Všetko pre kreatívne papiernictvo

Všetko pre kreatívne papiernictvo

Ambasador trendu

Iva Havelková
Vlastne sa celý život motám okolo kreativity, maľovania na rôzne materiály a tvorenia. Maľujem na textil, na nábytok, skúšala som olejomaľbu, v poslednej dobe ma pohltil akvarel. S jeho pomocou plním rámiky na stenách vo svojom novom domove, ale tiež rada maľujem pozdravy pre svojich blízkych.

Základy a najčastejšie otázky

Papier a tvorenie s ním nás sprevádza už od predškolského veku. Neskôr sa k detským obrázkom pridá skladanie, strihanie, lepenie alebo zdobenie zošitov. Mnoho ľudí si nevie predstaviť život bez pera a papiera na poznámky alebo na kreslenie a my to chápeme!

Nech už tvoríte čokoľvek, veríme, že v našej ponuke nájdete ten správny skicár, farebný, ozdobný alebo kraftový papier, tú správnu ceruzku, tuhu, uhlík alebo pastelku a všetky ďalšie nevyhnutnosti, ako sú nožnice a rezáky, pravítka alebo washi pásky. Tvorenie s papierom si tak môžu užiť nielen deti a ich rodičia, ale skrátka každý, kto sa rozhodol vytvoriť si dekoráciu z papiera, originálny scrapbookový denník, obrázok alebo pozdrav pre svojich blízkych.

Ako si vybrať správny papier na svoje tvorenie?

Základom každého tvorenia s papierom je výber toho správneho papiera. Každý sa hodí na niečo trocha iné a líši sa gramážou, štruktúrou povrchu alebo tým, či je vhodný skôr na suché (ceruzka, uhlík a ďalšie) alebo mokré techniky (akvarel, tuš a ďalšie), čo sa rieši predovšetkým pri skicároch. Na rôzne dekorovanie sa skvele hodí obyčajný kraftový papier alebo ten s natlačenými motívmi. Ak sa nebavíme len o štvrťkách, tak je tu ešte klasický krepový papier, hodvábny papier, z ktorého sa vyrábajú krásne dekorácie a brmbolce, vlnitá lepenka, základy na pozdravy a obálky alebo penové gumy. Vďaka nekonečným možnostiam kombinovania jednotlivých papierov aj štýlov tvorby môžete vytvoriť originálne dekorácie, pozdravy alebo scrapbooky, ktoré nebude mať nikto iný!

Aký je rozdiel medzi jednotlivými pastelkami a ceruzkami?

Rovnako ako pri papieri je dôležité si pred výberom pastelky určiť, čo vlastne budete tvoriť. V našej ponuke nájdete profesionálne umelecké, akvarelové alebo univerzálne pastelky. Špecialitou sú potom fluorescenčné alebo viacfarebné pastelky Magic od Koh-i-Noor, ktoré majú v obľube predovšetkým deti. Okrem klasických šesťhranných pasteliek máme v ponuke aj okrúhle alebo ergonomické trojhranné. Okrem farieb a tvaru ale nezabudnite zohľadniť aj tvrdosť tuhy – čím mäkšia tuha je, tým viac sa pastelka hodí skôr na vyfarbovanie a tieňovanie. Narozdiel od toho s tými najtvrdšími tuhami dokážete kresliť jemné detaily a tenké línie.

Kedy je lepšie použiť lepidlo a kedy tavnú pištoľ?

K tvorbe s papierom neodmysliteľne patrí aj rôzne lepenie. Na použitie v prípade klasického papiera sa hodia tyčinkové lepidlá, v našej ponuke nájdete kvalitné tyčinky značky UHU alebo lepiace pásky. V prípade tvorenia z hrubšieho papiera alebo moosgummi sa hodia skôr lepiace penové kúsky alebo sekundové lepidlá. Môžete tu ale využiť aj tavnú pištoľ a vyhrať sa trebárs s rôznofarebnými lepiacimi tyčinkami.

