Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o mineráloch

Utorok, 30. máj 2017

Ľudia sa v poslednej dobe opäť začali obracať k sile drahých kameňov. Zistite viac o tom, ktorý kameň vraj zaženie nervozitu, zlepší zdravie alebo vzbudí žiadostivosť.

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o mineráloch

Drahé kamene a minerály

Drahé kamene a minerály fascinovali človeka odpradávna. Už v starom Egypte a Mezopotámii verili, že kamene ovplyvňujú fyzické aj psychické pochody v tele. Vyrábali z nich amulety, boli súčasťou ochranných aj posilňujúcich odvarov. Ľudia verili, že drahé kamene majú moc zaháňať zlé sily, nešťastie, neduhy, chrániť pred urieknutím a pomáhať prekonať ťažké obdobia života.

Polodrahokamy na nás majú trojitý vplyv. Posilňujú oslabené, oslabujú nadbytočné a odstraňujú blokády, ktoré bránia prietoku energie a súhre všetkých procesov v tele. Pomáhajú nám dosiahnuť pozornosť, koncentráciu, trpezlivosť, pokoru a lásku k všetkému okolo nás.

Zoznámte sa bližšie s vlastnosťami jednotlivých minerálov a vyberte si tie, ktoré vám pomôžu. Všetky nájdete v našej ponuke korálikov z drahých kameňov a minerálov.


Acháty

Achátov existuje nepreberné množstvo. Archeologické nálezy dokazujú, že svoju obľubu si získali už v starovekom Ríme a Grécku. Achát bol využívaný ako talizman, ktorý chránil pred morom, živelnými pohromami a jedmi. Acháty mali zaistiť dlhý život, úspech a dobrých priateľov.

Červený pruhovaný achát

Červený pruhovaný achát nám pomáha v nájdení životnej cesty. Dodáva silu a odvahu kráčať za všetkým, čo si len zaumienime. Odstraňuje negatívny postoj a motivuje k zmene a činom. Zvyšuje koncentráciu, vnímavosť a analytické myslenie a pomáha v učení. Dodáva životný elán, energiu a radosť do života. Ostraňuje negativizmus a motivuje k činom, ktorých sa človek bezdôvodne bojí. Napomáha odstraňovať strach a nervozitu z verejného vystupovania. Znižuje stres a únavu.

Zelený pruhovaný achát

Zelený pruhovaný achát symbolizuje element zeme. Zvyšuje duševnú a citovú prispôsobivosť, zlepšuje schopnosť rozhodovania a pomáha pri riešení sporov. Napomáha s nájdením životnej cesty a dodáva silu a odvahu. Chráni nás pred negatívnymi vplyvmi z okolia. Odstraňuje negatívne postoje a motivuje k činom, ktorých sa človek bezdôvodne bojí. Taktiež pomáha odstraňovať strach z verejného vystupovania.

Čierny pruhovaný achát

Čierny achát vie eliminovať negatívnu energiu, a to ako z vonkajších vplyvov, tak vnútri našej mysle, ak trpíme úzkosťou. Zároveň nám zvyšuje odolnosť a pocit bezpečia a zvyšuje našu sebadôveru. Okrem tejto citovej roviny je tiež dobre známy ako kameň, ktorý dokáže podporovať a rozvíjať analytické myslenie, vďaka ktorému ľahko prídete na skryté možnosti, ktoré ste predtým nevideli. Z tohto dôvodu, a tiež pretože prináša majiteľovi prosperitu, je vhodným pomocníkom aj v kariérnej sfére.

Modrý čipkovaný achát - chalcedón

Modrý čipkovaný achát prináleží elementu vody. Zaisťuje nám pokoj a prináša šťastie. Odstraňuje pocity starých krívd, zbavuje stresu a zmierňuje hádky v domácnosti alebo rodine. Zaisťuje nám veľkú oporu a napomáha čerpať z nekonečného zdroja sily.

Modrý pruhovaný achát

Modrý pruhovaný achát je skvelým zdrojom opory a novej sily. Obnovuje ako telesnú energiu, tak duševný pokoj. Pomáha v koncentrácii a správnom vyjadrovaní. Je tiež ideálnym kameňom pre tých, ktorí sú často vystavení stresovým situáciám, ktoré pomáha mierniť a navodiť opäť vnútorný stav harmónie. Tento kameň je mierne prifarbený, takže sa neodporúča nechávať ho dlho vo vode. Na očistenie ho stačí len opláchnuť pod tečúcou vodou.

Fialový pruhovaný achát

Fialový pruhovaný achát dodáva sebadôveru a napomáha k dosiahnutiu duševnej a telesnej harmónie. Je to kameň úprimnosti, ktorý dodáva majiteľovi silu hovoriť pravdu a pravdu tiež prijímať. Podporuje čestnosť a odvahu a zlepšuje pamäť a sústredenie. Tento achát nie je vhodné nabíjať cez noc vo vode, pretože je trošku prifarbený. Stačí ho len opláchnuť pod prúdom tečúcej vody a nechať nabiť na slnku klasicky ako iné acháty.

Ako sa starať o acháty

Acháty čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske vody s krištáľom. Potom ich nabíjame ľubovoľne dlho na priamom slnku.


Akvamarín

Akvamarín je kameňom vody, ktorá so sebou prináša pokoj, ticho a očistu. Pomáha prietoku komunikácie a správnemu sebavyjadreniu. Akvamarín údajne vníma všetky pocity svojho majiteľa a pomáha mu pozbierať všetku odvahu a zodpovednosť na vykonanie potrebných činov. Je to partnerský kameň, ktorý necháva odplynúť vzťahové konflikty a nastoliť opäť domácu pohodu. Používa sa tiež ako talizman na dlhé cesty.

Ako sa starať o akvamarín

Tento kameň sa nenabíja na priamom slnku, keďže potom môže stratiť svoju farbu. Ideálne nabitie dosiahnete tým, že ho položíte cez noc na horský krištáľ. Ak ho ale nemáte, môžete akvamarín nabiť na dennom svetle v tieni.


Amazonit

Amazonit svojím vlnením podporuje vitalitu a vyrovnáva rovnováhu tela a mysle v každodennom živote. Pomáha tíšiť nervozitu, stres, výkyvy nálad a tlmí prebytočnú energiu. S jeho pomocou sa ľahšie zbavíme egoizmu, lipnutia na veciach a iných záťaží. S amazonitom ľahšie získame kontrolu nad svojím životom. Najúčinnejší vplyv tohto kameňa pocítime v srdcovej oblasti, kde tíši citové a fyzické problémy.

Ako sa starať o amazonit

Amazonit čistíme pod prúdom vlažnej vody a nabíjame ho na nepriamom slnku.


