Sprievodca drevenými korálikmi na Mala náramky

Pondelok, 14. máj 2018

Mala koráliky už dávno nie sú len na náboženské ružence určené pre budhistických mníchov a hinduistických guru, naopak, Mala náramky si získavajú stále väčšiu obľubu aj na západe. Vyberte si správny materiál a naučte sa ich používať tak, aby vám plnili vaše priania.

Sprievodca drevenými korálikmi na Mala náramky

Mala náramky a náhrdelníky

Mala ružence historicky siahajú až do prvopočiatkov budhistickej a hinduistickej viery, a ešte dodnes sa veľmi hojne používajú predovšetkým na ázijskom kontinente pri spievaní duchovných mantier. O ich účinku sa však už dávno vie aj u nás na západe a ich obľuba neustále rastie, rovnako tak ako rastie náš záujem starať sa o našu duchovnú pohodu. Tak sa Mala ružence stali obľúbeným doplnkom nielen pre jogínskych učiteľov a duchovných guru, ale tiež pre tých, ktorí sa zaujímajú o vlastné vnútro.

Či už z nich budete chcieť vytvoriť náramok, alebo náhrdelník, Mala ruženec sa musí vždy skladať z násobkov 9 korálikov. Náhrdelníky sa však vždy vyrábajú presne zo 108 korálikov, a potom sú zakončené špeciálnym guru korálikom.

108 je v budhistickej a hinduistickej viere dôležité číslo, keďže sa verí, že presne toľko hriešnych túžob musí človek prekonať, aby dosiahol skutočné osvietenie. A zatiaľ čo číslo 9 symbolizuje počet planét v našej slnečnej sústave, číslo 108 tiež reprezentuje všetky tieto planéty vynásobené 12 astrologickými domami. V jogínskej tradícii sa potom pracuje so 108 posvätnými bodmi na ľudskom tele.

Použitie

Mala koráliky sa najbežnejšie vyrábajú z drevín, ale v poslednej dobe ich môžete vidieť tiež v podobe sklenených Mala korálikov, ktoré symbolizujú sedem duchovných čakier. Koráliky medzi sebou môžete tiež rôzne kombinovať a ich obľuba sa rozrastá aj na poli módy, kde sa nosia ako zaujímavý trendy doplnok s farebnými hodvábnymi strapcami, ktoré u nás tiež môžete zakúpiť.

Malu môžete nosiť na sebe alebo ju nosiť v kabelke. Tak ako tak by vás mala ochraňovať pred negatívnymi okolnými vplyvmi a podporovať vašu duchovnú rovnováhu. Využívať môžete aj jej originálny potenciál, ktorý by mal znásobiť silu vašich prianí a pomôcť vám dostať sa do stavu hlbokej meditácie.

 

Ako používať Mala náhrdelníky pri meditácii

  1. Mala při meditaciRozmyslite si svoju mantru alebo vnútornú afirmáciu - alebo prianie, na ktoré sa chcete sústrediť.

  2. Nájdite si pohodlné tiché miesto, kde si môžete sadnúť do tureckého sedu.

  3. Zavrite oči a vnímajte len rýchlosť a hĺbku svojho dychu.

  4. Keď sa dostatočne uvoľníte, začnite ešte viac prehlbovať svoj dych a premýšľať nad vami zvolenou mantrou alebo afirmáciou.

  5. Položte si prvý korálik zo svojho Mala ruženca na ukazovák alebo prstenník.

  6. Potom na korálik položte aj palec a začnite odriekavať svoju mantru, buď nahlas, alebo len v duchu.

  7. Na konci mantry posuňte korálik do strany a uchopte ďalší korálik a odrecitujte mantru znova. Postupujte takto po všetkých 108 korálikoch.

  8. Ak si prajete odrecitovať mantru ešte raz, nepreskakujte guru korálik na začiatku ruženca. Namiesto toho otočte Mala ruženec a pokračujte v opačnom smere. Guru korálik sa tiež nikdy nezapočítava.


