Macramé prakticky

Štvrtok, 10. jún 2021

Na prvý pohľad sa môže zdať tvorenie technikou macramé zložité. Ale ak si osvojíte základné fígle, bude to aj pre vás hračka! Prinášame vám odpovede na najpálčivejšie otázky každého macramé začiatočníka.

Macramé prakticky

Ako si vybrať správnu priadzu?

Odpoveď na túto otázku nie je tak jednoduchá. Preto jej radšej venujeme samostatný článok.

S čím začať, keď chcem macramé vyskúšať?

Prvé zoznámenie je určite lepšie vyskúšať na menších projektoch. Odporúčame napríklad lístočky alebo kľúčenky, na ktorých si ľahko obchytáme, ako sa priadza pri tvorbe správa a aká nám bude vyhovovať.


Zdroj: Bobbiny.com - použitá priadza Bobbiny Metalic Champagne 3mm

Na čo šnúry pripevniť, keď vyrábam?

Ak vyrábate veľké macramé na stenu, bude sa vám dobre pracovať v stoji. Vhodné je tyč zavesiť na háčiky na dvere alebo ju pripevniť k stojanu na šaty (klasický kovový). Menšie výrobky môžete pomocou pripináčikov prichytiť do kartónovej alebo hrubej polystyrénovej dosky alebo ich lepiacou páskou prilepiť k doske stola.

Ako rozčesať šnúry?

Na rozčesávanie šnúr môžete použiť obyčajný hrebienok “všiváčik” alebo trebárs kefu na zvieraciu srsť. Je dôležité, aby zuby hrebeňa boli tenké a pevné. Pri rozčesávaní postupujte pomaly od koncov šnúry. Ponáhľať sa nevypláca, vlákna by sa vám mohli zamotať. Priadzu rozčesávajte na pevnej podložke, ktorú nemôžete hrebeňom poškriabať. Pozor, pri rozčesávaní vzniká trochu neporiadok. Z priadze vyčešete drobné vlákna a prach. Je potrebné potom pracovný priestor povysávať.

Ako zafixovať rozčesané šnúry?

Na zafixovanie rozčesaných šnúr môžete využiť klasický lak na vlasy, škrob v spreji alebo nariedené lepidlo typu Herkules. Aj tu treba pracovať postupne, radšej pomalšie a vo viacerých vrstvách.

Dá sa výrobok vyprať?

Šnúry a priadze Bobbiny sú vyrobené z recyklovanej bavlny a je možné ich pri nižšej teplote prať. Odporúčame radšej pranie v rukách. Samozrejme, prať v práčke nemožno výrobky, ktorú sú pripevnené k drevenému alebo kovovému základu. Ak ste výrobok zafixovali lakom alebo lepidlom, tiež neodporúčame jeho kontakt s vodou.

Ako spracovať drevo, na ktorom robím závesné macramé?

Ak vytvárate macramé na drevenej tyči, ktorú ste zakúpili v hobby potrebách alebo drevo materiáloch, nemusíte ju pred použitím ďalej upravovať, ak nechcete. Ak ale máte v pláne vytvárať výrobok na paličke, je dobré ju predtým ošetriť.

Paličku, ktorú si nájdete v prírode, je dobré v prvom rade zbaviť kôry. Pod kôrou sa môžu skrývať chrobáčiky a iné potvorky, ktoré doma určite nechcete. Paličku očistíte, v prípade potreby obrúsite hrubé miesta a na zbavenie sa škodcov môžete naložiť do kúpeľa napr. so Savom. Dôležité však je nechať paličku dôkladne vyschnúť. Paličku môžete ďalej napr. moriť alebo lakovať.


Zdroj: Bobbiny.com - použitá priadza Bobbiny Terracota 5mm

Kde brať inšpiráciu?

Macramé je v súčasnej dobe natoľko trendy dekorácia, že sa s rôznymi produktmi môžete stretnúť aj v predajniach bytových doplnkov. Ďalším neutíchajúcim zdrojom inšpirácie je Pinterest, kde stačí zadať slovo  macramé / macramé tutorial (návod) / macramé for beginners (pre začiatočníkov) a je hotovo. Skvelým miestom, kde sa naučiť konkrétne postupy, je aj Youtube. Macramé uzly je omnoho ľahšie pochopiť z videa než z nákresu.

Rozhodne odporúčame sledovať Facebook aj Instagram výrobcu priadzí Bobbiny. Skvelú inšpiráciu nájdete aj vo FB skupine MAcraMe pre samoukov.


Navnadili sme vás? Chcete sa hneď do macramé pustiť? Odporúčame sa najskôr ešte trošku zorientovať v materiáloch a ich využití. Pripravili sme pre vás niekoľko článkov, ktoré vám s tým pomôžu.

Súvisiace články

Júnová výzva: Tvorenie s deťmi + 5 nápadov čo tvoriť

Júnová výzva: Tvorenie s deťmi + 5 nápadov čo tvoriť

Zapojte sa do júnovej výzvy, ktorej témou je tvorenie s deťmi. Tvorte spoločne alebo nechajte tvoriť malé šikuly, pochváľte sa nám a vyhrajte až 40 €!

Vytvorte si originálne DIY spomienku na svadbu

Vytvorte si originálne DIY spomienku na svadbu

Prezrite si 5 návodov napríklad na girlande s fotografiami, macramé nástenku alebo roztomilý rámček zo zažehľovacích korálikov na fotografie či polaroidy a pustite sa do spomienkového svadobného tvorenia ešte dnes!

Darček ku Dňu matiek: Luxusný prívesok Manumi

Darček ku Dňu matiek: Luxusný prívesok Manumi

Nakúpte ešte dnes a môžete získať sklenený brúsený Manumi prívesok v tvare srdiečka ako darček ku Dňu matiek.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
100 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Sandra
Streda, 12. Jún 2024

100%

Komunikace s obchodem vynikající. Po odeslání objednávky jsem potřebovala doplnit ještě nějaké zboží, vše jsme vyřešili během jednoho krátkého telefonátu. Korálky z minerálů i ostatní zboží je z mého…

+ Rychlé dodání

+Výborná komunikace s obchodem, proškolený personál

+Vždy velmi kvalitní zboží

+Široký…

Vlasta
Streda, 12. Jún 2024

100%

Spolehlivé

Helena
Utorok, 11. Jún 2024

100%

Jsem velmi spokojená.

+ široký výběr zboží

+rychlé doručení