Ametyst 

Ametyst je kameňom duchovnej očisty a motivácie. Mocný kameň s ohromnou ochrannou, liečivou a očistnou silou. Zaháňa nespavosť a nočné mory. Prináša pokoj a zaháňa stres, negatívne emócie, obavy a zlobu. Napomáha sústredeniu, dodáva rozhodnosť a rozvíja našu intuíciu. Ametyst má vysoké spirituálne vibrácie. Priťahuje pravú, rýdzu emocionálnu lásku, posilňuje vernosť, tíši strachy a zvyšuje nádeje. Čistí a harmonizuje 5. a 7. čakru.

Ako sa starať o ametyst

Čistíme ho pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske spoločne s krištáľom, potom ho nabíjame v tieni, aby nestratil farbu.


Angelit

Angelit je známy predovšetkým medzi liečiteľmi, keďže pomáha navodiť kontakt s čistou vesmírnou energiou, podporuje vnímavosť a pomáha pri liečení. Okrem toho sa mu hovorí kameň súcitu, keďže dokáže prehlbovať stav zľutovania a zmierenia sa s vecami, ktoré už nemôžeme zmeniť. Majiteľa ochraňuje pred krutosťou a navodzuje stav pokoja a mieru.

Ako sa starať o angelit

Angelit je výnimočný kameň, ktorý dokáže sám seba očistiť. Nabíjať ho teda môžete raz za čas tak, že ho najskôr očistíte pod prúdom vlažnej vody a potom necháte nabiť na krištáli alebo cez noc vložíte späť do misky s vodou.


Avanturín

Avanturín rozsieva tichú radosť a pokoj. Jeho zelené trblietanie prežiari každý problém, rozloží negatívne myšlienky a s nimi spojené pocity. Navodzuje pokoj, rovnováhu a harmóniu. Podporuje duševné zdravie a pokojný spánok. Umožňuje pustiť všetky starosti z hlavy a uvoľniť sa. Pomáha nám nadviazať tesné spojenie s prírodou a jej oživujúcou energiou. V napätých situáciách nám vracia stratenú nádej a poskytuje nám vnútorný pokoj.

Ako sa starať o avanturín

Čistíme ho pár minút pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske vody spoločne s krištáľom. Avanturín nabíjame ľubovoľne dlho na priamom slnku.


Býčie oko

Býčie oko je kameňom vitálnej energie. V centre tretieho oka posilňuje sebadôveru, pamäť a koncentráciu. Prináša motiváciu, povzbudzuje a chráni pred nebezpečenstvom. Podporuje tok energie v tele a dodáva silu, priťahuje peniaze a bohatstvo. Pomáha s odbúraním závislostí od druhých ľudí. Priaznivo pôsobí na čakre základu. 

Ako sa starať o býčie oko

Býčie oko čistíme pod prúdom vlažnej vody a nabíjame ho na priamom slnku ľubovoľne dlho.


Citrín

Citrín bol odnepamäti uctievaný ako kameň slnka. Vnáša do nášho života vnútorný pokoj, pocit plného zdravia, sviežosti, bezpečia a hrejivého tepla. Podporuje kreativitu a prejasňuje myseľ. Pomáha prekonať stavy nepokoja, strachu a nespokojnosti. Odbúrava únavu, nervozitu a fóbie a pomáha prekonávať mentálne blokády. Podporuje našu intuíciu a tvorivé vyjadrenie. Najcennejší a najúčinnejší je citrín priezračných citrónovožltých a zlatistých farieb.

Ako sa starať o citrín

Citrín čistíme veľmi pravidelne pod prúdom vlažnej vody. Na rozdiel od krištáľu ho nabíjame na priamom slnku len krátku dobu.
 


Fluorit 

Fluorit je obdarený silnou ochrannou mocou, najmä na duševnej úrovni. Pracuje s vedomou mysľou, posilňuje naše myšlienky a potláča silné emócie. Urovnáva zúfalstvo, depresiu či hnev. Uvádza do súladu citovú, telesnú a duševnú rovinu. Posilňuje analytické schopnosti, dodáva poriadok každodennému životu, jemne otvára dvere do podvedomia a necháva na povrch vyplynúť potláčané pocity. Zvyšuje sebadôveru, zručnosť a telesnú aj duševnú koordináciu. Pomáha pri učení a zvyšuje koncentráciu. Účinne funguje proti škodlivým vplyvom počítačov a elektromagnetickému žiareniu.

Ako sa starať o fluorit

Fluorit je kameň, ktorý dokáže absorbovať negatívnu energiu. Preto je potrebné sa starať o jeho pravidelné čistenie aspoň raz za týždeň. Čistíme ho niekoľko minút po prúdom tečúcej vlažnej vody. Následne kameň umiestnime na slnko, kde sa v ňom opäť nahromadí energia.
 


Hematit 

Hematit je základným kameňom zemitej energie. Jeho pokojná, ale hutná a dôrazná vibrácia prináša silu a vitalitu. Aktivuje našu vôľu, odvahu a rozhodnosť k činom. Odstraňuje psychické výkyvy a poruchy. Prináša vnútorný pokoj, pocit tepla a bezpečia. Podľa tradície je spolu s ruženínom účinným prostriedkom proti nespavosti.

Hematit poznali už Babylončania a uctievali ho ako talizman šťastia a úspechu. V starom Egypte vkladali mŕtvym kamienok hematitu pod hlavu, aby im tak uľahčili vstup do záhrobia.

Ako sa starať o hematit

Kameň čistíme krátko pod tečúcou vodou a následne nabíjame na priamom slnku ľubovoľne dlho.


Howlity - Magnezity

Howlit, tiež známy ako magnezit, symbolizuje čistotu, nevinnosť, slobodu a voľnosť. Podľa tradície chráni pred falošnými priateľmi, intrigami a nepravou láskou.

Biely howlit

Biely howlit prináša hlboký pokoj a uvoľnenie. Pomáha prijímať ostatných takých, akí skutočne sú, bez potreby meniť ich. Upokojuje city a robí nás odolnejšími voči stresu, nervozite a podráždenosti. Prebúdza v nás bezvýhradnú lásku k sebe samým a otvára srdečnú čakru.

Modrý howlit

Modrý howlit prináša spomienky na sny a súčasne podporuje kreatívne myslenie a vyvoláva sny nové. Upokojuje rozbúrené city a napomáha potlačiť zlosť a hnev. Prekonáva sebectvo a posilňuje naše kladné vlastnosti. Umožňuje hlbší pohľad do vnútra našich problémov. Howlit je kameň, ktorý potrebuje pravidelnú starostlivosť. Kameň čistíme pár minút pod vlažnou tečúcou vodou, ktorá z neho zmyje všetky nečistoty a negatívnu energiu.

Ako sa starať o howlit

Na jeho nabíjanie je vhodné využiť silu mesačného svetla. Keďže howlit je pomerne mäkký kameň s veľkými pórmi, mal by sa nosiť veľmi opatrne. Mali by sme sa vyhnúť jeho postriekaniu olejovými parfumami, ktoré môžu kameň nepríjemne zafarbiť. Howlit by sme nemali nosiť, ak ideme do extrémne slnečného alebo horúceho počasia.