Drevené materiály

Rudraksha

Rudraksha korálky

Rudraksha je prírodné semeno stromu Elaeocarpus ganitrus, ktorý sa nachádza v oblasti juhovýchodnej Ázie, Nepálu, Indie a v Himalájach. S týmto drevnatým semienkom sa spája hinduistická legenda s bohom Shiva. Shiva údajne dlho blúdil po Zemi a premýšľal o ľudstve, až si jedného dňa sadol na zem a rozhodol sa 1000 rokov meditovať. Na konci svojho rozjímania bol tak dojatý súcitom s ľuďmi, že jeho oči začali roniť veľké slzy, z ktorých okolo vyrástli veľké, mocné stromy. Plody týchto stromov dostali názov „Božie slzy“ alebo Rudraksha. Tieto semienka mali údajne priniesť majiteľovi duševnú rovnováhu, zvyšovať koncentráciu a vraj tlmiť známky starnutia. Tiež vraj napomáhajú pri ukončovaní vzťahov a starých návykov. Ten, kto ich nosí, by mal zaznamenať zvýšenú energiu už po niekoľkých hodinách kontaktu Rudrakshe s pokožkou. Semená sa okrem toho môžu líšiť podľa svojho vrstvenia, ktorému sa hovorí „mukhi“, a ktoré spoznáte podľa pozdĺžnych línií na semienku. Čím viac „mukhi“ vrstiev má a čím menší korálik je, tým je vzácnejší.

Ako sa starať o Rudrakshu

Šperky z Rudrakshe odporúčame raz za tri týždne očistiť pod teplou vodou jemnou kefkou. Po očistení ich nechajte prirodzene uschnúť. Ak plánujete dlhší pobyt vo vode alebo stret s chemickými prostriedkami, odporúčame si šperky vždy zložiť. Šperkom môžete tiež dodať jemný lesk, ak do korálikov jemne vmasírujete kokosový, mandľový alebo sezamový olej.


Bílé santalové dřevo

Korálky z bílého santalového dřeva

Táto vonná exotická drevina zo stromu Santalum album rastie v Indii a je najrozšírenejším druhom santalového dreva. Jeho prirodzená ťažká vôňa je už preslávená a vašim korálikom dodá nádych skutočného orientu. Vonné silice obsiahnuté v tejto špeciálnej drevine však postupom času a neustálym nosením môžu slabnúť, až sa úplne vytratia. K prirodzenému procesu starnutia tohto dreva patrí tiež fakt, že santalové drevo vplyvom slniečka a bežného nosenia postupom času tmavne. Aj napriek tomuto charakteru je však stále vyhľadávaným materiálom. Váš náramok alebo náhrdelník môžete tiež preložiť korálikmi z červeného santalového dreva. Santalové drevo vraj tlmí emócie a aktivuje spodné čakry. Dokáže teda vraj tlmiť rozhnevané emócie a napomáha vnútornej stabilite a pocitu bezpečia. Je zasvätené hinduistickému bohu Ganesha a majiteľovi napomáha prekonávať prekážky a vytvárať nové príležitosti.

Červené santalové dřevo

Korálky z červeného santalového dřeva

Červené santalové drevo, aj keď má veľmi podobné vlastnosti ako biele santalové drevo, pochádza z iného stromu a väčšinou nemá žiadnu prirodzenú vôňu. Tá sa však do korálikov občas pridáva neskôr pomocou vonných olejov. Aj táto drevina sa spája so spodnými čakrami a vraj navodzuje pocit bezpečia a vnútornej rovnováhy. Santalové drevo nám celkovo dodáva pocit ukotvenia, ktoré je potrebné na to, aby človek stál nohami pevne na zemi a dokázal uvažovať s chladnou hlavou. Koráliky sú omnoho lesklejšie než koráliky z bieleho santalového dreva a ich ozdobou je ich sýta červená farba a lesk.

Ako sa starať o santalové drevo

Jemnou kefkou alebo špongiou raz za čas omyte pod prúdom tečúcej vody s trochou mydla. Po omytí a uschnutí v tieni naolejujte koráliky horčičným olejom. Ak chcete uchovať vôňu santalového dreva, môžete do horčičného oleja pridať aj kvapku santalového oleja.


Bodhi

Bodhi korálky

Bodhi koráliky majú prirodzene surovú štruktúru s ľahkými trhlinkami a sú vyrobené zo vzácneho fikusu Religiosa. Strom je skutočne vzácny, keďže jeho prvá odroda bola zničená v 7. storočí. Na jeho mieste mnísi dokázali z odnože vypestovať nový strom, ktorý mal však podobný osud v 19. storočí, keď doňho udrel blesk. Aj napriek všetkej tejto tragédii strom naďalej existuje vďaka výhonku zo Srí Lanky a naďalej plodí malé semienka Bodhi, ktoré sú veľmi dôležité ako v hinduizme, keďže sa viažu na jedného z najstarších a najsilnejších bohov Vishnu, tak pre budhistov. Legenda vraví, že presne pod týmto stromom pred 2500 rokmi v Indii Budha dosiahol svoje osvietenie. Semienka Bodhi majú pomáhať s dosiahnutím sústredenia a čistej mysle a sú obľúbené najmä pri meditácii, keďže pomáhajú navodiť stav vnútornej prázdnoty, ktorá je v budhizme veľmi ospevovaná.

