Začíname s krištáľovou živicou

Sobota, 30. máj 2020

Ak sledujete šperkárske trendy, určite ste si všimli prívesky a prstene z odliatkov a ďalšie šperky, ktoré vyzerajú ako z krištáľu. Ak si chcete vytvoriť svoj, ste tu správne!

Začíname s krištáľovou živicou

S krištáľovou živicou ľahko vytvoríte desiatky unikátnych šperkov, ktoré budú nielen osobité, ale tiež veľmi šik. Možno ste prácu s ňou už kedysi dávno skúšali a nebolo to “ono”, alebo si na ne trúfate prvýkrát. Niet sa čoho báť, nech už je to akokoľvek, pripravili sme pre vás niekoľko článkov o tom, ako vám výrobu týchto šperkov uľahčiť, aby ste sa z nich mohli radovať od začiatku do konca.

Bezpečnostné a praktické pomôcky

Kým začneme, je potrebné zmieniť, že ide o chemickú a veľmi horľavú látku, a preto nesmieme podceňovať bezpečnostné pokyny. Všetky praktické pomôcky, ktoré budete na prácu so živicou potrebovať, nájdete v článku tu. (odkaz do článku Vše co budete potřebovat.

DSC04486 DSC04166 DSC04507 (1)

Aká živica je vhodná na môj šperk?

Existuje niekoľko rôznych druhov. Výber správnej živice závisí najmä od toho, aký druh šperku alebo dekorácií chcete vytvárať.

Krištáľová živica imitujúca sklo:

 • na väčšie 3D predmety
 • na vylievanie hlbších lôžok komponentov
 • na vytváranie odliatkov zo silikónových foriem
 • ideálna hrúbka na vylievanie predmetov touto živicou je 4-10 cm
 • pri práci vytvára najmenej bubliniek
 • doba tvrdnutia: 48-72 hodín (podľa objemu živice)
 • po zatvrdnutí je veľmi tvrdá, lesklá, bezfarebná a transparentná

Praktické informácie:

Vo všeobecnosti je táto živica najviac tekutá, no napriek tomu v sebe vytvára najmenej bubliniek. Pri miešaní živice je však potrebné miešať skutočne pomaly a dlho, aby v hmote vzniklo čo najmenej vzduchových bubliniek. Ku správnym pomerom využiijte váhu a tégliky. Ak živicu zmiešate, nezabudnite špachtľu poriadne utrieť, než ju vložíte späť do zmesi, aby ste s ňou nevytvárali ďalšie bublinky. Tiež sa odporúča po zmiešaní oboch zložiek živice počkať 10-15 minút, kým s ňou začnete ďalej pracovať. Ak sa vám v živici aj napriek tomu pár bubliniek objaví, v tekutom stave ich môžete skúsiť prepichnúť špáradlom, alebo je možné použiť teplovzdušnú či flambovaciu pištoľ, alebo dokonca fén, a bublinky rýchlym pohybom prejsť horúcim vzduchom. POZOR – teplovzdušná pištoľ, ktorú budete používať na živicu v tekutom stave, by nemala mať viac ako 30 stupňov, pri vyššom ohreve je živica horľavá. Samozrejme je pri tom nutné dbať na vlastnú bezpečnosť. Živicu potom ideálne prikryte, aby ste ju zabezpečili proti mikročástečkám prachu. Z rovnakého dôvodu odporúčame tiež pripevniť si vlasy alebo si nasadiť čiapku. Pracujte v dobre vetranom priestore.

DSC05565

Pružná krištáľová živica:

 • na tenké pružné vrstvy
 • na vytvorenie lakovaného povrchu
 • na laminovanie vytlačených fotografií
 • na vylievanie lôžok komponentov, ktoré nie sú také hlboké
 • na vytváranie ohybných šperkov, obalov na zošity a ďalších dekorácií z krištáľových pások, ktoré pomocou tejto živice vytvoríte
 • najlepšie sa vylieva na silikónovú podložku
 • doba tvrdnutia: 12 hodín
 • po zatvrdnutí je pružná a ohybná

Praktické informácie:

Na nanášanie tejto špeciálnej živice použite kvalitný štetec na akrylové nátery, ktorá nepúšťa toľko štetín. Pre maximálnu precíznosť sa však odporúča nanášať túto živicu pipetou a potom ju pomocou špáradla alebo špajle roztiahnuť do okrajov. Po zmiešaní dvoch zložiek živice ju nechajte 5 minúť odležať, kým s ňou začnete pracovať, aby ste zamedzili vytváraniu bubliniek. Ak sa vám aj tak v živici objavia vzduchové bublinky, je nutné počkať niekoľko minút po nanesení vrstvy na moment, kedy je živica už tuhá a nie tekutá, a potom pomocou teplovzdušnej pištole veľmi zľahka prejsť cez bublinky. POZOR – teplovzdušná pištoľ, ktorú budete používať na živicu v tekutom stave, by nemala mať viac ako 30 stupňov, pri vyššom ohreve je živica horľavá.

DSC05345 

Krištáľová živica na glazúrovanie: 

 • ideálna na vylievanie lôžok
 • vďaka hustejšej gélovej konzistencii nepreteká
 • na vytváranie 3D efektu – až 2mm vrstva
 • rýchlejšie tvrdne, a preto je potrebné s ňou rýchlejšie pracovať
 • doba tvrdnutia: 12-14 hodín
 • po zatvrdnutí je lesklá a tvrdá

DSC02155
Vytvorte si pomocou tejto živice krásny náhrdelník s príveskom v tvare srdca.

Praktické informácie:

Tento druh živice má hustú konzistenciu, vďaka ktorej s ňou môžete vylievať akékoľvek lôžka bez toho, aby živica pretiekla. Je samozrejme potrebné živicu vylievať pomaly. Tiež je potrebné ju veľmi pomaly miešať. Po zmiešaní dvoch zložiek živice počkajte 5 minút, kým s ňou začnete pracovať, aby ste nevytvárali ďalšie zbytočné bublinky. Ak si aj napriek tomu po naliatí živice všimnete vzduchové bublinky, môžete cez vrstvu živice prejsť teplovzdušnou pištoľou. POZOR – teplovzdušná pištoľ, ktorú budete používať na živicu v tekutom stave, by nemala mať viac ako 30 stupňov, pri vyššom ohreve je živica horľavá. Na túto živicu sa neodporúča používať špáradlo, keďže rýchlejšie schne a špáradlom by ste vo vrstve mohli vytvoriť fliačiky. Behom procesu tvrdnutia je ideálne komponenty zaliate živicou zakryť plastovou škatuľkou, aby sa na povrch neprichytil poletujúci prach. 

Všeobecné odporúčania pre prácu s akoukoľvek živicou:

 • pred začiatkom práce si pripravte všetky bezpečnostné a praktické pomôcky (odkaz do článku Vše co budete potřebovat)
 • živica je veľmi horľavá, preto pracujte v miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu
 • pracovná plocha, na ktorú budete odkladať šperky, by mala byť rovná, aby živice nestekala na jednu stranu
 • pracovnú plochu zakryte igelitom
 • pracujte na silikónovej podložke (ak ju nemáte, postačí rovná polystyrénová doska, v ktorej môžete vytvoriť otvory, ktoré neskôr poslúžia na odkladanie šperkov, ktoré potrebujú zatvrdnúť)
 • čím redšia živica je, tým viac je aromatická a dráždi sliznice – pracujte s ňou najkratšiu možnú dobu a vždy sa chráňte rúškom a rukavicami ideálne zabráňte deťom, aby sa v miestnosti pohybovali
 • pomery živice a tvrdidla nájdete na obale každej živice, všeobecne ale platí, že ak pridáte viac tvrdidla, skrátite tým dobu tvrdnutia, s pomermi je však potrebné pracovať opatrne a ak je to možné, radšej dodržiavať predpísané pokyny 
 • ak zistíte, že ste sa zašpinili od živice, ktorá ešte nie je zatvrdnutá, odstrániť ju môžete pomocou riedidla do epoxidových hmôt
 • v prípade, že by živica pretiekla, nedostatky môžete zahladiť ošmirgľovaním alebo počkať, až vytvrdne a prebytok z lôžka zlúpnuť
 • odporúčame dodržiavať predpísanú dobu tvrdnutia, ktorá je uvedená na obale

Screen Shot 2020-05-24 at 20

Čo všetko môžem zo živice vytvoriť?

Ako vždy, fantázii sa medze nekladú. Do živice môžete zalievať prakticky čokoľvek. Je pravdou, že každý šperk vyžaduje trošku iný postup a pozornosť, a preto sme vám chceli aj tu zjednodušiť prácu. Pozrite sa na praktického sprievodcu šperkami ako z krištáľu - 10 spôsobov využitia živice, a začnite vyrábať svoje šperky už dnes.

Súvisiace články

Tipy na originálne karnevalové masky

Tipy na originálne karnevalové masky

Vytvorte si vlastné masky na karneval alebo do sprievodu! Pripravili sme pre vás 4 návody a pár tipov na originálne šperky a masky, s ktorými budete za hviezdu na každom karnevale. Prezrite si ich hneď teraz!

Milujeme akcie na Valentína: Zľava 14% na všetko!

Milujeme akcie na Valentína: Zľava 14% na všetko!

Nakúpte sa špeciálnym zľavovým kódom, ktorý nájdete v tomto článku a zľavnite si nákup o 14 %!

Darček k nákupu: Srdiečkové samolepky

Darček k nákupu: Srdiečkové samolepky

Srdiečkové samolepky s originálnymi nápismi rozdávame ku každému nákupu až do rozdania zásob!

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Daniela
Utorok, 20. Február 2024

100%

Já na Manumi nakupuju moc ráda. Obchod doporučuji.

Jarmila
Pondelok, 19. Február 2024

100%

Spolehlivý obchod. Kvalitní zboží, rychlost a přesnost při zpracování objednávky.

+ rychlé a bezchybné zpracování objednávky

+vstřícnost při změně nebo úpravě objednávky

irena
Piatok, 16. Február 2024

100%

Super