Chryzokol

Chryzokol prináša majiteľovi vnútorný pokoj, vie tíšiť emócie, a to najmä tie negatívne, ako je napríklad vina. Pomáha v rozvážnosti nielen v stresových situáciách. Má očistný vplyv a ak je nosený na úrovni srdečnej čakry, teda na hrudníku, podporuje schopnosť milovať a byť milovaný. Okrem toho napomáha nájsť správneho partnera a prehlbovať už existujúce vzťahy.

Ako sa starať o chryzokol

Chryzokol stačí nabíjať len raz za mesiac a najlepšie v spojení s hematitom. Kameň najskôr umyte pod vlažnou vodou, potom usušte dosucha a nechajte cez noc nabíjať v nádobe s hematitom, poprípade behom dňa na nepriamom slnku.


Jantary

Červený jantárčervený jantar

známy tiež ako rubínový jantár alebo čerešňový jantár pôvodom z Pobaltia je fosilizovaná živica zo stromov, ktorá je stará až desiatky miliónov rokov. V ezoterizme sa verí, že jantár sa spája s archetypom veľkej Matky, a teda v sebe ukrýva ženskú silu, ktorú zároveň podporuje. Verí sa tiež, že ochraňuje tehotné ženy a ich plod a celý proces tehotenstva. Celkovo je to silne ochranný kameň, ktorý korešponduje so slnečnou energiou, a preto údajne zlepšuje svojmu nositeľovi náladu, a zároveň tiež podporuje kreatívne múzy.

Medový jantár medový jantar

alebo tiež zlatý jantár, je vzácny polodrahokam krásnej medovej farby, ktorý v sebe ukrýva pozitívnu energiu Slnka. Je ideálny na navodenie vnútornej rovnováhy a dobrej nálady. Ide o silne liečivý kameň, ktorý bol po stáročia využívaný aj pri rôznych rituáloch, keďže má aj ochranné účinky. Používa sa tiež na privolanie správneho životného partnera a finančnej hojnosti. Je známy tým, že ho maminy kupujú pre svoje deti, keďže sa verí, že najmä v období rastu zúbkov môže jantár zmierniť bolesť, ktorá ho sprevádza.


Jaspisy

Jaspis bol pre svoju širokú škálu zemitých farieb a dostupnosť odpradávna používaný na výrobu predmetov a pečatidiel. Okrem praktického využitia mu bola pripisovaná aj magická moc.

Červený jaspis

Červený jaspis je nositeľom životodarnej energie. Jeho zemitá farba aktivuje našu vytrvalosť, odvahu a vôľu. Podporuje skromnosť, súcit a posilňuje dobrú vôľu. Zjasňuje myseľ, potláča depresie, chráni pred zlobou a nenávisťou. Učí nesebeckosti a prepožičiava vitalitu. Posilňuje dobrú vôľu a spája s elementárnou silou Zeme. Prečisťuje a transformuje fyzické telo a vytvára tak pocit pokoja a bezpečia.

Leopardí jaspis

Leopardí jaspis svojím vzhľadom pripomína kožu leoparda. Prináša pokoj, oporu a pomoc v strese. Jaspis je silný ochranný kameň, ktorý pohlcuje negatívnu energiu a dodáva odvahu na naplnenie všetkých zámerov. Pomáha pri riešení konfliktov a privoláva šťastie. Zvyšuje organizačné schopnosti, podporuje rýchle uvažovanie a predstavivosť. Údajne dokáže predĺžiť sexuálnu rozkoš.

Brekciový jaspis

Brekciový jaspis je kameňom kreativity a fantázie, ale súčasne aj zemitých vlastností. Podporuje tvorenie a napomáha premeniť idey na skutky. Odráža negativitu späť k svojmu pôvodcovi. Upokojuje rozbúrené city, uzemňuje energiu a napravuje nepriaznivé situácie. Dodáva organizmu najmä silu, energiu a aktivuje životne dôležité orgány. Pozdvihuje krásu a pôvab, prináša zdravie a silu a podnecuje základnú čakru.

Dalmatín jaspis

Dalmatín jaspis je ochranný kameň, ktorý vie tíšiť lásky bôľ. Mierni unáhlenosť a neuváženosť a učí rozvážnosti a trpezlivosti. Pomáha nám dokonale spoznať samých seba. Pohlcuje negatívne energie, dodáva odvahu na naplnenie zámerov a podporuje rýchle uvažovanie a predstavivosť.

Červený jaspis regalit

Červený jaspis regalit má podobné vlastnosti ako červený jaspis. Tento kameň je silne ochranársky a aktívne odráža negatívne vlny z vonkajších zdrojov, zároveň však ochraňuje aj pred vlastnými frustráciami a pomáha človeku prekonávať pesimizmus v ťažkom období. Odstraňuje blokácie a dodáva odvahu k činom a presadzovaniu vlastných názorov a životných plánov. Na emočnej úrovni dokáže posilňovať našu vernosť, zatiaľ čo znižuje precitlivenosť voči ostatným. Ukrýva v sebe veľa zemitej energie, ktorou môže nabiť svojho majiteľa, ak je v noci položený pod vankúšom. Najlepšie ho nabijete raz mesačne za splnu na mesačnom svetle.

Tyrkysový jaspis regalit

Tyrkysový jaspis regalit je kameňom, ktorý nás prepája do duchovného sveta. Ak sa používa pri meditácii, prehlbuje spojenie s naším duchovným Ja a pochopenie našej podstaty ako duchovnej bytosti. Vynáša na povrch všetky skryté veci, ktoré skrýva naša duša, a navodzuje pocit bezpečia a čistých myšlienok, zatiaľ čo zaháňa pocity strachu. Pomáha nám tiež vnímať okolitú krásu sveta a vo vzťahovej rovine navodzuje harmóniu s ostatnými, najmä pri práci.

Obrázkový jaspis

Obrázkový jaspis odhaľuje potlačené pocity a vynáša na povrch staré krivdy, ktoré pomáha spracovať do životného poučenia. Tento kameň je priradený Saturnu, ktorý je mocným vládcom času a ľahko pohltí to staré, aby mohol do života priniesť nové začiatky. Okrem toho prináša pokoj a lásku a potláča falošné túžby. Pomáha tiež pri organizovaní a rýchlom rozhodovaní aj v zložitejších záležitostiach.

Sivý jaspis

Sivý jaspis je ochranársky kameň, ktorý navodzuje pocit spojenia. Pripomína nám, že je nutné si pomáhať a budovať vzťahy. Okrem toho je skvelým pomocníkom pri práci, kde je nutná zvýšená koncentrácia. Ak ho položíme na pracovný stôl, pomôže nám sa rýchlo rozhodovať a sústrediť sa len na to, čo je skutočne dôležité. Tiež sa večer dáva pod vankúš, keďže pomáha uchovať v hlave sny.

