Rudraksha a všetko, čo ste o nej chceli vedieť

Streda, 6. február 2019

Rudraksha vám nielen dodá silu boha Shivu, ale pomôže vám zdolať cestovateľské ťažkosti! Vytvorte si svoj talizman na cesty už dnes!

Rudraksha a všetko, čo ste o nej chceli vedieť

Rudraksha - talizman cestovateľov

O Rudrakshi ste si už mohli prečítať v našom Sprievodcovi drevenými korálikmi na Mala náramky. Toto posvätné drevnaté semienko v červenej až hnedej farbe je významné nielen pre budhizmus, ale predovšetkým v hinduizme, v ktorom sa používa ako duchovný ruženec už od 10. storočia. Jej pôvod však siaha hlboko do minulosti a dodnes sa verí, že moc týchto semienok je natoľko silná, že ju nenosia už len vyznávači boha Shivu, ale všetci, ktorí sa starajú o svoju mentálnu silu. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, ako mocná Rudraksha vlastne je.

 

Kto je ShivaLord Shiva

Predtým, než si vysvetlíme vlastnosti a pôvod Rudrakshe, je potrebné predstaviť jedného z najsilnejších hinduistických bohov, ktorý patrí do pôvodnej „trojice“. Shiva, boh skazy, ktorý má moc zničiť celý vesmír, ak otvorí svoje tretie oko, je stále viac populárny aj za hranicami Indie. Občas býva vyobrazovaný ako zlý boh, ktorého sa všetci boja. Pravda je však taká, že čo Shiva dokáže zničiť, to Brahma (ďalší z pôvodných bohov) môže znovu stvoriť. Tak môže pokračovať kolobeh prírody a Shiva sa tak stáva dôležitým elementom pri regenerácii. Ľahko ho spoznáte vďaka tretiemu oku na čele, polmesiacu vo vlasoch a hadovi omotanom okolo krku, pod ktorým sa mu vyníma práve Rudraksha.

 

Božie slzy

Prvú zmienku o Rudrakshi nájdeme v posvätnom mytologickom texte Shiva Purana, ktorý – ako názov napovedá – hovorí o živote Shivu. Legenda vraví, že Shiva sa rozhodol tisíc rokov meditovať. Keď domeditoval a pozrel sa zo svojho príbytku z hory Kailash na ambiciózne a gigantické výtvory človeka, ktoré ho len odďaľovali od boha, začal roniť slzy. Tam, kam slzy dopadli, sa zrodili prvé stromy Rudrakshe. „Rudra" znamená „boh“, zatiaľ čo „aksha“ môžeme preložiť ako „oko“ alebo „slza“. Doslovný preklad je teda „božia slza“.

 


Pôvod Rudrakshe

Tieto večne zelené stromy pochádzajú pôvodne z oblasti Nepálu, aj keď dnes sa rozprestierajú pozdĺž Himalájí až do Indie. Elaeocarpus ganitrus rastie v uzatvorenom priestore a dozrieva v období októbra a novembra. Jeho plody majú krásnu sýtomodrú farbu v dobe, keď sú plne dozreté, a potom začnú tmavnúť do sivej až čiernej. Tieto plody, napriek tomu, že sú jedlé, nemajú žiadnu výraznú chuť a používajú sa len na výrobu Mala náhrdelníkov. Potom, čo plod stmavne, oreže sa jeho kôra, a potom sa brúsi na kefe tak dlho, kým z nej nezostane len semienko okrášlené typickým vrstvením, ktorému sa hovorí mukhi.Prečo je počet mukhi tak významný

Mukhi je indické slovo odvodené od slova „mukh“ alebo „tvár“, takže to môžeme preložiť ako „tvarovanie“. Vďaka týmto pozdĺžnym vrásčitým linkám na semienku sa spozná, ako veľmi vzácne semienko je a aké sú jeho duchovné vlastnosti. Vďaka mukhi môžeme tiež spoznať, či ide o pravú Rudrakshu. Ak semienko priečne rozrežeme, musíme vnútri nájsť rovnaký počet komôr, ako má na sebe línií „mukhi“. Najčastejšie sa falšuje Rudraksha s jedným mukhi. Rýdzosť a kvalitu môžeme tiež spoznať tak, že ju vhodíme do vody. Ak sa potopí, ide o pravú Rudrakshu. Dôvodom je to, že umelá Rudraksha sa vyrába z umelých materiálov a je vnútri dutá. Pravé semienka chvíľu plávajú na povrchu vody a potom sa ponoria. Je však nutné počítať tiež s váhou korálika. Malé koráliky, aj keď sú pravé, nie sú tak ťažké, aby mohli klesnúť pod vodu.

