Macramé prakticky

Štvrtok, 10. jún 2021

Na prvý pohľad sa môže zdať tvorenie technikou macramé zložité. Ale ak si osvojíte základné fígle, bude to aj pre vás hračka! Prinášame vám odpovede na najpálčivejšie otázky každého macramé začiatočníka.

Macramé prakticky

Ako si vybrať správnu priadzu?

Odpoveď na túto otázku nie je tak jednoduchá. Preto jej radšej venujeme samostatný článok.

S čím začať, keď chcem macramé vyskúšať?

Prvé zoznámenie je určite lepšie vyskúšať na menších projektoch. Odporúčame napríklad lístočky alebo kľúčenky, na ktorých si ľahko obchytáme, ako sa priadza pri tvorbe správa a aká nám bude vyhovovať.


Zdroj: Bobbiny.com - použitá priadza Bobbiny Metalic Champagne 3mm

Na čo šnúry pripevniť, keď vyrábam?

Ak vyrábate veľké macramé na stenu, bude sa vám dobre pracovať v stoji. Vhodné je tyč zavesiť na háčiky na dvere alebo ju pripevniť k stojanu na šaty (klasický kovový). Menšie výrobky môžete pomocou pripináčikov prichytiť do kartónovej alebo hrubej polystyrénovej dosky alebo ich lepiacou páskou prilepiť k doske stola.

Ako rozčesať šnúry?

Na rozčesávanie šnúr môžete použiť obyčajný hrebienok “všiváčik” alebo trebárs kefu na zvieraciu srsť. Je dôležité, aby zuby hrebeňa boli tenké a pevné. Pri rozčesávaní postupujte pomaly od koncov šnúry. Ponáhľať sa nevypláca, vlákna by sa vám mohli zamotať. Priadzu rozčesávajte na pevnej podložke, ktorú nemôžete hrebeňom poškriabať. Pozor, pri rozčesávaní vzniká trochu neporiadok. Z priadze vyčešete drobné vlákna a prach. Je potrebné potom pracovný priestor povysávať.

Ako zafixovať rozčesané šnúry?

Na zafixovanie rozčesaných šnúr môžete využiť klasický lak na vlasy, škrob v spreji alebo nariedené lepidlo typu Herkules. Aj tu treba pracovať postupne, radšej pomalšie a vo viacerých vrstvách.

Dá sa výrobok vyprať?

Šnúry a priadze Bobbiny sú vyrobené z recyklovanej bavlny a je možné ich pri nižšej teplote prať. Odporúčame radšej pranie v rukách. Samozrejme, prať v práčke nemožno výrobky, ktorú sú pripevnené k drevenému alebo kovovému základu. Ak ste výrobok zafixovali lakom alebo lepidlom, tiež neodporúčame jeho kontakt s vodou.

Ako spracovať drevo, na ktorom robím závesné macramé?

Ak vytvárate macramé na drevenej tyči, ktorú ste zakúpili v hobby potrebách alebo drevo materiáloch, nemusíte ju pred použitím ďalej upravovať, ak nechcete. Ak ale máte v pláne vytvárať výrobok na paličke, je dobré ju predtým ošetriť.

Paličku, ktorú si nájdete v prírode, je dobré v prvom rade zbaviť kôry. Pod kôrou sa môžu skrývať chrobáčiky a iné potvorky, ktoré doma určite nechcete. Paličku očistíte, v prípade potreby obrúsite hrubé miesta a na zbavenie sa škodcov môžete naložiť do kúpeľa napr. so Savom. Dôležité však je nechať paličku dôkladne vyschnúť. Paličku môžete ďalej napr. moriť alebo lakovať.


Zdroj: Bobbiny.com - použitá priadza Bobbiny Terracota 5mm

Kde brať inšpiráciu?

Macramé je v súčasnej dobe natoľko trendy dekorácia, že sa s rôznymi produktmi môžete stretnúť aj v predajniach bytových doplnkov. Ďalším neutíchajúcim zdrojom inšpirácie je Pinterest, kde stačí zadať slovo  macramé / macramé tutorial (návod) / macramé for beginners (pre začiatočníkov) a je hotovo. Skvelým miestom, kde sa naučiť konkrétne postupy, je aj Youtube. Macramé uzly je omnoho ľahšie pochopiť z videa než z nákresu.

Rozhodne odporúčame sledovať Facebook aj Instagram výrobcu priadzí Bobbiny. Skvelú inšpiráciu nájdete aj vo FB skupine MAcraMe pre samoukov.


Navnadili sme vás? Chcete sa hneď do macramé pustiť? Odporúčame sa najskôr ešte trošku zorientovať v materiáloch a ich využití. Pripravili sme pre vás niekoľko článkov, ktoré vám s tým pomôžu.

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky

Magda
Streda, 6. December 2023

100%

Vše v naprosté pořádku i před Vánoci rychlé dodání.