Ako sa starať o jaspis

Jaspis čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo ho necháme cez noc v miske s vodou a krištáľom. Potom ho vystavíme na priame slnko a necháme ho nabiť. Ideálnou možnosťou je však nechať jaspis spočívať na niekoľko dní v panenskej pôde.


Karneol

Karneol nás svojimi teplými tónmi prepája s krásou a tvorivou energiou Zeme. Pomáha pri nedostatku motivácie a podporuje vitalitu a tvorivé schopnosti. Tlmí hnev, zlobu, zlosť, ale aj lenivosť a nečinnosť. Dodáva sebadôveru, chráni myšlienky a dodáva chuť do života. Používa sa ako psychická podpora pri liečbe ťažkých chorôb. Posilňuje koncentráciu a oživuje našu kreativitu potrebnú na tvorivé prejavy.

Ako sa starať o karneol

Čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske vody spoločne s krištáľom. Potom ho často nabíjame na priamom slnku a podľa možností čo najdlhšie.


Koral červený

Koral červený je silným ochranným kameňom a bol považovaný za dar od bohov. Chráni nás pred prejavmi násilia, otravou či lupičmi. Pomáha udržať sústredenie a vyháňa nervozitu, strach a paniku. Dodáva rozum, odvahu a múdrosť. Prináša pokojný spánok a zaháňa nočné mory. Ak je venovaný dieťaťu ako dar, zaistí mu ochranu a zdravie. Priťahuje lásku a šťastie.

Biely koral

Biely koral je kameňom nielen intuície a predstavivosti, ale aj logických úvah. Jeho liečebná sila pomáha človeku spoznať samého seba, a tak dosiahnuť ciele, ktoré boli stanovené aj dávno v minulosti. Biely koral má predovšetkým pozitívny vplyv na ľudskú psychiku, keďže chráni pred negatívnymi myšlienkami, stresom a pomáha v človeku budovať vnútorný pokoj.

Ako sa starať o koral

Koral čistíme v slabom roztoku vody a morskej soli. Nabíjame ho na nepriamom slnku.


Krištáľ

Krištáľ je číra odroda kremeňa. Univerzálny kryštál, ktorý energiu uvoľňuje, zosilňuje, reguluje a uvádza ju do absolútnej harmónie. Povzbudzuje psychiku a samostatnosť. Krištáľ nás chráni pred všetkým zlým a negatívnym. Pomáha sebazdokonaleniu a učí nás vidieť sa takí, akí skutočne sme. Harmonizuje, čistí a chráni auru. Zaisťuje pokojný spánok a zvyšuje našu duchovnú silu.

Prírodný praskaný krištáľpraskaný křišťál

rovnako ako klasický krištáľ, je zrejme najznámejší minerál, ktorý funguje ako zosilňovač ostatných kameňov, má silné ochranné účinky a svojmu majiteľovi dodáva sústredenosť a uvoľnenie. Ide o veľmi účinný liečivý kryštál, ktorý sa používa na harmonizáciu všetkých čakier a dodáva čistú energiu.

Ako sa starať o krištáľ

Čistíme pod prúdom tečúcej vody alebo v miske s vodou. Nabíjame na priamom slnku.


Lapis lazuli 

Lapis lazuli je kameňom lásky, priateľstva a múdrosti. Je vhodný na meditácie, pretože prináša hlboký vnútorný pokoj a mier. Pôsobí proti depresii a rýchle odstraňuje stres. Dodáva odvahu, zvyšuje psychické vedomie. Prináša súcit, poctivosť a čestnosť. Udržiava v rovnováhe 5. čakru a 6. otvára. Odstraňuje problémy s komunikáciou, učí naslúchať druhým, odhaľuje vnútornú pravdu a umožňuje sebavyjadrenie bez lipnutia na kompromisoch. Podporuje kreativitu, zosilňuje myšlienky a vnáša do nich jasný pohľad. Upevňuje vzťahy, odstraňuje krutosť a trápenie.

Ako sa starať o lapis lazuli 

Tento povznášajúci duchovný kameň čistíme pri svite nočnej oblohy v miske s vodou a krištáľom. Potom ho krátko nabijeme na priamom slnku.
 


Láva

Láva je silným ochranným kameňom. Pomáha odrážať fyzické aj psychické útoky a navracia ich späť k ich pôvodcovi. Lávový kameň rozvíja fantáziu, aktivuje logické myslenie a dodáva nám sebadôveru. Do nášho života vnáša harmóniu, rovnováhu, ale aj cieľavedomosť. Dáva nám životodarnú a neutíchajúcu silu matky Zeme.

Ako sa starať o lávu

Lávový kameň nie je potrebné nijak extrémne čistiť ani nabíjať. Vzhľadom na jeho povahu je jasné, že to až tak nepotrebuje, pretože si s ľudskými problémami poradí veľmi dobre sám. Ak však cítime, že je to potrebné, tak ho stačí umyť pod prúdom vlažnej vody a nechať ho ľubovoľne dlho nabíjať na slnku.
 


Malachit

Malachit je typický ženský kameň. Symbolizuje ženskú zmyselnosť, zvodnosť, spanilosť, rozmanitosť a zvedavosť. Pomáha pri partnerských nezhodách a problémoch. Podporuje pokoj, emocionálnu vyrovnanosť a dodáva energiu. Prebúdza harmóniu a mier v duši. Podporuje kreativitu a prispôsobivosť, harmonizuje rozumovú a citovú stránku a odbúrava ostych. Odoberá z tela negatívnu energiu, odbúrava naše blokády a bez obmedzení prispieva k hojivým procesom v celom organizme. V centre srdca neutralizuje emotívne problémy.

Ako sa starať o malachit

Malachit je veľmi citlivý na pot a kozmetiku. Kameň čistíme niekoľko minút pod prúdom vlažnej vody, potom ho vysušíme a dáme nabíjať na denné svetlo. 
 


Obsidiány

Obsidián bol v paleolite a neolite veľmi obľúbený pre svoju ľahkú opracovateľnosť, tvrdosť a ostrý lom. V indiánskych kmeňoch sa stal dôležitým kultovým predmetom pre svoju moc prehĺbiť schopnosti a zrakovú bystrosť

Mahagónový obsidián

Mahagónový obsidián je projektívny kameň. Zavádza nás do najhlbšieho vnútra a vynáša na povrch pravdu. Chráni pred zlom a všetkou negativitou. Dodáva sebavedomie a pomáha pri skúškach a dôležitých rozhodnutiach. Dodáva vieru vo vlastné sily a schopnosti. Pomáha zbaviť sa vonkajších vplyvov, prelomiť naše blokády a aktivuje logické myslenie. Pre svoje silné účinky by mal byť nosený s regulujúcim krištáľom.