V čom sa líšia jednotlivé fixky?

Asi najtypickejšou písacou potrebou, okrem pasteliek, sú fixky (alebo popisovače). Podľa typu papiera treba zvoliť správnu fixku, záleží napríklad na štruktúre a hrúbke papiera. Na výber sú fixky permanentné, akrylové či metalické, zvýrazňovače, prípadne kaligrafické fixky. Tie sa od tých klasických líšia tým, že majú špeciálny klinový hrot. Môžete sa tiež stretnúť so štetcovým hrotom, ktorý má flexibilné možnosti využitia a skvele sa hodí na vyfarbovanie. Predovšetkým deti ocenia originálne fúkacie fixky.

Na čo sú washi pásky?

Washi pásky majú skôr dekoračný, než funkčný charakter. Udržia samozrejme trebárs fotografiu na stene alebo dôležitú poznámku prilepenú v diári, ale porcelánovú vázu s nimi úplne nezlepíte. Inak ich ale môžete používať všade tam, kde majú vaše poznámky alebo fotografie vyzerať štýlovo.

Čo potrebujem na vytvorenie originálneho pozdravu?

Ako prvé je dôležité si povedať, na akú udalosť budete pozdrav vytvárať. Podľa toho potom môžete zvoliť farbu pozdravu a základné motívy na tvorenie. Najčastejšie sa používajú fixky a pastelky, ale môžete na pozdrav nalepiť trebárs nalepovacie očká, strany obšiť (napríklad aj korálikmi) alebo okraje zaujímavo obstrihať špeciálnymi nožnicami. Krásne vyzerá aj pozdrav polepený farebnými či kraftovými papiermi, prípadne vlnitou lepenkou. Ku každému pozdravu je v balení aj obálka rovnakej farby, ktorú si môžete tiež dotvoriť podľa svojich predstáv.

Kedy použiť nožnice, v čom sa jednotlivé nožnice líšia a kedy použiť rezáky?

Strihanie k tvoreniu s papierom skrátka patrí. Je dôležité ale vybrať ten správny typ nožníc. Na vystrihovanie detailov sa budú hodiť nožnice s úzkou čepeľou, na bezpečnejšie tvorenie s deťmi máme v ponuke nožnice so zaobleným koncom a na presný a pravidelný rez je najvhodnejšie použiť špeciálne rezáky, ktoré si hravo poradia aj s hrubšími materiálmi. V ponuke máme aj nožnice pre ľavákov.

Čo je to scrapbooking a ako s ním začať?

Scrapbooking je o kreatívnom zaznamenávaní spomienok, tipov, udalostí a o vyrozprávaní príbehov. Vytiahnite zo zásuvky písacie potreby, lepidlá, ozdobné nožnice, pečiatky, samolepky, kombinujte rôzne druhy papiera, doplňte to washi páskami a vytvorte si tak originálny album, denník alebo trebárs receptár.

Ako zaistiť, aby tvorenie s deťmi bolo čo najbezpečnejšie?

Tvorenie s papierom deti baví, to je jasná vec. Pri mnohých technikách je ale potrebný dozor dospelého človeka. Určite nenechávajte dieťa samé s tavnou pištoľou alebo nožnicami, a to ani tými, ktoré sú pre deti určené. Škody spôsobené neprimeraným používaním lepidla alebo fixiek síce tiež nepotešia, ale väčšinou nie sú zdraviu nebezpečné. Pri nechcenom postriekaní odevu lepidlami UHU je dokonca možné lepidlo z oblečenia dostať aj obyčajným prepraním odevu v studenej vode.Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Ivana
Piatok, 17. Máj 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení

Ivan
Štvrtok, 9. Máj 2024

100%

Rýchlosť, výborná komunikácia

Romana
Utorok, 7. Máj 2024

100%

Rychlé, bez problémů