Ako maľovať kamienky

Streda, 5. máj 2021

Maľovanie na kamienky aktuálne patrí k najobľúbenejším typom tvorenia. Niet sa čomu diviť, toto tvorenie má totiž viac vrstiev, než by ste na prvý pohľad čakali.

Ako maľovať kamienky

Základný kameň

Kamienok určuje všetko. Jeho tvar vás vedie k obrázku alebo dekoru, ktorý by na ňom mal vzniknúť. Veľká zábava je hľadať kamienky pri prechádzkach po okolí. Práve to na maľovaní kamienkov tak veľmi baví deti. Musia najskôr vypátrať ten správny! Na maľovanie sa najviac hodia biele kremenné okruhliaky, na ktorých zdobenie krásne vynikne.

Nekonečné možnosti dekorácie

Ako v prírode nenájdete 2 rovnaké kamienky, tak aj možností, ako ich zdobiť, je nespočet. Základom je kamienok dobre očistiť a potom ho maľovať farbami na akrylovom základe, ktoré odolajú vetru, dažďu. Dnes pre vás máme 3+1 tip, ako s kamienkom pracovať.


Fixka


Akrylové markery, ktoré môžete poznať aj pod názvom lakové fixky, nanášajú farbu pomocou hrotu. Ten môže mať rôznu hrúbku, záleží na efekte, ktorý chcete docieliť. Po použití fixky je vhodné hrot vybrať a dôkladne prepláchnuť, aby v ňom do budúceho tvorenia farba nezaschla.

Fixkou môžete vymaľovať plochy, namaľovať konkrétne tvary aj písať. Ak používate viac farieb, vždy nechajte tú prvú zaschnúť. Rovnako ako pri použití štetca by sa vám inak do seba farby rozpili, a navyše by ste zašpinili hrot fixky. Inak žiadne limity neexistujú!


Sprej a fixka


Ak chcete, aby váš obrázok vynikol, je dobré ho maľovať na biely podklad. To ľahko docielite farbou v spreji. Po jej zaschnutí môžete už pokračovať podľa ľubovôle. Ale netreba sa viazať len na bielu farbu.

Krásne budú vyzerať trebárs kamienky s podkladom v pastelových odtieňoch kriedových farieb Kreul.


Akrylové farby


Akrylové farby sa nanášajú pomocou štetca. Ak tvoríte s deťmi, môže byť pre nich maľovanie štetcom väčšia zábava než maľovanie fixkou, ktoré už vyžaduje zručnosť. Akrylové farby ale otvárajú nový svet aj všetkým, ktorí nejakú zručnosť majú. Pomocou rôznych veľkostí a tvarov štetcov dosiahnete rôzne efekty. Farby navyše medzi sebou môžete ľahko miešať a tvoriť tak iné odtiene.

Nikto ale netvrdí, že je potrebné sa držať len štetcov. Skúšali ste niekedy napríklad, aké efekty vo farbe urobia rôzne druhy špongií, či už kuchynských alebo kúpeľňových? Pomocou techniky tupovania môžete dosiahnuť plynulý ombré efekt alebo trebárs vytvoriť vo väčšej vrstve farby reliéf.


Mramorovacie farby


Ak chcete z vášho kamienka urobiť klenot, môžete použiť mramorovacie farby. Pár kvapiek niekoľkých odtieňov do vody, zľahka premiešať a potom ponoriť a zasa vytiahnuť kamienok. Po zaschnutí naň môžete opäť maľovať fixkami. No nie je to paráda?


Lak je istota


Po zaschnutí odporúčame kamienok vždy zalakovať, aby bol obrázok dobre chránený. Náš najobľúbenejší lak je ten v spreji, pretože práca s ním je extrémne jednoduchá.


Čo potom s kamienkom?

Existuje niekoľko Facebookových skupín s kamienkovou tematikou. Ak sa stanete členom, napíšete na zadnú stranu kamienkov názov tejto skupiny a svoje PSČ. Kamienok potom umiestnite niekde vo verejnom priestore alebo v prírode. Kto ho nájde, môže si ho nechať pre radosť alebo ho poslať ďalej. A práve v danej fb skupine môžete zistiť, či niekto váš kamienok našiel.

Súvisiace články

Tipy na originálne karnevalové masky

Tipy na originálne karnevalové masky

Vytvorte si vlastné masky na karneval alebo do sprievodu! Pripravili sme pre vás 4 návody a pár tipov na originálne šperky a masky, s ktorými budete za hviezdu na každom karnevale. Prezrite si ich hneď teraz!

Kreatívna valentínska inšpirácia 🧡

Kreatívna valentínska inšpirácia 🧡

Pusťte si k sebe na Valentína trochu lásky a srdiečok! 🧡 Pripravili sme pre vás 6 originálnych tipov, na valentínske šperky a dekorácie, ktoré si môžete vyrobiť doma. Pozrite si tipy hneď teraz!

Januárová výzva: Zima + 5 nápadov na tvorenie

Januárová výzva: Zima + 5 nápadov na tvorenie

Zapojte sa do januárovej výzvy, ktorej témou je tvorenie šperkov a dekorácií s motívom zimy. Tvorte, pochváľte sa nám a vyhrajte až 40 €!

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Daniela
Utorok, 20. Február 2024

100%

Já na Manumi nakupuju moc ráda. Obchod doporučuji.

Jarmila
Pondelok, 19. Február 2024

100%

Spolehlivý obchod. Kvalitní zboží, rychlost a přesnost při zpracování objednávky.

+ rychlé a bezchybné zpracování objednávky

+vstřícnost při změně nebo úpravě objednávky

irena
Piatok, 16. Február 2024

100%

Super