Vločkový obsidián

Vločkový obsidián je silný ochranný kameň. Zavádza nás do najhlbšieho vnútra a vynáša na povrch pravdu. Chráni pred zlom a všetkou negativitou. Dáva nám sebadôveru a silu odolávať nepohodám a nepriazňam života. Pomáha v slabých chvíľkach získať opäť pevnú pôdu pod nohami.
 Ónyx

Onyx je tajemný černý kámen dodávající sílu. Brání a ochraňuje před negativní energií. Chrání náš život a pomáhá nám v těžkých obdobích. Přináší ráznost, vytrvalost a dovoluje nám stát se pány svého osudu. Zvyšuje sebedůvěru, sebekontrolu a léčí stará traumata.

Biely ónyx

Bílý onyx, podobně jako jeho černá verze, je kamenem sebekontroly a sebeúcty. Údajně v sobě drží všechna tajemství, a pomáhá tak znovu prožít stará traumata a vyčistit je. Bílý onyx kromě toho pomáhá dosáhnout silné intuice, soustředění, podporuje paměť a zvyšuje mentální odolnost svého majitele. Tento kámen nejlépe nabijete podobně jako černý onyx, oproti slunečnímu svitu se však nejlépe nabije na měsíčním světle přes noc v misce společně s křišťálem.

Ako sa starať o ónyx

Ónyx čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske vody spoločne s krištáľom. Kameň nabíjame na priamom slnku často a podľa možností čo najdlhšie.


Opál

Opál patrí svojimi zemitými vlastnosťami do základnej čakry. Tu zastáva funkciu prostredníka medzi naším telom a Zemou. Vďaka tomuto spojeniu nám umožňuje čerpať životnú energiu a zosilňovať všetky naše vlastnosti. V “nečistých” rukách môže pôsobiť negatívne. Podporuje intuíciu a celé telo harmonizuje.

Biely opál

je špeciálny kameň, ktorý v sebe nesie silnú liečivú energiu. Harmonizuje naše čakry a dodáva nám pocit bezpečia. Zároveň podobne ako krištáľ pôsobí ako zosilňovač našich myšlienok a pocitov. Používa sa tiež pri práci s vyšším Ja, ak chceme nahliadnuť do našej skutočnej podstaty a naďalej s ňou pracovať, alebo ak sa rozhodneme spojiť sa s vyššou frekvenčnou sférou. Blahodarne pôsobí na naše zdravie a ukazuje nám nové cesty, ktoré nás povedú k nastoleniu lepších zvykov. Učí nás tiež byť flexibilní a brať život taký, aký je.

Ako sa starať o opál

Svojmu nositeľovi môže vracať späť načerpanú negatívnu energiu, preto je nutné ho často čistiť v miske s vodou. Nabíja sa v noci za svitu mesiaca.


Pyrit

Pyrit symbolizuje múdrosť a intelekt. Napomáha zastaviť nepokojnú myseľ a dôjsť k očakávanému poznaniu. Podporuje pozornosť k nám samým a premieta do vedomia naše tienisté aj čisté stránky charakteru. Zvyšuje sebavedomie a prináša úľavu od sklamania a úzkosti. Podnecuje hľadanie a poznanie svojho vyššieho Ja. Zlepšuje pamäť a napomáha odbúrať pocity smútku, zúfalstva, depresií a melanchólie.

Ako sa starať o pyrit

Pyrit je citlivý na pot a kozmetiku, preto by sme ho mali nosiť skôr v chladných mesiacoch, kedy sa tak veľmi nepotíme. Kameň by sme nemali namáčať, preto ho čistíme len predstavou. Nabíjame ho položením na krištáľ alebo len krátko na nepriamom slnku.


Rodonit

Rodonit je kameňom šťastia, radosti a lásky. Harmonizuje a stmeľuje protiklady. Učí nás tolerancii, trpezlivosti, pozornému načúvaniu a pomáha pri riešení konfliktov. Podporuje sebadôveru a poháňa nás k priznaniu si vlastných chýb. Pôsobí proti strachu, stresu a nepokoju. Posilňuje vitalitu a aktivitu nášho organizmu. Jeho pokojná vibrácia má usmerňujúci a vyrovnávací vplyv na naše srdce a myseľ.

Ako sa starať o rodonit

Rodonit dôkladne čistíme vlažnou vodou a nabíjame ho na nepriamom slnku.


Ruženín

Ruženín je kameňom lásky a srdca. Pomáha prejavovať city, dodáva lásku a krásu. Podnecuje nežnosť, miernosť, priateľskosť, nesebeckosť, citlivosť a vnímavosť voči ostatným aj sebe samému. Podporuje fantáziu, trpezlivosť, inšpiráciu a tvorivosť. Dáva silu na odpustenie a učí nás sebaúcte a sebaláske. Priaznivo pôsobí pri úzkostiach a neurotických problémoch, odstraňuje apatiu, strach, zlosť, neľúbosť a pocity viny. Dodáva energiu a odporúča sa pri rekonvalescencii.

Ako sa starať o ruženín

Ruženín treba čistiť a dobíjať každých 14 dní. Jeho očistu je vhodné previesť pod prúdom vlažnej vody, kedy kryštál pod vodou podržíme niekoľko minút. Ruženín sa v žiadnom prípade nenabíja na slnku, pretože by mohol veľmi ľahko vyblednúť. Dobíjame ho pri mesačnom svetle alebo položením na nabitý ametyst alebo kryštál.


Sodalit

Sodalit je kameňom inšpirácie a koncentrácie. Spája našu logiku s intuíciou, prehlbuje meditáciu a porozumenie aktuálnych stavov nášho života. Potláča duševný zmätok, umožňuje prijímať nové informácie, dodáva sebavedomie a rozvíja a upokojuje myseľ. Medzi modrými kameňmi má najintenzívnejšie vibrácie. Dodáva odvahu, prehlbuje koncentráciu a predstavivosť a chráni pred konfliktmi. Pri tímovej práci prináša harmóniu, solidaritu a vedomie spoločného cieľa. Odhaľuje príčiny obáv, fóbií, pocitov viny a zväzujúceho konania.

Ako sa starať o sodalit

Sodalit čistíme pod prúdom vlažnej vody, potom ho položíme na krištáľ a nabíjame cca 1 hodinu na priamom slnku.


Tigrie oko

Tigrie oko je ochranný kameň. Varuje pred samoľúbosťou a napomáha konať na základe rozumu namiesto citov. Chráni pred všetkými formami nebezpečenstva. Pomáha pri skúškach a dôležitých rozhodnutiach. Podporuje tok energie v tele a dodáva silu, priťahuje peniaze a bohatstvo. Cez spojenie medzi slnečnou a zemskou energiou pomáha uzemniť ľudí, ktorí stratili spojenie s realitou. Zároveň podporuje duchovný rast zemsky orientovaných ľudí. Pomáha s odbúravaním závislostí od druhých ľudí, uznaním vlastnej hodnoty a potláča depresie.

Tigrie oko magenta

Tigrie oko vo farbe magenta nás chráni pred nebezpečenstvom, a to ako z vonkajších vplyvov, tak z vnútorných. Pomáha prekonávať závislosť, najmä od druhých ľudí, a chráni nás pred depresiami. Keďže tento kameň patrí pod ohnivý živel, dodáva nám iskru do života a duchovnú silu. Pomáha nám premýšľať sami o sebe a zisťovať tak vlastnú identitu a životné hodnoty a spojiť sa so svojím vyšším Ja. Tento kameň je mierne prifarbený, takže ho neodporúčame dávať na dlhšiu dobu do vody. Stačí ho umyť pod prúdom tečúcej vody a potom nabiť ako klasické tigrie oko.

Ako sa starať o tigrie oko

Tigrie oko čistíme pod prúdom vlažnej vody a nabíjame ho na priamom slnku tak dlho, kým z neho opäť neucítime jeho silu. 


Tyrkenit

Tyrkenit je považovaný za kameň šťastia. Jeho farba nabáda našu dušu k čistote citu, mysle a konania. Rozptyľuje negatívne vnemy a pocity. Chráni pred nešťastím a nehodami. Dáva nám múdrosť neba, vôd a zeme, čím pomáha naše idey a intuitívne vnemy previesť do praktického života.

Tyrkenit okolo nás vytvára silné vibračné pole, ktoré nás chráni pred zlými silami z duchovného sveta, ktoré sa nás pokúšajú ohroziť.

Ako sa starať o tyrkenit

Tyrkenit je chúlostivý na prudké zmeny teplôt, pot, oleje a kozmetiku. Ak je to možné, čistíme ho pod prúdom vlažnej vody zakaždým, keď sa to len dá. Raz za čas sa odporúča kameň nechať oddýchnuť, a to uložením do panenskej pôdy, kde po niekoľkých dňoch získa späť svoju stratenú silu. Na priamom slnku tyrkenit nabíjame len vtedy, keď stráca svoju sviežu farbu.


Unakit

Unakit je kameňom vízií a veštenia. Uvádza do rovnováhy city a uzemňuje. Je vhodný na meditácie. Ukazuje nám, kedy je potrebné urobiť kompromis a napomáha objasniť príčiny zablokovania. Odstraňuje prekážky brániace duchovnému rastu. Vnáša do okolia upokojujúcu, príjemnú energiu a ruší škodlivé elektromagnetické žiarenie.

Ako sa starať o unakit

Unakit čistíme niekoľko minút pod prúdom vlažnej vody a nabíjame na priamom slnku.


Živce 

Živec, často označovaný ako slnečný kameň, je veľmi ľahký umelo vyrobený kameň.

Modrý živec

Modrý živec prináša šťastie, múdrosť, učí nás komunikácii a dosiahnutiu až ku hviezdam. Pripomína nám, že aj v najväčšej tme vždy existuje svetlo. Napája nás na božský zdroj. Prináša pokoj a je vhodný na meditácie. Chráni duševnú a empatickú citlivosť. Je tiež účinný pri predávaní liečivej energie zo srdca, krku a tretieho oka.

Tento fascinujúci kameň pripomínajúci nočnú oblohu posiatu trblietavými hviezdami obsahuje čiastočky kobaltu a mangánu.

Zlatý živec

Zlatý živec je kameňom vedenia. Navodzuje šťastné myšlienky a pomáha nám uzemniť sa. Znižuje stres a zaháňa depresie, strachy a fóbie. Prináša šťastie, hojnosť a premieňa negatívne energie na pozitívne. Pozdvihuje a obnovuje našu vlastnú silu, vôľu a životnú energiu.

Obsahuje drobné čiastočky medi, ktoré v ňom vytvárajú výrazné záblesky. Má silnú energiu, ktorá je ako žiariace slnko. Dodáva optimizmus a silu.


Apatitapalit

je, ako jeho názov môže napovedať, skvelým kameňom na tlmenie apatie. Tento minerál sa hodí predovšetkým pre tých, ktorí potrebujú dobiť energiu a podporiť sebavedomie a autenticitu svojho prejavu pri kontakte s ostatnými ľuďmi. Má v sebe tlmiace účinky, takže sa predpokladá, že je ideálnym pomocníkom pre hyperaktívne deti, ktoré môže podvedome upokojovať.


Beryl

berylje liečivý minerál, ktorý má mnoho pozitívnych účinkov. Funguje ako ochranný kameň, ktorý zároveň dodáva čerstvú energiu a pomáha nám zvládať každodenný stres. Tento minerál má skvelú schopnosť nahliadnuť pod povrch vecí a naučiť sa vyselektovať v živote tie najdôležitejšie priority. Vďaka tomu sa používa tiež ako radca na ceste za šťastím, pretože nás dokáže viesť, a zároveň sa sústrediť na to, čo je skutočne podstatné. Ak ho položíte na pracovný stôl, môže vám pomôcť k rýchlym rozhodnutiam a perfektnej koncentrácii.


Bronzit

bronzitje ideálnym kameňom pre tých, ktorí v sebe potrebujú nájsť odvahu a stabilitu. Dokáže podporiť pri rýchlom rozhodovaní a vďaka svojmu zemitému charakteru prináša svojmu nositeľovi vnútorný pokoj a mier. Zároveň pomáha vidieť veci také, aké sú, a ľahšie ich prijať. Hovorí sa tiež, že prebúdza láskavosť a ochotu pomáhať.


Dumortierit dumortierit

patrí k elementu vody, a teda dokáže tíšiť naše emócie. Vládne mu mocný a mystický Neptún, ktorý pomáha uvoľňovať staré traumy a iné vnútorné blokácie. Učí človeka brať život taký, aký je, a vidieť krásu v akomkoľvek okamihu. Pomáha so závislosťami na stimulujúcich látkach, ako je tabak alebo alkohol, a dodáva nádej na lepšie zajtrajšky. Harmonizuje krčnú čakru.


Smaragd

 smaragdje drahokam pochádzajúci z kameňa beryl. Ide o veľmi vzácny kameň povestný svojou krásnou zelenou farbou, ktorý má okrem svojho luxusného vzhľadu tiež veľmi silné ezoterické účinky. Je to kameň lásky a hojnosti. Otvára srdcovú čakru, harmonizuje partnerské vzťahy a priťahuje šťastie. Pripisujú sa mu silné magické účinky a symbolizuje múdrosť. Verí sa tiež, že jeho majiteľ si zachová mladistvý vzhľad aj ducha


Čaroit

je nielen vďaka svojej farbe spojený s najvyššou korunnou čakrou, ktorú dokáže zharmonizovať. Navodzuje teda pocit vnútorného pokoja a mieru a múdrosti. Ukrýva v sebe liečivú silu a je účinný aj proti strachu. Pomáha nám vyrovnať sa so stavmi úzkosti a depresie a prekonávať životné zmeny. Vďaka tomu je ideálnym ochranným kameňom na transformáciu. Údajne vďaka nemu dokážeme nahliadnuť do svojich minulých životov a pochopiť svoju podstatu.


