Ako spoznať pravé minerály

Streda, 19. júl 2023

Prepadla vás kreatívna nálada a túžite si vytvoriť náramok, iný šperk či napríklad talizman z pravých minerálov, ale obávate sa, aby ste nezakúpili tie syntetické? Prezradíme vám niekoľko zaručených tipov, ako rozoznáte pravé minerály od tých umelo vytvorených.

Ako spoznať pravé minerály

Na internete je možné nájsť mnoho e-shopov, ktoré ponúkajú nepreberné množstvo krásnych minerálov. Nie všetky musia byť ale pravé. Niekedy ide o brúsené sklo, ktoré sa môže dizajnom veľmi podobať pravému minerálu. Taký materiál sa však líši od pravého minerálu nielen kvalitou, ale aj svojimi účinkami, ktoré sú s pravým minerálom neporovnateľné. Aj keď rozoznať pravé minerály od syntetických môže byť celkom zložité, nie je to nemožné. Poďme si povedať, podľa čoho prírodné minerály spoznáte.

Prírodné vs. syntetické minerály – základná charakteristika

Prírodné minerály sa tvoria v prírode v rámci dlhodobých geologických procesov, ako sú sopečné činnosti alebo metamorfóza hornín. Obyčajne ich spoznáme tak, že majú vo svojej nerovnomernej štruktúre prirodzené chyby. Nájdené sú v podobe kryštálov, žíl, ložísk, blokov, stien, kúskov, zŕn či ako súčasti hornín. Následne sú ťažené a spracovávané do požadovaných tvarov. Tieto minerály sú veľmi vzácne, prirodzene krásne aj historicky významné. Majú skrátka jedinečné vlastnosti, ktoré nemožno nahradiť ani napodobniť syntetickými minerálmi.

Naproti tomu syntetické minerály sú vyrábané v laboratóriách pomocou rôznych chemických a fyzikálnych procesov za účelom vytvoriť minerál na nerozoznanie podobný pravému minerálu. Tieto imitácie pravých minerálov bývajú bezchybné až dokonalé, s viac rovnomernou štruktúrou, čím sa zásadne líšia od prírodných minerálov. Na výrobu syntetických minerálov sa najčastejšie používajú nasledujúce metódy:

1) Kryštalizácia z roztoku 

Táto metóda zahŕňa prípravu roztoku obsahujúceho príslušné chemické zložky, ktoré sa postupne ochladzujú a odparujú, čo vedie k vytváraniu kryštálov minerálov. Týmto spôsobom sa vytvárajú syntetické diamanty, smaragdy, rubíny a ďalšie drahé kamene.

2) Hydrotermálna syntéza

Hydrotermálna syntéza využíva tlak, teplotu a rozpúšťadlá, aby umožnila rast syntetických kryštálov. Chemické zložky sú zmiešané v uzavretej nádobe, ktorá je umiestnená do špeciálneho reaktora a podrobená vysokej teplote a tlaku. Táto metóda sa používa na výrobu syntetických kremeňov, zafírov, topásov a ďalších minerálov.

3) Sol-gel metóda

Sol-gel metóda sa využíva na výrobu tenkých vrstiev alebo poréznych materiálov. Zahŕňa reakciu medzi prísadami v roztoku, ktorá vytvára gélovú hmotu. Gél je potom vysušený alebo vystavený tepelnému ošetreniu, aby sa vytvoril pevný materiál. Tento spôsob sa často uplatňuje napríklad pri oxide kremičitom alebo oxide titaničnom.

4) Tepelná syntéza

Táto metóda sa používa na výrobu minerálov, ktoré sú stabilné aj pri vysokých teplotách. Chemické zlúčeniny sa vystavujú vysokým teplotám, čím dochádza k tvorbe kryštálov. Často sa tento spôsob používa na výrobu karbidov alebo korundov.