Rudraksha môže mať 1-21 mukhi. Medzi najbežnejšie a najčastejšie používané patrí 4-6 mukhi. Napriek tomu, že je Rudraksha s jedným mukhi vzácna, hinduisti ju väčšinou nenosia, keďže každé mukhi má vlastnú moc a 1 mukhi Rudraksha vraj donúti svojho majiteľa opustiť rodinu do 12 dní, pretože potom neznesie byť medzi ľuďmi. Rudraksha s 5 a 15 mukhi sa používa najčastejšie, keďže má v sebe vraj najsilnejšie elementy boha Shivu.

U nás si môžete zaobstarať Rudrakshu s 5 mukhi, ktorá sa viaže k Jupiteru a má moc znižovať krvný tlak a navodiť pocit vnútorného pokoja a mieru.


Pozitívne vlastnosti

  • V ajurvéde sa verí, že pomáhá s: bolesti hlavy, mentálna sila, ekzémy, problémy s krvným tlakom, posilnenie srdca a nervového systému
  • Ochrana pred negatívnou energiou
  • Sústredenie a bystrosť
  • Výdrž
  • Pomoc se stresom

Rudraksha hlavne pôsobí ako energetický štít, v ktorom sa odráža naša energia späť do seba samej. Vďaka tomu je ideálnym talizmanom predovšetkým na cesty, keďže nás chráni pred okolitými vplyvmi, pomáha nám zaspať v akomkoľvek prostredí a dokonca vraj aj správne tráviť cudzie jedlo.


Ako ju nosiť a správne sa o ňu starať

Keďže Rudraksha preberá energiu svojho nositeľa, nesmie na ňu nikto okrem vás siahať. Podľa hinduistickej tradície, najmä ak sa používa pri modlitbách, by sa nemala nosiť, ak jej majiteľ práve konzumuje mäso a alkohol. Z pragmatického hľadiska sa neodporúča ju nosiť, ak sa umývame chemickým mydlom. Naopak, vraj je veľmi prospešné ju mať na sebe, ak sa sprchujeme v studenej vode (za predpokladu, že nepoužívame chemické mydlá).

Raz za čas ju môžeme zľahka umyť kefkou, nechať prirodzene uschnúť a potom natrieť olejom, ideálne sezamovým, mandľovým alebo kokosovým.

 


Rudraksha ako médium k splneniu prianí

Rudraksha jako Mala růženec

Ak sa Rudraksha používa ako ruženec, odporúča sa ju nosiť v bavlnenom vrecúšku. Ružence sa väčšinou navliekajú na hodvábnu alebo bavlnenú niť, poprípade opatrne na strieborný alebo zlatý drôtik tak, aby sa o seba semienka neotĺkali a nerozbili sa. Kovové materiály zvyšujú ich silu.

Rovnako ako ostatné Mala ružence, aj Rudraksha sa navlieka v určitom počte. Väčšinou je to buď 27 korálikov + 1 guru korálik alebo 54 + 1 guru korálik alebo najviac klasický počet Mala náhrdelníkov – teda 108 + 1 guru korálik.

Ak si vyberiete ruženec s 27 korálikmi, je potrebné mantru opakovať 4x, aby sa uzavrel celý jej cyklus.

Ak pracujete s ružencom s 54 korálikmi, mantru opakujete dvakrát. Mantru teda budete opakovať a postupne medzi prstami omieľať všetkých 54 korálikov, kým dôjdete ku guru koráliku, tam ruženec otočíte a začnete koráliky prechádzať v opačnom smere. Všetkých korálikov na ruženci (okrem guru korálika, ktorý sa vôbec nezapočítava) sa teda dotknete dvakrát. Tým docielite to, že ste mantru zopakovali celkom 108x, čo je posvätné budhistické aj hinduistické číslo.