Chryzokol chryzokolr

dokáže okúzliť svojou krásne tyrkysovou farbou. Je to kameň pod vládou zmyselnej Venuše, a preto priťahuje lásku a učí nás nebáť sa milovať. Harmonizuje naše vnútorné pocity a dodáva nám pokoj a mier na duši. Vďaka tomu má tiež skvelé liečivé účinky na nášho ducha. Tento kameň je ideálny pre tých, ktorí sa nevedia zastaviť, pretože nás dokáže upokojiť a ukázať, na čom skutočne záleží. Zároveň však dokáže prehĺbiť rozvážnosť a zlepšuje našu koncentráciu a komunikáciu s okolitým svetom.


jadeitJadeit

je minerálny kameň určený predovšetkým na duchovnú očistu. Je ideálny nielen na upokojenie, ale tiež na harmonizáciu všetkých čakier. Hovorí sa, že je ideálny pre tých, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť. Priťahuje finančnú hojnosť a pomáha nám v kariérnom živote. Učí nás rýchlej rozhodnosti a nahliadnutiu do nášho vnútra, aby sme pochopili naše skutočné sny.  Je vhodný pre všetkých, ktorí si neveria, keďže dodáva sebadôveru a pohlcuje naše vlastné negatívne myšlienky.


Kunzit

kunzitv ružovej farbe pozitívne pôsobí na sféru nášho milostného života, ale tiež na vzťahy celkovo. Chráni nás pred negatívnymi vplyvmi z okolia a navodzuje pocit bezpečia a dôvery. Svojmu majiteľovi pomáha vyjadriť svoje pocity bez strachu a dať najavo svoje myšlienky tak, aby bol čo najlepšie pochopený. V minulosti sa používal ako talizman pri pôrode, keďže mal chrániť matku aj dieťa. Blahodarne pôsobí aj proti strachu a nervozite.


Kyanitkyanit

sa používa najčastejšie na podporu detoxikácie organizmu, a to ako z fyzickej, tak psychickej stránky. Verí sa tiež, že pomáha pri procese chudnutia. Vďaka svojej modrej farbe sa viaže ku krčnej čakre, a tým sa z neho stáva skvelý talizman pre rečníkov, keďže pomáha zlepšiť našu komunikáciu a hovorený prejav. Dokáže tiež prehĺbiť našu intuíciu, logické myslenie, a tým pádom pomáha k dosiahnutiu rýchlejšieho riešenia. Je tiež skvelým pomocníkom pri meditácii.


Labradoritlabradolit

je kameň s ojedinelým vzhľadom, keďže v sebe dokáže lámať svetlo, a tým okolo seba vysiela dúhovú žiaru, najmä však odtiene modrej. Zaujímavosťou je, že prvý labradorit objavil Čech v roku 1770. Používa sa na prehĺbenie meditácie a upokojenie myšlienok. Pomáha nám nechať staré veci za sebou a vykročiť dopredu bez starých tráum, ale tiež bez akýchkoľvek očakávaní. Je to teda kameň podporujúci vnútorný pokoj a navodzujúci stav spolupatričnosti s okolitým svetom.


Larimarlarimar

je veľmi ojedinelý kameň, ku ktorému sa viaže mnoho legiend. Hovorí sa, že je prepojený s bájnou Atlantídou a ukrýva v sebe silu delfínov. To je pripisované faktu, že larimar sa ťaží len v jednej lokalite na svete, a to v Dominikánskej republike, ktorá má byť údajne pozostatkom vyššie zmienenej civilizácie. Vďaka tomu je larimar veľmi vzácny. Keďže sa verí, že delfíny sú anjeli mora, aj larimar má schopnosť prepojiť nás s ríšou anjelov. Je to silne liečivý a ochranný kameň, ktorý nás chráni pred stresom a únavou.


Lepidolit

je polodrahokam, ktorý má utišujúce účinky a podporuje kvalitu nášho spánku. Verí sa, že je tiež prínosný pre ženy, ktoré prechádzajú menopauzou. Tlmí stavy depresie, hnevu a vnútornej paniky. Navodzuje pocit vnútorného pokoja a dodáva nám čistú energiu. Používa sa tiež ako kameň harmonizujúci koreňovú čakru, takže nám pomáha stabilizovať našu náladu. Je vhodný tiež pre tých, ktorí chcú prekonať určité závislosti.


Mesačný kameňměsíční kámen

nám pomáha prehlbovať našu intuíciu. Keďže je zasvätený sile Mesiaca, ukazuje nám skryté motívy a hlbokú pravdu. Zároveň podporuje našu emočnú stabilitu a dokáže harmonizovať výkyvy nálad. Je to kameň spojený so ženstvom a odpradávna v sebe nesie silné magické účinky. Používa sa tak pri rôznych rituáloch, keď sa chce jeho majiteľ prepojiť s duchovným svetom. Verí sa, že dokáže navodiť pokojný spánok a majiteľovi dodáva mladistvý vzhľad.


Morganitmorganit

je kameňom lásky. Tento ružový kameň sa viaže k srdcovej čakre, ktorú otvára a pomáha nám navodzovať harmonické vzťahy nielen s okolím, ale tiež so sebou. Ide o odrodu minerálu beryl, ktorý je veľmi vzácnym polodrahokamom rastúcim na Madagaskare. Verí sa, že morganit je skvelým minerálom pre zamilovaných, pretože prehlbuje ich intímne puto.


Nefrit

nefritje veľmi odolný kameň, ktorý sa v minulosti často používal pri náboženských obradoch. Tlmí pocity úzkosti, stres a smútok. Dokáže nám pomôcť v dobe, keď sme nerozhodní, pretože prehlbuje pocit sústredenosti a dodáva nám odvahu k ráznym životným krokom. Bol hojne využívaný už v dobe Sumeru a často sa používal tiež v starej Číne, kde mal obrovskú hodnotu a hovorilo sa mu “kráľovský drahokam”. Má ochranné aj liečivé účinky a prehlbuje našu intuíciu.


OlivínK dobré náladě a vitalitě

ktorému sa tiež hovorí peridot, je tvrdý kameň, ktorý sa často používa vo svete šperkárstva a vďaka svojej krásnej svetlozelenej farbe. Olivínu vládne ženská sila Venuše, a preto otvára srdcovú čakru a navodzuje pocity hlbokej lásky, vrátane sebalásky. Používa sa tiež ako ochranný minerál, pretože odráža negatívnu energiu. Tlmí pocity žiarlivosti a sebaľútosti a harmonizuje vzťahy s okolím. Hojne sa používal už v dobe starého Egypta na zdobenie šperkov, ale tiež ako amulet pre šťastie.