Ako sa starať o Bodhi

Rovnako ako pri ostatných drevinách, Bodhi môžete jemnou kefkou omyť pod prúdom teplej vody, poprípade s trochou mydla, a nechať osušiť na uteráku. Pre dodanie lesku do nich vmasírujte kokosový alebo mandľový olej a utrite. V suchých oblastiach sa olejovanie korálikov musí opakovať častejšie.


Ebenové dřevo

Korálky z ebenového dřeva

Ebenové drevo z tropického stromu, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v západnej Afrike, je mimoriadne tvrdý a odolný materiál. Vďaka svojej tvrdosti sa neničí ako ostatné drevité materiály. Koráliky z neho sú poväčšinou nalakované, čo im dáva mimoriadny lesk, a hladké na dotyk. Eben sa spája predovšetkým s kresťanstvom a symbolizuje otcovstvo a svetlo v temnote. Je známy najmä pre svoju schopnosť chrániť svojho majiteľa pred negatívnymi vplyvmi a nabíjať ho čistou energiou. Možno preto to bol vždy obľúbený materiál na výrobu samurajských mečov. Ebenové drevo je obľúbené predovšetkým pre svoju trvanlivosť a sýtu tmavú farbu.

Ako sa starať o ebenové drevo

Tento materiál nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť, keďže sa na ňom vďaka tmavej farbe nedá tak rozpoznať starnutie a je veľmi odolné aj voči nárazom. Ak koráliky začnú postupom času strácať svoj lesk, stačí ich potrieť mandľovým alebo kokosovým olejom. Aj keď sú koráliky nalakované, neodporúčame ich nechávať dlho vo vode.


Palisandrové dřevo

Korálky z palisandrového dřeva

Palisandrové drevo pochádza z niekoľkých rôznych stromov, ktoré rastú v oblastiach, ako je východná India, Bolívia alebo Honduras. Koráliky môžu mať ľahko naružovelú až hnedú farbu a na dotyk sú hladké. Keďže sa tento strom viaže k ženskej energii, hovorí sa, že napomáha dodať majiteľovi pôvab a krásu. Palisander je spojený s akousi temnou energiou, ktorá však nemusí nutne znamenať nič zlé. Naopak, vďaka tejto vlastnosti pomáha dostávať sa veciam do hĺbky a poznať svoje vlastné vnútro. Používa sa tiež ako talizman na cesty, keďže vraj dokáže kdekoľvek navodiť pocit vlastného domova.

Ako sa starať o palisandrové drevo

Raz za čas môžete koráliky omyť pod teplou vodou, jemne očistiť a nechať uschnúť. Pre vyšší lesk môžete použiť jeden z vyššie zmienených olejov.

Ako už bolo zmienené vyššie, Mala sa tiež dajú vyrobiť zo sklenených Mala korálikov alebo z minerálov, ktoré môžu umocniť silu niektorých prianí. Ak si nie ste istí správnym materiálom, prečítajte si nášho sprievodcu siedmimi čakrami, ktorý vám pomôže vybrať presne tú správnu farbu pre vás!

Prajeme vám veľa zábavy s výrobou vášho Mala náhrdelníka a veľa splnených prianí!

Súvisiace články

Vytvorte si originálne DIY spomienku na svadbu

Vytvorte si originálne DIY spomienku na svadbu

Prezrite si 5 návodov napríklad na girlande s fotografiami, macramé nástenku alebo roztomilý rámček zo zažehľovacích korálikov na fotografie či polaroidy a pustite sa do spomienkového svadobného tvorenia ešte dnes!

Darček ku Dňu matiek: Luxusný prívesok Manumi

Darček ku Dňu matiek: Luxusný prívesok Manumi

Nakúpte ešte dnes a môžete získať sklenený brúsený Manumi prívesok v tvare srdiečka ako darček ku Dňu matiek.

Májová výzva: Kvety + 5 nápadov na tvorenie

Májová výzva: Kvety + 5 nápadov na tvorenie

Zapojte sa do májovej výzvy, ktorej témou je tvorenie šperkov a dekorácií s kvetinovými akcentmi. Tvorte, pochváľte sa nám a vyhrajte až 40 €!

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Dana
Neděle, 26. Máj 2024

100%

Vždy velmi spokojena

Vlasta
Štvrtok, 23. Máj 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Piatok, 17. Máj 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení