Jana Veselá: môj strieborný príbeh

Pondelok, 29. august 2022

Pretože vám chceme neustále chystať nové kreatívne výzvy, rozhodli sme sa v tomto roku do sortimentu začleniť materiály, ktoré sú určené skôr tým, ktorí sa usilujú o skutočne umeleckú tvorbu šperkov. Modelovacie striebro Art Clay Silver sme doplnili meďou a bronzom. Zdobiť tieto kovy môžete pomocou šperkárskeho smaltu. A ako na to vám prezradí Jana Veselá, významná česká šperkárka a výtvarníčka pracujúca práve so smaltom a vzácnymi kovmi. Zoznámte sa s ňou.

Jana Veselá: môj strieborný príbeh

Pracujem s Art Clay Silver od roku 2007. V auguste 2008 som dokončila certifikačné kurzy a stala sa medzinárodným master inštruktorom práce s Art Clay. V zásadných technologických postupoch však striktne dodržiavam odporúčania výrobcu a radím to aj na svojich kurzoch. Môžeme improvizovať v nástrojoch, v spôsoboch ukladania, modelovania aj finálneho opracovania, ale vždy treba rešpektovať základy práce s hmotou až po dobu výpalu.

Dlho mi trvalo, kým sa môj vzťah k materiálu zásadne premenil. Dlho som robila to, čo mi modelovací kov – hlina dovolila. Možno aj zaujímavé šperky, ale pre mňa boli limitované tým, čo sa mi podarilo s materiálom urobiť. A potom zrazu, asi po troch rokoch, to bolo inak. Hlina začala poslúchať mňa. V tej chvíli nastal zlom a zrazu sa otvoril celý „svet“ možností. Prehodili sa roly. V rukách som mala materiál, v ktorom bolo všetko, o čom som kedy v šperku snívala. Priestorovosť, jemnosť, drsné ťahy aj precíznosť, pohyb a dynamika. A materiál začal robiť to, čo som chcela ja, poslúchal ma.

Súvisiace články

Základné techniky práce s modelovacími kovmi

Základné techniky práce s modelovacími kovmi

Základné kroky sú veľmi podobné, či už ide o hlinu, pastu alebo striekačku. Kým sa pustíme do práce, mali by sme mať pripravenú jednoduchú kresbu toho, čo chceme vytvoriť. Nejde o obmedzovanie kreativity a fantázie, ale o pragmatickú skúsenosť. Vo chvíli, keď rozbalíme balíček s materiálom, začína bežať čas.

Čo sú to modelovacie kovy

Čo sú to modelovacie kovy

Predstavte si plastelínu, ktorá sa vďaka žiaru premení na kúzelný šperk. Znie vám to ako rozprávka? S modelovacími kovmi je to realita! Z hliny, ktorá v sebe okrem spojiva obsahuje najmä kovový prach, tak môže pod vašimi rukami vzniknúť šperk tvarovaný úplne podľa vašej fantázie.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 597+ recenzií - zobraziť všetko

Olga
Piatok, 30. September 2022

100%

Nakupuji pravidelně, platím dopředu. 100% jistota s kvalitou i dodáním.

Lenka
Streda, 28. September 2022

100%

Skvělá komunikace s obchodem, rychlé vyřízení.

Luba
Streda, 28. September 2022

100%

Richie dodanie bez problémov.