Všetko, čo budete potrebovať na prácu s krištáľovou živicou

Sobota, 30. máj 2020

Konečne ste sa rozhodli začať tvoriť šperky z krištáľovej živice, ale je vám jasné, že živica samotná na to nestačí. Pozrite sa, čo ďalšie by vám nemalo chýbať.

Všetko, čo budete potrebovať na prácu s krištáľovou živicou

Prstene, ktoré vyzerajú ako lízanky, prívesky so zaliatou fotografiou alebo laminované kľúčenky. So živicou môžete vytvárať desiatky krásnych šperkov, stačí sa pozrieť na 10 spôsobov využitia živice. Kým sa pustíte do práce, pozrite sa s nami na praktické informácie, ktoré zjednoduchšia váš kreatívny proces a načrtnú vám ďalšie možnosti, ktoré z vášho šperku urobia unikátny doplnok.

Bezpečnostné pomôcky, ktoré budete 100% potrebovať

 • rúško a ideálne aj ochranné rukavice
 • merací téglik s mililitrovou ryskou
 • drevené špachtle na miešanie živice
 • ochranné rukavice
 • zástera
 • igelit na zakrytie pracovnej plochy

Do práce sa pustite až v momente, keď máte nasadené rúško, ochranné rukavice a prípadne aj ochranné okuliare. Keďže živica pri práci vypúšťa arómu, ktorá môže dráždiť sliznice, odporúčame pracovať v miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu, a to čo najkratšiu možnú dobu.

Ďalšie všeobecné bezpečnostné pokyny pre prácu so živicou

 • v priebehu práce nekonzumujeme jedlo a nepijeme tekutiny
 • pri používaní fénu alebo teplovzdušnej pištole vždy kontrolujeme ich teplotu, kým pomôcky použijeme

 • zaistíme, že živica aj tvrdidlo sú mimo dosahu detí, prípadne domácich miláčikov

 • nedávame ju na radiátor

 • nedávame ju tvrdnúť do teplovzdušnej alebo akejkoľvek inej na to neurčenej rúry, vrátane mikrovlnky (mohlo by dôjsť k explózii)

 • tekuté prebytky nikdy nevylievame do odpadového systému, ale nechávame ich stvrdnúť

 • po práci po sebe vždy dôkladne upraceme pracovnú plochu

Praktické pomôcky, ktoré vám môžu uľahčiť prácu

 • špáradlá na prepichovanie bubliniek v živici v tekutom stave
 • teplovzdušná pištoľ alebo fén na zahrievanie bubliniek v živici v momente tvrdnutia (POZOR – fén alebo teplovzdušnú pištoľ môžete použiť maximálne na ohrev živice do 30 stupňov, potom živica začne byť horľavá)
 • riedidlo na epoxidové hmoty, jar a obrúsky v prípade, že sa ušpiníte od živice (mimochodom, ak sa vám živica vyleje okolo, môžete ju nechať zatvrdnúť a pri ďalšej práci ju nechať rozpustiť v novo pripravovanej zmesi živice)
 • DSC05345

Praktické pomôcky, bez ktorých sa nezaobídete

Silikónová podložka

Silikónová podložka je dôležitá predovšetkým na to, aby ste mohli svoje šperky vyliate živicou odložiť na zatvrdnutie a mali istotu, že vám živica nikam nestečie, alebo že svoj šperk nepoškodíte tým, že ho zle položíte na pracovnú plochu. Vďaka špeciálnym drážkam a ryhám na prstienky môžete svoje komponenty na podložku odložiť na zatvrdnutie a potom ich ľahko sňať. Nepriľnavý povrch zaistí, že na ňu môžete vylievať napríklad pružnú krištáľovú živicu a vytvárať z nej tak tenké pásiky, ktoré následne použijete na výrobu obalov na zošity, alebo na ohybné náramky. Naspodku podložky nájdete tiež formu na gombíky, šípky a ďalšie geometrické tvary, do ktorých môžete vylievať živicu imitujúcu sklo.

 • nepriľnavý povrch
 • špeciálne drážky na ľahkú manipuláciu s komponentmi
 • špeciálna ryha na odloženie prstienkov
 • formičky na gombíky, šípky a ďalšie geometrické tvary

DSC04486

Silikónová pasta na výrobu foriem

Dvojzložková hmota na báze silikónu je veľmi praktickou pomôckou, ak chcete vytvoriť odliatky zo živice imitujúcej sklo a alebo dokonca na šperky z FIMO hmoty. Obe pasty stačí namiešať, vytvoriť z nich guľôčku a do nej potom vtlačiť predmet s požadovaným tvarom, ktorý chcete vylievať krištáľovou živicou. Ak máte citlivú pokožku, odporúčame už v priebehu tohto procesu používať bezlatexové rukavice. Všeobecne ale tieto hmoty nie sú pre pokožku dráždivé.

