Japa Mala – obyčajný náhrdelník alebo posvätný ruženec?

Pondelok, 4. január 2021

Určite ste už počuli o špeciálnych spirituálnych doplnkoch, ktorým sa hovorí Mala. Aj u nás si môžete o Male prečítať už mnoho zaujímavých informácií a dokonca sa pozrieť aj na video. Ak vás ale zaujíma rýchly prehľad, čo Japa Mala je a prečo ju vyrobiť, ste tu správne.

Japa Mala – obyčajný náhrdelník alebo posvätný ruženec?

Mala sú náboženské ružence, ktoré sú späté s hinduizmom a budhizmom. Ide o špeciálne doplnky, ktoré sa nosia nielen v dobe modlitieb, ale aj mimo nich. Ide väčšinou o náhrdelníky, ktoré sú vytvorené zo špeciálnych drevených semienok posvätných stromov, ako je Rudraksha alebo strom fikus Religiosa, z ktorého môžeme získať Bodhi semienka. Viac informácií o tom, aké drevené materiály sa najčastejšie používajú na Malu, si môžete prečítať v článku Sprievodca drevenými korálikmi na Mala náramky. Ak chcete jednoduchý výťah základných informácií, poďme na to:

Prečo by ste si mali chcieť vytvoriť Japa Malu?

Japa Mala sa používa predovšetkým ako modlitebný nástroj, podobne ako naše ružence. Používa sa predovšetkým pri meditácii a spojením s Vyšším Ja. Vďaka opakovaniu mantry 108x sa tak môžeme ľahko dostať do meditatívneho rozpoloženia a inej vibračnej hodnoty, napríklad vraj do stavu delta alebo theta, kedy nám naše Vyššie Ja naslúcha a my máme lepšiu možnosť naslúchať svojmu Vyššiemu Ja. Verí sa potom, že z meditácie tak odchádzame duševne očistení, zharmonizovaní a šťastní. Nosiť ju však môžete len tak, bez toho, aby ste ju na tento účel využívali.

Untitled design (14)

Ide o náhrdelník alebo náramok?

Japa Mala je predovšetkým ruženec, teda náhrdelník so 108 korálikmi, plus jeden ukončovací korálik, ktorý sa do tohto čísla nezapočítava – tomu sa hovorí Guru korálik. Malu môžete vytvoriť aj ako náramok, ale musí mať počet korálikov v násobkoch 9, inak nepôjde o Malu.

Čo je Guru korálik?

Guru korálik je špeciálny ukončovací korálik na Japa Malu, ktorý vám pomôže ľahko posúvať uzlíky v prípade, že by ste si chceli náhrdelník alebo náramok navliecť. Nepočíta sa do počtu násobkov deviatich, ani do 108 korálikov. To znamená, že Japa Mala má 108 korálikov + ukončovací Guru korálik. Ten pozostáva z dvoch korálikov, ktoré symbolizujú učiteľa a učenca.

Untitled design (17)

Čo sa s Japa Malou robí?

Ak s ňou chcete meditovať, sadnite si do tureckého sedu alebo do lotosového kvetu. Japa Malu vložte do pravej ruky a zdvihnite ju na úroveň srdca. Japa Mala sa pretáča pomocou palca, prostredníka a prstenníka. Premyslite si svoju mantru a zavrite oči. Potom uchopte prvý korálik vedľa Guru korálika a po tom, čo prednesiete svoju mantru (v duchu alebo nahlas), posuňte prsty na ďalší korálik. Takto budete v ruke “preberať” jednotlivé koráliky na Japa Male a pri každom koráliku recitovať vami zvolenú mantru. Ak dôjdete až ku koncu a chcete v recitovaní pokračovať, nepreskakujte Guru korálik, ale Japa Malu otočte a pokračujte v opačnom smere.

Ako sa Japa Mala skladuje?

Ideálne by mala byť uložená v hodvábnom vrecúšku. Vrecúško môžete potom vložiť do kabelky a Japa Malu nosiť so sebou. Japa Malu však môžete nosiť aj na sebe ako doplnok.

Existuje niečo, čo s Japa Malou nemám robiť?

