Zdá sa, akoby sa s polodrahokamami roztrhlo vrece. Nemôžete si vybrať, ktorý sa vám najviac páči, ktoré ezoterické vlastnosti potrebujete, a k tomu všetkému si nie ste istí, či ponúkané minerály od predajcov sú vôbec pravé a nejde o obyčajné sklo. Spoznať pravosť minerálov nie je vždy ľahké, najmä pretože každý minerál má inú prirodzenú farbu, kresbu, tvrdosť a ďalšie vlastnosti. Môžete sa však zamerať na niekoľko faktorov, ktoré vám napovedia.
Farebnosť drahokamu, ktorý sa vám páči, môže napovedať o jeho pravosti. Rovnako ako pri všetkých faktoroch, ktoré budeme zmieňovať v tomto článku, je však potrebné pozrieť sa na tento ukazovateľ individuálne, pretože neznamená, že sýtejšia farba automaticky určuje pravosť kameňa.
Napríklad kunzit je stopercentne pravý minerál, ktorý sa však vďaka svojmu ľahkému sfarbeniu často prifarbuje. To však neznehodnocuje fakt, že vraj blahodarne pôsobí na naše milostné vzťahy. Rovnako tak je potrebné si uvedomiť, že niektoré minerály, ako je napríklad beryl alebo odroda z neho – morganit, hrajú niekoľkými rôznymi farbami, a presne to je to, prečo sú tak krásne a ojedinelé.
Krása kyanitu zasa spočíva v tom, že sa vyskytuje v rôznych odtieňoch modrobielej farby, rovnako ako smaragd nájdete na trhu v desiatkach tónoch zelenej. Na druhej strane sú tu potom minerály, ktoré si vyberáme kvôli ich zafarbeniu. Skvelým príkladom sú dva kamene známe pre svoju fialovú farbu. Čaroit vás okúzli svojou sýtou fialovou, zatiaľ čo lepidolit si v sebe nesie aj podtón ružovej. Oba minerály sú povestné práve vďaka tejto špecifickej farbe, ktorá je pomerne sýta a väčšinou tmavá. To isté platí aj pri preslávenom granáte, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať zafarbený do tmavočervena či až do hneda, ale proti svetlu odráža krvavo červenú a inak by to byť rozhodne nemalo.
Zatiaľ čo niektoré minerály, ako je napríklad biely opál alebo mesačný kameň, nás dokážu uchvátiť farbou, ktorú reflektujú, väčšinu minerálov obdivujeme nielen vďaka farbe, ale predovšetkým vďaka ich unikátnej kresbe. Aj tu všeobecne platí, že ak ide o prírodný minerál, bude sa kresba líšiť pri každom minerále.
Ďalšou podstatnou poznámkou je to, že ak si vyberáme tromlovaný minerál, kresba môže byť iná, než keď kupujeme koráliky z minerálov, keďže tie sú podstatne menšie a kresba teda nemusí byť tak viditeľná.
Napríklad tromlovaný rodochrozit je známy tým, že vyzerá ako ružovo zafarbené galaktické jadro. Ružovú striedajú sivé a čierne bodky a celý kameň prelínajú zaujímavé vykreslené vrstvy oddelené bielymi linkami. Koráliky z neho však spoznáte podľa rôznych odtieňov ružovej a nádherných bielych a sivých prechodov. Je teda dôležité brať do úvahy aj tvar a spracovanie minerálov.
Pri kúpe minerálových korálikov, ktoré sú povestné svojou kresbou, ich podrobne preskúmajte. Kresba na korálikoch by mala byť vždy úplne unikátna. Tiež je potrebné zistiť, aký druh kresby je pri danom minerále najbežnejší. Kresba sa nemusí stopercentne zhodovať, pretože, ako sme vyššie zmieňovali, každý minerál je iný, ale napríklad bronzit je známy pre svoju “bodkovanú” kresbu, zatiaľ čo na apatite sa prelínajú rôzne farebné línie, ktoré pripomínajú žilky, a chryzokol je povestný tým, že pripomína kresbu neznámej mapy, ktorá oddeľuje more od pevnín.
Každý kameň má svoje špecifické vlastnosti a mohli by sme ich tu vymenovať hneď niekoľko. Niektoré kamene sa nemajú nosiť na slnku, ako napríklad ametyst, iné sa zasa nedávajú do vody, pretože by sa mohli rozpustiť, alebo pretože sú jedovaté, ako napríklad malachit. Dôležitou vlastnosťou je aj tvrdosť konkrétneho minerálu, ktorú môžete väčšinou nájsť na internete, a minerál, ak chcete, otestovať.