PietersitPietersit

v sebe nosí element ohňa. Vďaka tomu tento kameň dokáže navodzovať pozitívne pocity, vášeň a chuť do práce. Prebúdza v nás chuť niečo dokázať, ale zároveň túto ohnivú energiu dokáže vybalansovať tak, aby nedošlo k syndrómu vyhorenia. Majiteľ tohto kameňa si tak dokáže vypracovať dlhodobú stratégiu. Ukazuje nám nové možnosti a odbúrava pocity strachu a nerozhodnosti. Vďaka tomu je tento kameň ideálny pre tých, ktorí sa chcú zamerať na nájdenie zmyslu života.


Granát

granátje veľmi známy kameň, ktorý je obdivovaný nielen pre svoju farbu, ale tiež vďaka svojim vlastnostiam. Používa sa už stáročia ako ochranný amulet, ktorý nás dokáže varovať pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Harmonizuje koreňovú čakru, a tým nám dodáva pocit pokoja a mieru a učí nás pracovať s vlastnou sexualitou a našou rýdzou podstatou. Tiež nám pomáha prekonávať strach z rôznych tabu a oznamovania vnútornej pravdy. Okrem iného je ideálny pre tých, ktorým chýba sebavedomie, pretože nám dáva pocit neprekonateľnosti.


Rodochrozit

nám pomáha prekonať pocity sebaľútosti a nájsť v sebe rýdzu sebalásku. Tento minerál vo vrstvách odtieňov ružovej farby rodochrozitprehlbuje našu lásku a tlmí niektoré emočné prejavy. Hovorí sa mu “kameň matiek”, keďže rezonuje s čistou láskou a je vhodný pri práci s naším skrytým Ja, keďže vie ukázať naše vnútorné obavy a pravdy a po ich vyplávaní na povrch nás učí s nimi pracovať a harmonizovať tieto aspekty našej psyché. Nosí v sebe silu Pluta, ktorý pootvára dvere do nášho vedomia. Pomáha pri odbúravaní starých tráum a nepochopených strachov.


Rubínrubín

je tým správnym minerálom pre tých, ktorí potrebujú dodať motiváciu a chuť do života. Prebúdza v nás silu maskulínneho Marsu, ktorý sa nebojí ísť si za svojím. Používa sa tiež na dodanie odvahy, sebavedomia a na prehĺbenie sexuálneho pôžitku. Je to kameň vhodný pre vodcov, keďže pomáha rýchle sa rozhodnúť a nebáť sa ísť si za svojím. Zároveň harmonizuje koreňovú čakru, takže tlmí pocity hnevu a zaháňa negatívne myšlienky.


Zafír

safírje v ezoterickom svete známy ako jeden z najsilnejších kameňov pod vládou mocného Saturnu. V Indii ide o jeden z najposvätnejších kameňov. Používal sa ako kameň vhodný na veštenie a navodzovanie vyššieho stavu vedomia. Otvára krčnú čakru a tretie oko a svojmu majiteľovi pomáha dosiahnuť všetko, čo si skutočne praje. Ak sa vloží v noci pod vankúš, hovorí sa, že nám prináša veštecké sny. Používa sa tiež na prehĺbenie meditácie a uvoľnenie vnútorného napätia. Je vhodný v akejkoľvek životnej sfére, od sebapoznávania po kariérny rast.


Slnečný kameňsluneční kámen

pochádzajúci z oblasti Madagaskaru bude vhodným minerálom na prehĺbenie vnútornej pohody, pokoja a mieru. Vďaka silnému prepojeniu so Slnkom je tento kameň určený pre tých, ktorí potrebujú navodiť dobrú náladu, posilniť energiu a prehĺbiť odvahu. Ukrýva v sebe silnú maskulínnu energiu, takže nám pomáha ísť si za svojimi snami za každú cenu. Balansuje náš vnútorný oheň tak, aby sme nemali syndróm vyhorenia, a preto je ideálnym spoločníkom na potláčanie každodenného stresu. Dodáva nám životnú vitalitu a chuť do práce.


Tanzanit

tanzanitmá silný upokojujúci účinok na našu psychickú stránku. Je vhodný predovšetkým pre tých, ktorí práve prechádzajú komplikovaným životným obdobím a pociťujú stavy úzkosti alebo depresie, keďže neveria v lepšie zajtrajšky. Tento minerál sa používa nielen ako ochrana, ale má aj liečivé účinky práve vďaka tomu, že dokáže potlačiť veľkú mieru stresu. Tento polodrahokam hojne využívali africkí domorodci, ale jeho slávu mu priniesla známa herečka Elizabeth Taylor povestná svojou láskou k drahým kameňom, keďže si z neho nechala vyrobiť náhrdelník.


Turmalín

v sebe ukrýva pomalú zemitú energiu, vďaka ktorej nám navodzuje pocit vnútorného pokoja a je ideálny pre tých, ktorí potrebujú odstrániť staré bloky a začať si veriť. Odbúrava negatívne pocity, a to nielen naše vlastné, ale tiež odvracia negativitu, ktorá je na nás namierená od ďalších osôb. Podporuje kreatívneho ducha a pomáha nám sústrediť sa prevažne na seba. Keďže v sebe ukrýva aj element vody, je vhodný pri práci s vlastnými pocitmi, najmä ak sa nám často strieda nálada. Upokojuje tok našich myšlienok, aby sme sa mohli sústrediť a správne sa vyjadriť.


Tyrkys

je obľúbený kameň vďaka svojej žiarivej tyrkysovej farbe, ale tiež pre svoje metafyzické schopnosti. Ide o ochranný kameň, ktorý si ľudia nosia so sebou na cesty. Otvára srdcovú čakru, takže je vhodný nielen na prehĺbenie milostných vzťahov, ale tiež na podporu životnej hojnosti a zdravia. Má schopnosť dodať nám energiu a neutralizovať negatívne vplyvy z okolia. Používa sa pri liečení a detoxikácii nášho systému, a tiež na dodanie vnútornej odvahy. Vďaka svojej unikátnej farbe ho používali už starí Aztékovia na dekorovanie rôznych predmetov, od obradných pomôcok po šperky.


Vyššie spomenuté ezoterické účinky všetkých minerálov za žiadnu cenu nie sú náhradou liečebné či iné odbornej pomoci. Ich magické účinky sú iba legendami, ktoré sa dlhodobo viažu k našej histórii, a tak k nim aj odporúčame pristupovať.

Prečítajte si aj naše ďalšie články o mineráloch a drahých kameňoch:

 

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Jitka
Neděle, 10. December 2023

100%

Velký výběr dobré ceny.

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky