Nažehľovacie kamene sú obľúbeným komponentom na dozdobenie alebo dekorovanie rôznych materiálov, najčastejšie textílií. K obrazu svojmu si tak môžete doladiť trebárs obľúbené tričko, šaty alebo tašku.
Základným princípom nažehľovacích kameňov je, že na spodnej, plochej strane je vrstva lepidla, ktorá sa teplom roztaví, lepidlo sa prepojí s materiálom, na ktorý je kameň aplikovaný, a po schladení na ňom drží. Textilné materiály s kameňmi nalepenými metódou hotfix, teda pomocou tepla, je možné prať pri maximálne 60 °C, sušiť v sušičke a opatrne aj chemicky čistiť a žehliť.
Správne prilepenie možno dosiahnuť jedine, ak lepidlo môže „vsiaknuť“ do materiálu, na ktorý sa kameň lepí. Jeho vhodnosť môžete otestovať napríklad vodou – ak vsiakne, je materiál na aplikáciu vhodný. Ak nie, tak radšej zvoľte nejaký iný.
Medzi nevhodné materiály teda patria napríklad hladké či leštené kože a ich imitácie, hydrofóbne materiály, materiály farbené kovovými pigmentmi alebo impregnované textílie a podobne. Pri niektorých textíliách je možné zlepšiť absorpciu lepidla ich vypraním pred aplikáciou (napríklad v prípade predchádzajúceho použitia impregnácie).
Materiál, na ktorý sa budú aplikovať kamienky, musí byť tepelne odolný, mal by vydržať teplotu najmenej 120 °C, ale potrebná teplota sa líši v závislosti od ďalších aspektov a väčšinou je vyššia.
V neposlednom rade treba dbať na to, aby bol materiál odolný voči tlaku (aj po dobu niekoľkých desiatok sekúnd). Niektoré materiály (napríklad tie z umelých vlákien) sa môžu dlhším pôsobením väčšieho tepla, a ešte pod tlakom, zničiť. Pokiaľ sa teda materiál začne pod tlakom deformovať (napríklad ako na treťom obrázku), bude nutné zvoliť iný materiál.
Princíp hotfix metódy spočíva v tom, že pôsobením tepla a tlaku roztavíme lepidlo, ktoré vsiakne do látky. Po aplikácii trvá asi 5 minút, kým sa lepidlo schladí, a následne je potrebné počkať 24 hodín, kým lepidlo 100% priľne k materiálu. Do tej doby nie je vhodné látku prať, čistiť alebo žehliť. Konkrétnejšiemu popisu aplikácie sa v závislosti od zvoleného postupu budeme venovať nižšie.
V každom prípade platí, že kým začnete s aplikáciou, uistite sa, že je látka napnutá. Pokrčená alebo nerovnomerne rozložená látka by mohla spôsobiť, že kameň nebude dobre držať. V prípade, že budete zdobiť strečový materiál, pre najlepší výsledok by mala byť látka mierne napnutá.
Teplota potrebná na správnu aplikáciu kameňa sa odvíja od teplotnej odolnosti materiálu (látky) a veľkosti zvoleného kameňa. Mala by byť najmenej 120 °C a môže dosahovať až 200 °C
Aplikačný tlak závisí od veľkosti kameňa, základného materiálu a technického vybavenia (tepelného zdroja) a zvoleného spôsobu aplikácie.
Tlak vyvinutý na kameň alebo na viac kameňov by mal byť v prvom rade rovnomerný.
Tlak by mal byť taký, aby lepidlo mohlo vsiaknuť do látky rovnomerne pod kameňom, ale nemal by byť príliš veľký, aby sa lepidlo „neroztieklo“ aj okolo spodku kameňa.
Pozor na aplikácie blízko gombíkov alebo zipsov – môžu spôsobiť, že bude tlak na kameň nerovnomerný, a ten sa tak nenalepí správne. To isté platí aj v prípade aplikácie rôzne veľkých kameňov, kedy sa odporúča používať kompenzačnú podložku (napríklad silikónovú), ktorá vyrovná rozdielnu veľkosť kameňov.
Najčastejší spôsob lepenia je „zhora“, kedy vyvíjame tlak a teplo na hornú, brúsenú časť kamena, a teplo sa tak k lepidlu dostáva cez sklo. Toto je skvelé v prípade tenšej látky. V prípade hrubšieho materiálu alebo textílie z viacerých vrstiev ale môžeme zvoliť nahrievanie aj zospodu. V prípade použitia heat pressu je možné oboje kombinovať.
Pozor v prípade niekoľkých konkrétnych kameňov, ktoré môžu byť aplikované len spodným ohrevom (napríklad Fancy Stones).
