Manuál pre aplikáciu Preciosa® Components nalepovacích kameňov

Nalepovacie kamene sú obľúbeným komponentom na dozdobenie alebo dekorovanie rôznych materiálov, najčastejšie textílií. K obrazu svojmu si tak môžete doladiť trebárs obľúbené tričko, šaty alebo tašku.

Existujú dva druhy nalepovacích kameňov, konkrétne kamene s plochým spodkom, a guľaté alebo tvarové kamene. V prípade guľatých alebo tvarových kameňov treba mať na pamäti, že je nutné použiť lôžko vhodnej veľkosti. V prípade, že do materiálu vyrezávate vlastné dierky, odporúčame postupovať podľa inštrukcií v manuáli priamo od Preciosy, pretože na perfektný výsledok je potrebné dodržať správny uhol aj hladkosť rezu.

Kamene prilepené metódou no hotfix (bez použitia tepla) je možné prať v práčke pri 40 °C, ale nie je vhodné používať sušičku. Látku s no hotfix kameňmi s plochým spodkom je možné žehliť, žehličku v takom prípade nastavte na možnosť žehlenia vlny.

Ako postupovať pri lepení?

Budete potrebovať:

  • Rukavice (prípadne okuliare alebo rúška)
  • Pinzeta alebo pero s voskovým hrotom
  • Lepidlo (a ideálne aj injekčná striekačka pre ľahšiu aplikáciu)

Materiál, na ktorý budete kamene lepiť, by mal byť suchý a odmastený. Táto technika aplikácie kameňov sa hodí predovšetkým na nesavé materiály.

Aké lepidlo zvoliť?  

Pri výbere lepidla treba zvážiť niekoľko vecí – kam chceme kameň lepiť, veľkosť a tvar kameňa a tiež vhodnosť lepidla s ohľadom na materiál.

V skratke možno povedať, že na tvrdé materiály, ako je kov alebo sklo, sa odporúča použiť dvojzložkové epoxidové lepidlo alebo silikónové lepidlo, a na pórovitejšie materiály je odporúčané použiť silikónové alebo disperzné lepidlo. Na bižutériu je vhodné použiť lepidlo E 6000. Kompletnú tabuľku vhodných lepidiel na rôzne materiály môžete nájsť v manuáli na strane 8.

V prípade lepenia šatónu treba zohľadniť tiež to, aké veľké je lôžko na kameň. Ak je väčšie než kameň, tak sa odporúča použitie lepidla na silikónovej (gélovej) báze. V prípade tesnej dierky použite skôr lepidlo na epoxidovej báze.

Lepenie kameňa do lôžka

  1. Skontrolujte, že sú lôžko aj kameň čisté a nie sú mastné.
  2. Naneste lepidlo do lôžka a ideálne špáradlom rozprestrite po spodnej časti lôžka. To je z toho dôvodu, že keby bolo lepidlo rozprestreté až k okrajom, môže ho kameň vytlačiť von a lepidlo potom pošpiní kameň.
  3. Pinzetou alebo perom s voskovým hrotom vložte kameň a nechajte lepidlo zaschnúť podľa inštrukcií výrobcu lepidla.

 

Pozor: Je treba dbať na výber správneho lôžka, ktoré je pre daný kameň určené. Napríklad Šaton a Rivoli sú brúsené pod iným uhlom, a preto do lôžka pre Šaton nebude pasovať kameň Rivoli (ani v prípade rovnakej veľkosti kameňa) a naopak. V prípade nalepenia kameňa do iného lôžka, než ktoré je preň určené, kameň pravdepodobne nebude dobre držať.

Lepenie kameňa s plochým spodkom

 

  1. Skontrolujte, že sú materiál aj kameň čisté a nie sú mastné.
  2. Naneste lepidlo (ideálne injekčnou striekačkou) do jedného miesta, lepidla musí byť tak akurát, aby po prilepení nevytekalo spod kameňa. Väčšinou stačí malá kvapka lepidla, pod kameňom sa po pritlačení kameňa lepidlo rozprestrie.
  3. Pinzetou alebo perom s voskovým hrotom priložte a zľahka pritlačte kameň a nechajte lepidlo zaschnúť podľa inštrukcií výrobcu lepidla.

Ak s touto metódou nemáte skúsenosti, odporúčame si odskúšať aplikáciu najskôr na malom kúsku.

Zdrojom informácií je oficiálny manuál Preciosa® Components, ktorého kompletné znenie si môžete prečítať tu.

 

 

 


Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Hana
Streda, 22. November 2023

100%

nakupuji často, vždy jsem spokojená

Ivana
Utorok, 21. November 2023

100%

Vše OK

Eva
Pondelok, 20. November 2023

100%

možná jsem se přehlédla, ale nenašla jsem možnost platby bankovním převodem