Práca so silikónovou pastou je jednoduchá

 • z každej pasty odoberte rovnaké množstvo a vyváľajte z nich guľôčku
 • obe guľôčky (v pomere 50:50) vyváľajte dokopy do jednej guľôčky, ktorá má svetlomodrú farbu a jednotný odtieň
 • do guľôčky potom vtlačte predmet, ktorý má požadovaný tvar
 • dajte pozor na to, aby na stranách predmetu boli aspoň 2 mm silikónovej hmoty (dôležitá je v tejto chvíli aj rýchlosť, pretože pasta začne okamžite tvrdnúť)
 • predmet obalený v silikónovej hmote odložte na rovný povrch na dobu 5-20 minút a nechajte stvrdnúť (je potřeba myslet na to, že formu budete potom odkládat na podložku druhou stranou, abyste do ní mohli vylévat pryskyřici, je tedy dobré uhladit tuto stranu tak, aby forma šla snadno odložit na pracovní podložku bez toho, aby se například kutálela)
 • keď je hmota stvrdnutá, predmet môžete opatrne vyňať
 • formičku môžete teraz vylievať živicou

DSC04170 (1)

Separátor do silikónových hmôt

Separátory vám významne uľahčia prácu pri vyberaní šperku z formičiek. Sú vytvorené na báze vosku, a preto utvoria klzký povrch medzi silikónovou formou a živicou. Po zatvrdnutí je tak omnoho jednoduchšie objekt vybrať, čím sa predlžuje aj životnosť vašej silikónovej formy. Separátor použite v momente, keď silikónová forma stvrdla, tesne predtým, než do nej nalejete krištáľovú živicu.

Pomôcky, ktoré váš šperk skrášlia

Špeciálne farbivá

Silne koncentrované farbivá dodajú bezfarebnej živici nádych farby, zatiaľ čo zostane stále transparentná. Vďaka farbivám však môže omnoho viac vyniknúť predmet, ktorý do živice vylievate. Farby totiž so živicou nemusíte len miešať, ale môžete ich do živice zapúšťať a vytvoriť tak nádherné prechody. Keďže sú farbivá veľmi koncentrované, vystačia vám na veľmi dlho. Napríklad naše špeciálne farbivá vystačia na 4-8g živice. Záleží samozrejme na tom, ako veľmi intenzívnu farbu chcete.

DSC04517

Trblietky

Okrem zalievania rôznych predmetov a korálikov môžete živicu ozdobiť aj trblietkami. Len je potrebné dávať pozor na použité množstvo, a preto je lepšie s nimi pracovať pomaly. Trblietky buď môžete najskôr pomocou lepidla vlepiť na dno lôžka a potom ich zaliať, alebo lôžko najskôr zaliať a potom pridať trblietky a následne znovu zaliať. Najľahší postup je zamiešať ich do živice a nechať spoločne vytvrdnúť.

DSC04149

Perleťové púdre

Perleťové púdre sú farebné práškové pigmenty, ktoré tiež môžete použiť na farbenie živice. Sú menej transparentné než farbivá a živici dodajú krásny púdrový nádych s perleťovým efektom. Najčastejšie sa miešajú rovno do živice. Ak by ste totiž chceli púdre nasypať až na živicu, mohli by vám vzniknúť nežiadúce hrudky. Vyhnúť sa tomu dá tak, že si púder rozpustíte v troche zmesi zo živice a s tou potom pracujete ďalej.

Dúfame, že prečítanie tohto článku vám objasnilo niekoľko záhad týkajúcich sa práce so živicou a vy sa teraz môžete s chuťou pustiť do práce. Ak by ste si neboli istí, aká živica je pre vás tá pravá, pozrite sa na článok Začíname s krištáľovou živicou.

Súvisiace články

Júlová výzva: More a dovolenka + 5 nápadov čo tvoriť

Júlová výzva: More a dovolenka + 5 nápadov čo tvoriť

Zapojte sa do júlovej výzvy, ktorej témou je tvorenie s motívom mora a dovolenky. Tvorte, pochváľte sa nám a vyhrajte až 40 €!

Vysvedčenie: ste jednotky - zľava 11 % na všetko

Vysvedčenie: ste jednotky - zľava 11 % na všetko

Vysvedčenie je tu a vy máte vyznamenanie! :) Nakúpte so špeciálnym zľavovým kódom, ktorý nájdete v tomto článku a zľavnite si nákup o 11 %.

Návody na DIY doplnky na festival pre dokonalý outfit

Návody na DIY doplnky na festival pre dokonalý outfit

Dotvorte si originálny festivalový outfit, s ktorým budete za hviezdu! Pripravili sme pre vás 5 návodov napríklad na trendy náramky, body chain alebo reťaz na topánku. Prezrite si ich hneď teraz!

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Marie
Streda, 17. Júl 2024

100%

Vše OK dle přání.

Marcela
Utorok, 16. Júl 2024

100%

Vše v pohodě. Velký výběr.

DAGMAR
Pondelok, 15. Júl 2024

100%

SPOKOJENOST