Čas aplikácie závisí nielen od toho, aký je kameň veľký a akú teplotu potrebujete, ale aj od toho, či je lepený zospodu alebo zhora. Podľa tabuliek nižšie môžete odhadnúť, aký čas bude na aplikáciu potrebný. V prípade, že budete aplikovať menšie kamene, tak bude potrebný čas o niečo nižší, a naopak, v prípade aplikácie väčších kameňov treba pripočítať nejaký čas navyše. Údaje v tabuľke sa týkajú aplikácie kameňa SS10 - Preciosa® MC šatónová ruža MAXIMA.
Najlepšie sa dá správna aplikácia rozpoznať v prípade použitia tenkých materiálov, kde by lepidlo malo byť viditeľné na rube tak, že prestúpilo látkou. V prípade hrubších materiálov môžeme pri použití lupy vidieť okolo kameňa tenkú vrstvu neabsorbovaného lepidla. Táto vrstva lepidla nie je viditeľná bežným okom a nijako tak nenaruší výslednú tvorbu, ale je dôležitou spätnou väzbou kvôli správnej aplikácii kameňa.
Aplikácia hotfix aplikátorom je veľmi jednoduchá. Ohľadom teploty treba dodržiavať inštrukcie výrobcu. Doba aplikácie sa odvíja opäť od zvoleného kameňa a materiálu a v tomto prípade aj od toho, aké máme s danou kombináciou skúsenosti.
Tieto hotfix aplikátory sú dodávané s niekoľkými nadstavcami, ktoré zodpovedajú konkrétnym kameňom. Nezabudnite tu zvoliť vhodný nadstavec. Tiež musíte použiť vhodnú teplu- a tlakuvzdornú podložku.
Postup:
Ak chcete aplikovať kamene žehličkou, je vhodné použiť žehličku bez dier na paru. Parné dierky a z nich vytekajúca voda môžu neblaho ovplyvniť prilepenie kameňa k materiálu.
Aplikácia žehličkou nie je vždy ideálna, preferovanou možnosťou sú iné spôsoby aplikácie. Žehlička môže spôsobiť nerovnomernosť aj kvôli tomu, že tlak je dosť subjektívny a žehliaca plocha má nerovnomerný tvar. S trochou cviku ale samozrejme môžete použiť aj žehličku.
Rovnako ako pri bežnom žehlení, tak aj pri aplikácii kamienkov musíte použiť vhodnú teplu- a tlakuvzdornú podložku. Kamene je potrebné nažehľovať cez teflónovú fóliu alebo papier na pečenie (s teflónom), aby sa žehlička ochránila pred postriekaním lepidlom.
Kameň sa nepripojil alebo zle drží na švoch a viacvrstvových materiáloch?
Lepidlo je všade okolo kameňa?
Heat press je tepelný lis s dvomi plochými doskami na profesionálnu aplikáciu pomocou tepla. Ohrievať možno buď jednu alebo obe dosky – taniere.
Ak používate Heat Press, trebo ho najskôr predhriať, a opäť odporúčame vyskúšať si najskôr aplikáciu na malom kúsku látky. Nahrievanie by malo trvať najmenej 3x dlhšie než samotná aplikácia, a to z toho dôvodu, aby sa rovnomerne nahrial celý aplikačný tanier.
Je dôležité, aby bol v prípade heat pressu vyvíjaný rovnaký tlak na všetky aplikované kamene. Materiál sa tiež nesmie hýbať. Je možné použiť papierovú lepiacu pásku na upevnenie kameňov k heat pressu.
Viac informácii o aplikácii heat pressom alebo ultrazvukovým aplikátorom nájdete v oficiálnom manuáli Preciosa® Components.
Transferová fólia je transparentná fólia, kde jedna strana je lepiaca a používa sa na jednoduché prenášanie vzorov z kameňov na materiál. Je znovupoužiteľná, kým lepidlo lepí.
Na aplikáciu si naskladajte kamene v požadovanom tvare ich hornou časťou bez lepidla na fóliu, kamene sa na ňu prilepia. Keď kamene držia, tak priložte fóliu na materiál a skontrolujte, či je výsledok podľa očakávania. Ak áno, preveďte aplikáciu heat pressom alebo žehličkou.
Po ukončení tepelnej aplikácie odporúčame ešte raz pritlačiť kamene ručne bavlnenou handričkou na jednotlivé miesta, aby došlo k čo najlepšej aplikácii.
Fóliu zložte až vo chvíli, keď lepidlo úplne vychladne, aby ste si nepoškodili vzor. Ak by sa nejaký jeden kamienok neuchytil na svojom mieste, je možné ho potom doplniť zvlášť, napríklad použitím hotfix aplikátora.
Vždy používajte medzi tepelný zdroj a transferovú fóliu teflónovú fóliu alebo papier na pečenie (s teflónom), aby sa pri neprimerane vysokom tlaku nepoškodila transferová fólia, ktorá je vyrobená z PVC.
Zdrojom informácií je oficiálny manuál Preciosa® Components, ktorého kompletné znenie si môžete prečítať tu.