Pôvod minerálov a nálezisko

Prírodné minerály rovnakého druhu (napr. achát) sa od seba môžu líšiť farbou, ale aj kvalitou. Záleží od toho, odkiaľ pochádzajú. Jeden druh sa samozrejme môže nachádzať na niekoľkých miestach na svete. Potom sú prírodné minerály, ktoré sa viažu len na konkrétne miesto a nikde inde na svete ich nenájdeme. medzi také patrí napríklad vzácny minerál afganit, ktorý sa vyskytuje prevažne v Badachšanskej provincii v severovýchodnom Afganistane, alebo tanzanit, ktorý „rastie“ len v severnej Tanzánii, blízko sopky Kilimandžáro.

Niektoré minerály sa smú ťažiť len v určitom období alebo čase v roku, a to z rôznych dôvodov. Medzi ne patrí napríklad veľmi drahý minerál, ktorým je opál z Austrálie, ktorý sa smie ťažiť len medzi aprílom a septembrom, pretože behom letných mesiacov je jeho ťažba nemožná kvôli vysokým teplotám. Ďalšími takýmito minerálmi sú diamanty zo Severozápadného teritória v Kanade. Ťažba je v tejto oblasti možná len občas, pretože v zime je kvôli extrémnemu podnebiu takmer nemožná a v lete je prístup pre zmenu obmedzený kvôli prítomnosti vody z topiaceho sa permafrostu. Tieto faktory robia minerály vzácnymi a s tým stúpa aj ich hodnota.

Ako spoznáte pravé minerály svojpomocne?

1) Podľa farby

Majte na pamäti, že farba jednotlivých kameňov rovnakého druhu sa od seba môže mierne líšiť. Je to opäť dané výskytom minerálov a ich prírodným „rastom“, ktorý nie je ovplyvnený žiadnym ľudským faktorom. Niektoré tak môžu byť farebnejšie, iné menej. Niekedy dochádza k lešteniu alebo prifarbovaniu pravých minerálov preto, že ich farba je veľmi jemná. Špeciálnou metódou tepelného ošetrenia sa teda farba zvýrazní, aby vynikla ich prirodzená krása. Týmto spôsobom sa napríklad zdôrazňuje krása niektorých rubínov, zafírov, tanzanitov, ale trebárs aj diamantov. Daná metóda nijak neznižuje kvalitu ani účinky daného minerálu a nerobí z kameňa syntetický minerál.

Ak si aj tak nie ste pravosťou minerálu istí a ak máte k dispozícii viacero exemplárov rovnakého minerálu, skúste ich porovnať a preskúmať ich farbu. Prírodná farba bude väčšinou prítomná vo väčšine prírodných kameňov. Pokúste sa tiež minerál preskúmať v dennom svetle, nie však na slnku. To by mohlo spôsobiť odlesky a ovplyvniť tak skutočnú farbu prírodného minerálu. Ak položíte minerál na biele, čierne a následne neutrálne pozadie, lepšie uvidíte jeho odtiene a kontrasty. Aj to vám môže pomôcť v určení jeho pravosti.

2) Podľa kresby

Aj tu platí, že kresba sa pri jednotlivých prírodných mineráloch bude líšiť. Majte na pamäti, že ak si vyberáte tromlovaný minerál, kresba môže byť odlišná, než keď kupujete koráliky z minerálov, ktoré sú podstatne menšie, a ich kresba tak nemusí byť až tak viditeľná. Je teda dôležité brať na vedomie aj tvar a spracovanie minerálov.

Pri mineráloch si preto pozorne prezerajte ich textúry. Všímajte si ryhy, pruhy alebo vzory. Prírodná kresba má väčšinou jedinečné vzory, ktoré sa od synteticky vytvorených minerálov líšia. Vzory syntetických minerálov bývajú veľmi pravidelné a neprirodzené. To je hlavným rozpoznávacím znakom. Ak si nie ste istí a máte možnosť prezrieť si minerál pod lupou, urobte to.

3) Podľa tvrdosti

Nemenej dôležitá je tvrdosť minerálu. Každý minerál by mal mať uvedené číslo, ktoré zodpovedá jeho tvrdosti na Mohsovej stupnici. Tvrdosť sa rozdeľuje od čísla 1 až po číslo 10, pričom číslo 1 označuje najnižšiu tvrdosť (mäkký materiál) a číslo 10 potom najvyššiu tvrdosť (tvrdý materiál). Mohsova stupnica tvrdosti je založená na princípe, že minerál s vyššou tvrdosťou dokáže poškriabať minerál s nižšou tvrdosťou. Aby ste zistili tvrdosť materiálu, skúste ho poškriabať minerálmi s rôznou tvrdosťou na Mohsovej stupnici. Na najtvrdšom mineráli by nemala byť žiadna ryha.

Skvelý je aj test, ktorý si môžete urobiť jednoducho a ľahko doma. Skúste si vziať minerál, ktorého tvrdosť potrebujete zistiť, a škrabnúť s ním do skla, kovu či keramickej dlažby. Ak je minerál tvrdší než materiál, na ktorom test robíte, zanechá na ňom škrabance a na mineráli naopak nebudú znateľné takmer žiadne stopy. Ak minerál bude poškriabaný, je materiál tvrdší než kameň.

Tvrdosť syntetického minerálu sa od toho prírodného príliš nelíši. Rozpoznávacím znakom syntetického minerálu však môže byť fakt, že vďaka chemickým procesom býva často tvrdší než prírodný minerál. Napríklad pravý diamant je veľmi tvrdý, jeho syntetická náhrada býva ale ešte tvrdšia. Ak by sa však nejakým nedopatrením stalo, že vám taký syntetický minerál spadne, môže sa preliačiť alebo rozbiť. V takom prípade sa takmer rozdrví, kým prírodný minerál sa maximálne rozpadne na menšie kúsky.

4) Podľa hmotnosti

Jedným z účinných spôsobov, ktorým môžete zistiť pravosť minerálov, je, že ich odvážite. Prírodné minerály sú totiž obyčajne ťažšie než tie syntetické. Ak sú teda minerály ľahšie, môže skutočne ísť o ich imitáciu.

Náš TIP: Ak chcete vyskúšať ešte dva spôsoby, ako sa presvedčiť o pravosti minerálu, uchopte ho do dlane a nechajte ho v nej. Pravý minerál je v ruke studenší než sklo a dlhšie sa zahrieva. Keď teplo pojme, dokáže ho ale v sebe udržať dlhšie než sklo a živica.
Druhým spôsobom je skúsiť minerál zapáliť. Pravý minerál skrátka nezapálite a pri zahriatí zo seba nevypúšťa tak silné výpary ako minerál syntetický.

5) Podľa ceny

Cenu prírodných minerálov ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov, a tými sú dostupnosť, ťažba a spracovanie, kvalita a vlastnosti a tiež dopyt.
Niektoré minerály je skutočne veľmi zložité nájsť, sú obmedzené len na určité náleziská, a tak sú považované za vzácne. Oproti tomu syntetické minerály možno vyrobiť rýchlo a vo veľkom množstve. Ich dostupnosť je tak vyššia, čo znižuje ich cenu. To isté platí pre ťažbu. Ide o náročný proces, kedy je nutné využiť ťažobnú techniku a následne minerál spracovať. Tým sa jeho cena navyšuje. Pri syntetickom mineráli ťažba odpadá, ide len o spracovanie, čím sa jeho cena v porovnaní s prírodným minerálom znižuje.

Čo sa kvality a vlastností prírodných minerálov týka, sú unikátne, a preto je ich cena vyššia než pri syntetických mineráloch, ktoré sú vizuálne takmer dokonalé, pretože sú vyrábané umelo.

Mnoho zákazníkov vyžaduje len prírodné minerály nielen kvôli ich estetickej hodnote, ale aj kvôli ich jedinečným vlastnostiam a účinkom. Dopyt po nich je tak naozaj veľký, čím sa zvyšuje aj ich cena v porovnaní so syntetickými minerálmi, ktoré sú na trhu o niečo menej žiadané.

6) Podľa dôvery

Veľmi podstatné je tiež minerály nakupovať na dôveryhodných e-shopoch a u skúsenejších predajcov. Kupujete si ich určite nielen kvôli ich vzhľadu, ale tiež aj pre ich energiu, účinky a jedinečné vlastnosti, ktoré sú charakteristické práve a len pre prírodné minerály. Nie všetky prírodné minerály sú drahé, ale niektoré sú naozaj vzácne, a tak by ich podozrivo nízka cena mala vzbudiť vašu pozornosť. Väčšinou totiž ide o tie syntetické, ktoré sa svojimi účinkami a vlastnosťami s prírodnými minerálmi nemôžu porovnávať.

Čomu by ste mali pri nákupe minerálov venovať pozornosť?

Kým sa pre nákup minerálov rozhodnete, mali by ste si okrem prieskumu ceny za minerál vyhľadať aj informácie o predajcovi, ktoré by mali byť verejne dostupné na jeho stránkach. Venujte im pozornosť, pretože vám o predajcovi prezradia mnohé. Rovnako tak by ste mali vyhľadať na e-shope informácie o produkte, ideálne vrátane krajiny pôvodu. Veľmi žiadúcim ukazovateľom sú recenzie od ostatných nakupujúcich. O predajcovi, u ktorého ľudia nakupujú pravidelne, nájdete minimálne niekoľko recenzií napr. na Googli. Tieto recenzie vám môžu veľmi pomôcť.

Behom nákupu, ak máte možnosť, preskúmajte minerál zblízka. Všimnite si jeho farbu, vzor, kresbu a lesk, nezabudnite ani pomerať hmotnosť kameňa. Všetky tieto faktory vám môžu pomôcť nakúpiť skutočne prírodné minerály. Pred nákupom sa ešte nezabudnite pre istotu informovať o možnosti výmeny či vrátenia tovaru, ak nebudete spokojní či nakoniec naozaj zistíte, že vami zakúpený minerál nie je pravý. Dôveryhodný predajca s výmenou či vrátením tovaru iste nebude mať problém.

Prezrite si atlas minerálov a ich účinkov, ďalšie články, ktoré sme pre vás o mineráloch spísali alebo sa nechajte inšpirovať viac ako 700 návodmi na šperky a dekorácie z minerálov:

 

 

 

Budeme radi, keď sa s nami podelíte nielen o výsledky svojej tvorby buď na našom Facebooku alebo na Instagrame. Značka #inspiraciaodmanumi

UPOZORNENIE: Informácie o účinkoch drahých kameňov a minerálov, ktoré nájdete na všetkých e-shopoch firmy Manumi Crafts s.r.o. nie sú určené na diagnostiku alebo liečbu akýchkoľvek ochorení, nenahradzujú klasickú lekársku starostlivosť a nie sú ani jej alternatívou. Všetky uvedené informácie o potenciálnych účinkoch minerálov vychádzajú výhradne z verejne dostupných zdrojov, ktoré nemožno fakticky overiť. Všetky drahé kamene a minerály z našej ponuky sú určené výhradne na estetické a dekoratívne účely.

Súvisiace články

Dni Manumi a zľava až 6,6 €

Dni Manumi a zľava až 6,6 €

Nakúpte do nedele 14. 4. 2024 a môžete mať zľavu až 6,6 € na celý nákup! Ako na to? Čítajte nižšie.

Jarná kreatívna inšpirácia: 5 tipov na jarné tvorenie

Jarná kreatívna inšpirácia: 5 tipov na jarné tvorenie

Jar je tu as ňou čerstvá dávka inšpirácie na tvorenie jarných dekorácií! V tomto článku vám prinášame päť kreatívnych nápadov na DIY svietnik, papierové snežienky alebo nástenné dekorácie. Pustite sa do jarného tvorenia ešte dnes!

Objavte kúzlo manumitu + zľava 14%

Objavte kúzlo manumitu + zľava 14%

Prepadnite magickému manumitu, dnes 1. 4. 2024 navyše s možnosťou nákupu so zľavou 14 % na celú objednávku.

Všetky články



Overené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Milena
Piatok, 19. Apríl 2024

100%

Krásne koralky, veľká spokojnosť

Katarina
Štvrtok, 18. Apríl 2024

100%

Fantasticky obchod!

Alena
Piatok, 12. Apríl 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.