Cesta minerálov

Pondelok, 4. január 2021

Zaujíma vás, ako prebieha proces výroby minerálových korálikov? Prečo majú veľkostné odchýlky a prečo sa im menia farby? Odkiaľ pochádzajú a ako sa zo svojej lokácie dostanú až priamo k vám? Zodpovieme vám vaše najčastejšie otázky!

Cesta minerálov

Minerálové koráliky zaplavili svet. NIe sú to len ich špeciálne ezoterické vlastnosti, ktoré, ako na základe legiend veríme, nám pomáhajú zdolať životné prekážky. Sú to aj ich krásne farby a kresby a fakt, že na sebe nosíme kúsok matičky prírody. Ako sa ale taký korálik dostane z miesta ťažby až priamo k vám? A prečo koráliky, ktoré ste si kúpili pred mesiacom, vyzerajú úplne inak ako tie, ktoré vám prišli teraz? Do procesu vstupuje niekoľko faktorov, na ktoré sa spoločne pozrieme.

Odkiaľ minerály pochádzajú

Minerály pochádzajú z rôznych svetových lokácií. Niektoré sa vyskytujú na viacerých miestach, zatiaľ čo iné sa viažu ku konkrétnej lokácii, napríklad Larimar sa objavuje len v oblasti Dominikánskej republiky. Niektoré minerály sa zasa môžu ťažiť len v určitom ročnom období, ako napríklad Tanzanit, ktorý sa ťaží len tri mesiace v roku. Iné oblasti majú veľmi striktné pravidlá týkajúce sa ťažby. Všetky tieto faktory potom vstupujú do cenotvorby jednotlivých minerálov, a preto môžu byť niektoré o dosť lacnejšie než iné. Okrem toho, v momentálnej situácii sa na mnohých miestach ťažba musela zastaviť, čo obmedzuje množstvá dodávaných minerálov k zákazníkom.

Ako prebieha výroba minerálových korálikov

Minerály sa najskôr vyťažia zo svojej lokácie vo forme veľkého neopracovaného kameňa, inak povedané rudy. Tieto kamene sú potom pomocou niekoľkých procesov rozrezané na pláty, pláty na dlhé obdĺžniky a obdĺžniky na malé kocky. Behom tohto procesu sú minerály neustále pod prúdom vody, ktorá priebežne splachuje nežiadúci prach, ktorý pri procese vzniká.

Následne sú pridané do guľatého bubna, ktorý sa otáča a ostré hrany sa tak postupne obijú, takže vznikne akási organická malá kocka. Tie sú potom pomocou špeciálneho plátu s jemným pieskovým papierom obrúsené do tvaru guľôčok. Na vyleštenie sa guľôčky pridajú do ďalšieho bubna s voskom. Posledným krokom je vloženie guľôčok do plastových zásobníkov, ktoré sa postarajú o to, aby sa guľôčky nepohli v momente, kedy sa do nich pomocou ultrasonických vrtákov robia dierky. A je to, guľôčky sa môžu navliekať na dlhé šnúry a predať predajcovi, aby doputovali priamo k vám.

Prečo sa líšia veľkosťou a ako s tým nakladáme

Vzhľadom na to, že ide o prírodné materiály, je samozrejme možné, že sa guľôčky od seba môžu líšiť veľkostnými odchýlkami. Možno ste si všimli, že niektoré minerály sme ponúkali napríklad vo veľkosti 8 mm, ale o niekoľko mesiacov sa v ponuke objaví o niečo väčší či menší rozmer a ten pôvodný v danú chvíľu nemožno kúpiť. To je dané tým, že pri niektorých drahších druhoch minerálov, ktorých výskyt nie je tak masívny ako pri lacnejších druhoch, sa výroba korálikov prispôsobuje veľkosti vyťaženej horniny. Jej veľkosť tak v dôsledku určuje, aké veľkosti korálikov možno v danú chvíľu vyrobiť. A pretože sa tieto polodrahokamy predávajú na váhu a nie na kusy, majú výrobcovia vždy záujem vyrobiť čo najväčšiu možnú veľkosť korálikov, ktorú z daného kusu horniny možno vyrobiť.

My osobne každú novú dodávku minerálov kontrolujeme, aby sme rozhodli o niekoľkých faktoroch a na základe toho upravili informácie na našom e-shope pre zákazníkov. Ak sa celá dodávka minerálov veľkostne líši od predchádzajúcej, meníme popisky produktov a prípadne prefocujeme novú dodávku tak, aby zodpovedala realite. Informácie ohľadom veľkosti minerálov sú bežne prezentované zaokrúhlením v rámci 0,5 mm. To znamená, že ak má minerál veľkosť 5,8 – 6,2 mm, budeme ho prezentovať ako 6 mm. Ak má minerál veľkosť 6,3 – 6,7, zaokrúhľuje sa táto informácia na 6,5 mm a tak ďalej. Naši zamestnanci starostlivo jednotlivé minerály preberajú, aby sme vyradili tie, ktoré majú veľkostné alebo tvarové odchýlky od zvyšku jednotlivého druhu, ale aj tak je možné, že sa podobný problém raz za čas vyskytne. Môže sa teda stať, že v objednávke nájdete minerál, ktorý bude mať veľkostnú odchýlku od zvyšku objednávky. Maximálne sa však snažíme pre vás naskladniť tie najlepšie kúsky.

Farebnostné odchýlky minerálov

Podobne ako pri veľkosti, aj farba a kresba minerálu sa môžu líšiť s každou dodávkou. Je to dané opäť tým, že ide o prírodné materiály a nikto tak nedokáže ovplyvniť ich rast. Naopak, dokonalá farebnosť a presné kópie kresby by mohli vypovedať o tom, že nejde o pravý minerál. Ak chcete vedieť viac, prečítajte si, Ako spoznať pravé minerály.

Ako sme už zmieňovali vyššie. Každá nová dodávka minerálov prechádza starostlivou kontrolou a plánovaním, ako s minerálmi naložiť tak, aby boli zákazníkovi prezentované tie najpresnejšie informácie. Často sa tak môže stať, že musíme nové minerály prefotiť, aby sme prezentovali aktuálnu farbu a kresbu. Ak sa do vašej objednávky zatúla minerál, ktorý nie je podobný ostatným minerálom zo svojho druhu, teda má napríklad inú farbu alebo inú kresbu, je to dané tým, že ide o minerál z inej dodávky. Snažíme sa tieto chyby úplne eliminovať a neustále pracujeme na nových interných procesoch, ktoré sa starajú o to, aby sa vždy dopredala aktuálna dodávka minerálov a až potom sa naskladnili nové minerály a následne sa zaktualizovala ich prezentácia.

Prečo sú minerály tak dlho vypredané

Ako sme zmieňovali vyššie – minerálové koráliky sú veľmi žiadaný tovar, ale ide o prírodné materiály, ktoré majú obmedzené zdroje. Niektoré minerály sa môžu ťažiť len v určitú dobu, a celkovo sa ťažba minerálov tento rok vďaka svetovým udalostiam veľmi obmedzila, čo zapríčinilo nižšiu ponuku a pomalšie dodávky. Nehovoriac o tom, že sa veľmi obmedzila aj medzinárodná doprava, takže minerály môžu mať omnoho dlhšiu dobu dodania. My sa vždy maximálne snažíme objednávať nové minerály tak, aby sme zamedzili akýmkoľvek výpadkom, ale aj my sme občas odkázaní na informácie, ktoré nám predá dodávateľ, a musíme čakať rovnako ako naši zákazníci. O to rýchlejšie sa však potom snažíme spracovať prijatú dodávku, aby sme vám mohli urobiť radosť.

Ak má zákazník určitú ideu o tom, akú kresbu či farebnosť minerálu by rád dostal, môže nám ju napísať do poznámky k objednávke, a my sa vynasnažíme preňho vybrať tie správne kúsky. Aj napriek tomu je však jasné, že v tak obrovskej kvantite tovaru a objednávok nie je vždy možné túto predstavu na sto percent splniť. A okrem toho, krása a sila minerálov leží práve v ich rôznorodosti.

Súvisiace články

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Tipy na originálne balenie vianočných darčekov

Štedrý deň sa blíži, darčeky už sú vybrané, vyrobené, nakúpené alebo na ceste a vy premýšľate, ako ich originálne zabaliť? Pripravili sme pre vás 5 tipov na štýlové balenia darčekov a krásne menovky, prezrite si ich v tomto článku!

Mikulášska zľava

Mikulášska zľava

Mikulášska odmena pre všetkých našich dobrých zákazníkov!

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelská DIY inšpirácia

Anjelici neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Môžeme ich vidieť na trhoch, v kostoloch aj v sprievode čerta a Mikuláša. Vytvorte si roztomilého papierového, dreveného, korálkového alebo macramé anjelika aj vy! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 6 originálnych anjelikov, ktoré si môžete sami vyrobiť.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Jitka
Neděle, 10. December 2023

100%

Velký výběr dobré ceny.

Patricie
Sobota, 9. December 2023

100%

Rychle doručení, jsem spokojena se vším

Miloslava
Sobota, 9. December 2023

100%

rychlost dodání objednávky