Odpoveď na túto otázku nie je tak jednoduchá. Preto jej radšej venujeme samostatný článok.
Prvé zoznámenie je určite lepšie vyskúšať na menších projektoch. Odporúčame napríklad lístočky alebo kľúčenky, na ktorých si ľahko obchytáme, ako sa priadza pri tvorbe správa a aká nám bude vyhovovať.
Zdroj: Bobbiny.com - použitá priadza Bobbiny Metalic Champagne 3mm
Ak vyrábate veľké macramé na stenu, bude sa vám dobre pracovať v stoji. Vhodné je tyč zavesiť na háčiky na dvere alebo ju pripevniť k stojanu na šaty (klasický kovový). Menšie výrobky môžete pomocou pripináčikov prichytiť do kartónovej alebo hrubej polystyrénovej dosky alebo ich lepiacou páskou prilepiť k doske stola.
Na rozčesávanie šnúr môžete použiť obyčajný hrebienok “všiváčik” alebo trebárs kefu na zvieraciu srsť. Je dôležité, aby zuby hrebeňa boli tenké a pevné. Pri rozčesávaní postupujte pomaly od koncov šnúry. Ponáhľať sa nevypláca, vlákna by sa vám mohli zamotať. Priadzu rozčesávajte na pevnej podložke, ktorú nemôžete hrebeňom poškriabať. Pozor, pri rozčesávaní vzniká trochu neporiadok. Z priadze vyčešete drobné vlákna a prach. Je potrebné potom pracovný priestor povysávať.
Na zafixovanie rozčesaných šnúr môžete využiť klasický lak na vlasy, škrob v spreji alebo nariedené lepidlo typu Herkules. Aj tu treba pracovať postupne, radšej pomalšie a vo viacerých vrstvách.
Šnúry a priadze Bobbiny sú vyrobené z recyklovanej bavlny a je možné ich pri nižšej teplote prať. Odporúčame radšej pranie v rukách. Samozrejme, prať v práčke nemožno výrobky, ktorú sú pripevnené k drevenému alebo kovovému základu. Ak ste výrobok zafixovali lakom alebo lepidlom, tiež neodporúčame jeho kontakt s vodou.
Ak vytvárate macramé na drevenej tyči, ktorú ste zakúpili v hobby potrebách alebo drevo materiáloch, nemusíte ju pred použitím ďalej upravovať, ak nechcete. Ak ale máte v pláne vytvárať výrobok na paličke, je dobré ju predtým ošetriť.
Paličku, ktorú si nájdete v prírode, je dobré v prvom rade zbaviť kôry. Pod kôrou sa môžu skrývať chrobáčiky a iné potvorky, ktoré doma určite nechcete. Paličku očistíte, v prípade potreby obrúsite hrubé miesta a na zbavenie sa škodcov môžete naložiť do kúpeľa napr. so Savom. Dôležité však je nechať paličku dôkladne vyschnúť. Paličku môžete ďalej napr. moriť alebo lakovať.
Zdroj: Bobbiny.com - použitá priadza Bobbiny Terracota 5mm
Macramé je v súčasnej dobe natoľko trendy dekorácia, že sa s rôznymi produktmi môžete stretnúť aj v predajniach bytových doplnkov. Ďalším neutíchajúcim zdrojom inšpirácie je Pinterest, kde stačí zadať slovo macramé / macramé tutorial (návod) / macramé for beginners (pre začiatočníkov) a je hotovo. Skvelým miestom, kde sa naučiť konkrétne postupy, je aj Youtube. Macramé uzly je omnoho ľahšie pochopiť z videa než z nákresu.
Rozhodne odporúčame sledovať Facebook aj Instagram výrobcu priadzí Bobbiny. Skvelú inšpiráciu nájdete aj vo FB skupine MAcraMe pre samoukov.
Navnadili sme vás? Chcete sa hneď do macramé pustiť? Odporúčame sa najskôr ešte trošku zorientovať v materiáloch a ich využití. Pripravili sme pre vás niekoľko článkov, ktoré vám s tým pomôžu.