Niektoré minerály sa hojne používajú v šperkárstve práve vďaka svojej vysokej odolnosti a vyššiemu stupňu tvrdosti. Kamene ako je olívín patria medzi tvrdšie a odolnejšie kamene, zatiaľ čo krištáľ je známy tým, že tak odolný nie je. O to viac ak ide o praskaný krištáľ, ktorého štruktúra je ešte krehšia. Vďaka tomuto faktoru môžeme tiež niektoré minerály od seba rozoznať. Napríklad jadeit a nefrit sú oba známe vďaka svojej krásne zelenej farbe a ľudia si ich často pletú. Oba minerály vraj pôsobia pozitívne na našu hojnosť a tlmia negatívne pocity, kompozične sa však líšia a rovnako tak ich od seba oddeľuje aj ich tvrdosť. Nefrit sa považuje za tvrdý kameň, ale jadeit je ešte tvrdší.
Ani tu samozrejme neplatí, že čím tvrdší kameň je, tým blahodarnejšie pôsobí. A aj keď diamant je na stupnici tvrdosti najvyššie, existujú syntetické napodobeniny, ktoré sú ešte omnoho tvrdšie.
Výskyt kameňov je ďalším ukazovateľom, ktorý nám môže pomôcť oddeliť syntetické minerály od pravých. Niektoré minerály rastú na špecifických lokáciách. Napríklad larimar, jeden z najvzácnejších kameňov, ktorý je údajne pozostatkom bájnej Atlantídy, rastie len v okolí Karibiku.
Samozrejme je potrebné vziať do úvahy, že mnoho minerálov má niekoľko rôznych nálezísk. Ich kvalita sa však môže meniť práve podľa miesta ich výskytu. Existuje napríklad veľa druhov známeho rubínu, ale u nás nájdete rubín pochádzajúci z Mjanmarska, ktorý sa líši od ostatných svojou sýtou farbou a považuje sa za najkvalitnejší. Pri iných mineráloch je potrebné vziať do úvahy aj ich účinok. Napríklad jantárové koráliky z oblasti Pobaltia, či už v medovej alebo červenej farbe, sú veľmi populárne medzi mamičkami v dobe tehotenstva, keďže sa verí, že jantár chráni matku aj bábätko. Maminy ho tiež kupujú pre svoje deti v dobe, keď ich ratolestiam rastú zúbky.
Cena je vždy dobrý ukazovateľ pravosti minerálov. Občas si môžeme vysnívať konkrétny minerál, ale jeho cena je skutočne vysoká, a preto sa snažíme nájsť lacnejší variant. To môže byť potom zlomový moment, kedy minerál síce zakúpime lacnejšie, ale nemôžeme si byť istí jeho pravosťou. Ak sa minerál vyskytuje len na určitej lokácii, je v obmedzenom množstve alebo je náročnejší na spracovanie, je samozrejmé, že jeho cena sa zvýši. Minerály ako je tanzanit alebo zafír sú síce drahšie, ale rozhodne sa nevyplatí na nich šetriť. Sú nielen krásne, ale majú aj veľmi silné metafyzické schopnosti. Napríklad zafír je v Indii považovaný za najsilnejší kameň, ktorý môže svojmu majiteľovi pomôcť dosiahnuť nevídané šťastie. Tanzanit bol obľúbený kameň Elizabeth Taylor, ktorá ho nosila na náhrdelníku, a hovorí sa o ňom, že dokáže človeka upokojiť v ťažkých životných chvíľach. Možno preto ho Elizabeth Taylor, ktorá nemala život jednoduchý, tak rada nosila. Peridot, inak olivín, a tyrkys, ktoré patria tiež medzi drahšie minerály, majú vraj silne magické účinky a používali sa už v starom Egypte a v dobe Aztékov na zdobenie šperkov a ďalších predmetov.
Posledný bod, ktorý rozhodne stojí za zmienku, je dôvera predajcovi. Nenakupujte minerály od predajcov, pri ktorých sa vám “niečo nepozdáva”. Ak sú ceny všetkých ich minerálov podstatne nižšie než zvyšok cien na trhu, môže to byť známka toho, že ich vzácne kamene nie sú pravé. Predovšetkým ak si kamene kupujete nielen vďaka ich krásnemu vzhľadu, ale práve aj vďaka ich pozitívnym vlastnostiam, odporúčame nakupovať od predajcu, ktorému dôverujete.