Ako sa starať o strieborné a pozlátené šperky

Utorok, 16. marec 2021

Neviete si rady s tým, ako sa starať o svoju kolekciu strieborných a pozlátených šperkov? Doby, keď ste museli chodiť do drahých zlatníctiev a čakať niekoľko dní na to, aby váš strieborný prsteň žiaril ako nový, sú dávno preč. Starať sa o svoje strieborné a pozlátené šperky môžete aj z domu!

Ako sa starať o strieborné a pozlátené šperky

Strieborné a pozlátené šperky sú stále veľmi obľúbené. Nie je však jednoduché sa o ne starať. Striebro časom oxiduje, takže váš prsteň môže vyzerať ako antický suvenír, čo nie je žiadúce. Pozlátené šperky síce neoxidujú, avšak sú veľmi citlivé na údržbu, keďže sa ich vrchná vrstva môže ošúpať. Ak vás toto odrádza od toho, aby ste si vytvorili vlastnú kolekciu strieborných a pozlátených doplnkov, už sa nemusíte báť. Stačí dbať na niekoľko základných faktorov, ktoré predĺžia nielen životnosť vašich strieborných a pozlátených šperkov, ale tiež im zachovajú požadovaný lesk.

Ako šperky skladovať

Strieborné šperky by rozhodne mali byť uschované v šperkovnici, a to tak, aby sa nedotýkali ostatných šperkov. Šperkovnica je ideálne miesto nielen vďaka tomu, že ide o suché a tmavé prostredie, ale pretože tesní, a teda šperky nie sú vystavené vzduchu a oxidácii. Rovnako to platí aj pri pozlátených šperkoch, ktoré by ideálne mali byť uschované v jednotlivých vrecúškach, prípadne obalené v hodvábnom papieri či handričke z mikrovlákien. Je to z toho dôvodu, aby sa jeden o druhý nepoškriabali.

Ak sa nosíte doplnok, ktorý je pre šťastie alebo ide o rodinné dedičstvo, chápeme, ak ho nechcete často dávať dole. Aj tak však odporúčame skladať šperky pred spaním, a to nielen kvôli zachovaniu šperku, ale aj pre vlastné pohodlie.

  • V šperkovnici jednotlivo zabalené v jemnej handričke
  • Vždy skladať pred spaním

Kedy šperky dávať dole

Všeobecne platí, že všetky šperky by sa mali skladať predtým, než začnete upratovať a používať saponáty a iné čistiace prípravky, ktoré môžu šperky poškodiť. Najmä ak máte v šperku zasadený kameň alebo perlu, odporúčame šperky dať dole a uchovať ich v šperkovnici. Takisto ak plánujete kúpanie v bazéne. Ďalšou vecou, ktorá sa zdá takmer až samozrejmá, je skladanie šperkov pred športom. Často sa kladie dôraz na osobnú bezpečnosť, ale treba podotknúť, že ľudský pot má agresívne pH, ktoré môže poškodiť vrchnú vrstvu strieborných a pozlátených šperkov.
Odporúčame k šperkom pristupovať tak, akoby ste si ich práve zakúpili. Dávajte teda pozor aj na činnosti, ktoré môžu spôsobovať nárazy.

  • Pred upratovaním a stykom s chemickými prostriedkami, vrátane mydiel a saponátov
  • Pred športovaním alebo činnosťami, ktoré produkujú pot
  • Pred kúpaním v chlórovanom bazéne alebo v mori

Ako strieborné a pozlátené šperky čistiť

Svoje šperky môžete čistiť v pokoji a teple domova vďaka špeciálnej kozmetike na šperky, ktorá je šetrná k vašim doplnkom a vytvorená tak, aby presne korešpondovala s potrebami jednotlivých drahých kovov. Na trhu existuje mnoho druhov čistiacich roztokov a leštidiel na šperky. U nás si môžete zakúpiť kozmetiku Connoisseurs, ktorá je nielen známa, ale ponúka aj veľmi široký výber roztokov, pien, čistiaceho pera a ďalších produktov, ktoré sa postarajú o vaše šperky za veľmi priaznivú cenu. V porovnaní s tým, ako často by ste museli nosiť svoje šperky do zlatníctva a za akú cenu, o tom nemusíte zdĺhavo premýšľať. Detailné postupy a informácie o tom, ako sa s touto kozmetikou čistia jednotlivé druhy šperkov, sme pre vás rozobrali v článku Ako sa správne starať o šperky.

Okrem kozmetiky však existujú aj ďalšie veci, ktoré môžete robiť doma a predĺžiť tak životnosť vášho obľúbeného náramku, náhrdelníka alebo iných doplnkov. Na rozdiel od kúpania v bazéne, čo sa týka strieborných doplnkov, odporúčame sa s nimi kúpať v mori, keďže slaná voda rozpustí nečistoty na šperku a hĺbkovo ho vyčistí. Naše babičky čistili svoje veľké prstene tak, že ich dávali do horúcej vody s octom či s citrónovou šťavou. Tento trik môžete vyskúšať, ale nemáme ho overený a rozhodne ho neodporúčame, ak máte prsteň s drahými kameňmi či s perlou, ktoré by sa mohli poškodiť alebo zo šperku vypadnúť. Všeobecne platí, že doplnky, ktoré majú vsadené kamene, sú veľmi delikátne a treba k nim pristupovať opatrne. To znamená, že aj čistenie napríklad špeciálnou čistiacou vatou, obrúskom alebo roztokmi je potrebné aplikovať len na miesta, kde nie je vložený kameň. Na to vám poslúži napríklad špeciálne čistiace pero Connoisseurs. Táto kozmetika má však aj špeciálne navrhnutý roztok, ktorý je šetrný a do ktorého môžete položiť celý šperk bez toho, aby vám napríklad popraskala perleť na prírodnej perle.

Určite netreba hovoriť, že čím častejšie šperky skladáte a nevystavujete ich faktorom, ktoré sme zmieňovali vyššie, tým menej ich musíte čistiť. V každom prípade sa však nemusíte báť, že budete musieť tráviť čas v klenotníctve, keďže o šperky sa ľahko môžete postarať doma. Nebojte sa teda zabrúsiť do kategórií strieborných a pozlátených príveskov, spájacích dielov alebo do pozlátených komponentov OmegaCast, Nunn Design a Amoracast.

Súvisiace články

Februárová výzva: Tvorte z korálikov

Februárová výzva: Tvorte z korálikov

Nikdy nebola vhodnejšia príležitosť pustiť sa do korálikovania. Neveríte? Vo februári totiž môžete nielen tvoriť z korálikov, ale aj vyhrať až 40 €!

Minerály na mieru pre znamenie Vodnára

Minerály na mieru pre znamenie Vodnára

Poďte sa pozrieť, ktoré minerály sa hodia pre znamenie Vodnára a aké majú vlastnosti!

Akcia: Víkendová doprava zdarma

Akcia: Víkendová doprava zdarma

Časovo obmedzená akcia: len do nedele môžete nakúpiť a mať dopravu zdarma.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 597+ recenzií - zobraziť všetko

Mária
Pondelok, 23. Január 2023

100%

Rýchle dodonie

Igor
Pondelok, 23. Január 2023

100%

O.K.

Eva
Neděle, 22. Január 2023

100%

Super