Ak sa modlíme s Rudrakshou, mali by sme sedieť v lotosovom kvete alebo v tureckom sede so vzpriamenou chrbticou a tvár mať otočenú smerom k východu. Tým sa vybalansujú všetky naše čakry.

 


Vytvorte si svoj talizman na mieru

Rudrakshu môžete používať ako ruženec, ale aj ako módny doplnok. Ako už bolo zmienené vyššie, môžete ju kombinovať s rôznymi materiálmi, dokonca aj s vašimi obľúbenými minerálmi alebo sklenenými Mala korálikmi. Nechajte sa inšpirovať podľa štýlu, ktorý sa k vám bude hodiť.

 

ELEGANTNÝ

 

Rudraksha s Omem

Chceli by ste elegantný doplnok na každú príležitosť? Rudraksha v spojení so zlatými korálikmi a zlatými kaplíkmi na elastomere bude pre vás to ideálne. Okrášlite si náramok tiež Óm príveskom a menším korálikom z Rudrakshe, ktoré pripevníte pomocou korálika s ovesom, spájacieho krúžku a ketlovacej ihly.


MONOCHROMATICKÝ

Rudraksha s kovovými korálky

 

Máte rádi monochromatické šperky? Co třeba sáhnout po nylonové Shamballa šňůře ve spojení se stříbrnými korálky a stříbrnými mezidíly, se kterými Rudraksha krásně vynikne? 

 

Máte radi monochromatické šperky? Čo tak siahnuť po nylónovej Shamballa šnúre v spojení so striebornými korálikmi a striebornými medzidielmi, s ktorými Rudraksha krásne vynikne?


DECENTNÝ

Rudraksha s rozetou

Chceli by ste radšej šperk na zapínanie? Použite nylónové lanko! Rudrakshu môžete preložiť striebornými kaplíkmi a použiť rozetu z pravého striebra ako ústredný motív. Nezabudnite rozetu a zapínanie zaistiť pomocou zatláčacieho rokajlu.


MINIMALISTICKÝ

Rudraksha na nylonovém lanku

Najviac vás bavia minimalistické doplnky? Vytvorte si náramok z nylónového lanka a menších korálikov Rudrakshe v spojení s ústredným Budha korálikom, filigránovými korálikmi a zatláčacími rokajlmi. Zapínanie tiež ľahko pripevníte pomocou zatláčacích rokajlov.


MASÍVNY SO STRAPCOM

 

Rudraksha s Onyxem

Minerály sú stále na vrchole svojej popularity a vy si ľahko môžete navliecť masívnejší náramok, ktorý bude nielen dobre vyzerať, ale tiež vám môže pomôcť na ceste za dosiahnutím vašich snov. Náramok ľahko navlečiete na elastomer, Rudrakshu môžete doplniť ónyxom a bižutérnym strapcom. Nebojte sa okrášliť váš doplnok tiež bižutérnymi kaplíkmi a korálikmi.

 

Súvisiace články

Februárová výzva: Tvorte z korálikov

Februárová výzva: Tvorte z korálikov

Nikdy nebola vhodnejšia príležitosť pustiť sa do korálikovania. Neveríte? Vo februári totiž môžete nielen tvoriť z korálikov, ale aj vyhrať až 40 €!

Minerály na mieru pre znamenie Vodnára

Minerály na mieru pre znamenie Vodnára

Poďte sa pozrieť, ktoré minerály sa hodia pre znamenie Vodnára a aké majú vlastnosti!

Akcia: Víkendová doprava zdarma

Akcia: Víkendová doprava zdarma

Časovo obmedzená akcia: len do nedele môžete nakúpiť a mať dopravu zdarma.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 597+ recenzií - zobraziť všetko

Mária
Pondelok, 23. Január 2023

100%

Rýchle dodonie

Igor
Pondelok, 23. Január 2023

100%

O.K.

Eva
Neděle, 22. Január 2023

100%

Super