Keďže ide o spirituálny doplnok, je vhodné mu dodať úctu tak, že si ho zložíte v intímnych momentoch, a to aj predtým, než pôjdete na toaletu. V tú chvíľu sa Japa Mala vkladá do hodvábneho vrecúška a vziať by ste si ju mali až v momente, keď máte starostlivo umyté ruky. Ďalej treba dbať na materiál Japa Maly.  Či už ide o drevené koráliky alebo o minerály, neberte si ju so sebou do vody a dávajte pozor na to, aby nebola v kontakte s kozmetikou a potom.

Untitled design (16)

Ako sa Japa Mala čistí?

Opäť v závislosti od materiálu Japa Maly, čo väčšinou bývajú drevené semienka, ale aj minerály. Umyť ju môžete opatrne vo vlažnej vode. Ak máte Japa Malu z Rudrakshe, môžete ju omyť pod vodou a opatrne ju prejsť kefkou. Ak máte Japa Malu z minerálov, stačí ju omyť pod vodou a pošúchať koráliky medzi prstami. V oboch variantoch ju opatrne osušte a položte na hodvábnu vreckovku, aby vyschla. Do drevených korálikov môžete potom vmasírovať mandľový olej, ktorý ich prežiari.

Existujú minerály, ktoré na Japa Male byť nemôžu?

Všeobecne vzaté, nie. Ak si prajete vyrobiť Japa Malu z minerálov, môžete si vybrať také minerály, ktoré rezonujú s vaším znamením, s vašou momentálnou situáciou alebo ideálne také, ktoré sa vám podľa intuície zdajú vhodné. Do výberu minerálov spadá aj mnoho ďalších faktorov, a to je vaša momentálna energia, ktorú vám pomôžu minerály vybalansovať.

Ak sa napríklad pristihnete, že vaše myšlienky lietajú sem-tam, alebo že si nedokážete na meditáciu urobiť čas, môže vám pomôcť jeden z minerálov, ktorý aktivuje vašu spodnú čakru a dá vám pôdu pod nohami – ako je napríklad Tigrie oko alebo Jaspis. Celkovo sa však na Japa Malu hodia minerály, ktoré sú spojené s vyššími čakrami – teda Krištáľ, Ametyst, Angelit, Pyrit, Čaroit a ďalšie.

Je lepšie mať Japa Malu z drevených korálikov alebo z minerálov?

Klasická Japa Mala vzniká pomocou drevených korálikov. Môžete ich však obohatiť vašimi obľúbenými minerálmi alebo ju vytvoriť celú z minerálov, podľa vášho uváženia.

Untitled design (15)

Minerálové koráliky a koráliky z exotických drevín nenahrádzajú lekársku či inú odbornú starostlivosť. Ich ezoterické účinky sa dlhodobo viažu k našej histórii, a preto odporúčame k nim aj takto pristupovať.

Súvisiace články

Októbrová výzva: tvorte mydlá

Októbrová výzva: tvorte mydlá

Zapojte sa do októbrovej tvorivej výzvy! Tvorte mydlá, pochváľte sa výsledkom a vyhrajte až 40 €!

Tipy na DIY jesenné vence

Tipy na DIY jesenné vence

Keď začne padať prvé lístie, stmieva sa o niečo skôr a rána sa stávajú chladnejšími, tak vieme, že sa nenávratne blíži jeseň. Ten ale hrá farbami a práve všetky padajúce listy, gaštany a ihličie ponúkajú úplne novú inšpiráciu pre jesenné tvorenie. A prvou lastovičkou kreatívnej jesene bývajú tradične DIY jesenné vence. Pripravili sme pre vás tipy na 3 originálne vence, z macramé, lyka aj opadaného lístia, prezrite si ich v tomto článku!

Dni Manumi a zľava až 15 %!

Dni Manumi a zľava až 15 %!

Nakúpte do nedele 17. 9. 2023 a môžete mať zľavu až 15 % na celý nákup! Ako na to? Čítajte nižšie.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Eva
Utorok, 3. Október 2023

100%

Nakupuji dlouhodobě a vždy bez problémů.

+ široký sortiment, spolehlivost

Jiří
Piatok, 29. September 2023

100%

Vše OK

Dagmar
Piatok, 29. September 2023

100%

pěkné zboží