.

Lenka
Streda, 28. September 2022

100%

Skvělá komunikace s obchodem, rychlé vyřízení.

Luba
Streda, 28. September 2022

100%

Richie dodanie bez problémov.