10 spôsobov využitia živice

Sobota, 30. máj 2020

Krištáľové šperky nie sú to jediné, k čomu vám môže živice poslúžiť. Čo napríklad originálne dekorácie do domácnosti alebo personalizované kľúčenky ako darček pre najbližších?

10 spôsobov využitia živice

Šperky z krištáľovej živice sú nielen krásne, ale tiež unikátne. Vzhľadom na to, že živicou môžete zalievať skutočne čokoľvek, môžete vytvárať stovky absolútne originálnych šperkov. Kto už doplnky zo živice pozná, tuší, že existuje niekoľko druhov živice, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti. Vďaka týmto vlastnostiam, ktoré ich odlišujú, si potom vyberáme tú správnu živicu presne pre náš šperk či dekoráciu.

My sme vám chceli tento proces zjednodušiť, a preto sme pre vás pripravili krátkeho sprievodcu, ktorý dodá inšpiráciu a ponúkne možnosti používania, a zároveň vás prakticky navedie k správnej voľbe živice.

Čo všetko môžem so živicou robiť?

Zalievať kvetiny

Máte obľúbené kvety, ružu zo stužkovej, alebo sa vám skrátka len páčia prvé jarné fialky? Zvečnenie kvetov vďaka zaliatiu krištáľovou živicou je veľmi populárne. Môžete použiť sušené okvetné plátky, celé živé kvety alebo ich kombináciu.
Na zalievanie kvetín je ideálna krištáľová živica imitujúca sklo, keďže sa používa na hrubšie odliatky a väčšie šperky alebo dekorácie, ako sú napríklad poháre s kvetmi vyliate živicou.

Zalievať trblietky alebo koráliki

Čo tak šperky, ktoré vyzerajú ako nočná obloha? Trblietky môžete do živice buď rovno zamiešať a potom živicu vylievať do silikónovej formy, alebo ich nalepiť na dno lôžka vybraného komponentu a lôžko potom vyliať živicou. Ak chcete vytvoriť ilúziu nočnej oblohy, môžete natrieť spodok lôžka čiernou farbou, nalepiť naň trblietky a zvyšok trblietok zamiešať do živice, ktorá môže byť buď transparentná alebo zafarbená.

Ak budete vytvárať hrubší odliatok, je ideálne pracovať so živicou imitujúcou sklo, ak budete používať tenší odliatok alebo lôžko, je lepšie pracovať so živicou na glazúrovanie.


DSC02094

Zalievať môžete aj svoje obľúbené rokajlové koráliky. Tu platí úplne rovnaký postup ako pri práci s trblietkami. Pozrite sa napríklad na tieto krásne náušnice s korálikmi a Nunn Design komponentmi s lôžkami. (odkaz na Káji náušnice, máme k nim návod?)

Vytvoriť si suvenír s pieskom

Obľúbené sú aj šperky, ktoré v sebe nesú kus z dovolenky. Napríklad kľúčenka, v ktorej je zaliaty piesok z vašej obľúbenej pláže. Aj tu piesok môžete nalepiť na dno lôžka, alebo môžete najskôr vyliať živicu do polky odliatku, posypať ju pieskom, počkať, kým vyschne a potom na piesok doliať druhú časť živice. Využiť môžete ako živicu imitujúcu sklo, tak aj tú na glazúrovanie.

Vylievať komponenty s lôžkami

Existujú špeciálne komponenty s lôžkami na krištáľovú živicu, ktoré majú formu prívesku, spájacieho dielu alebo náušníc. Napríklad Nunn Design ponúka všetky tieto komponenty, a rovnako tak ich môžete nájsť aj v kategórii strieborných a pozlátených komponentov. Na dno lôžka potom môžete umiestniť obľúbený predmet a zaliať ho živicou, alebo lôžko môžete len zaliať farebnou živicou a vytvoriť si tak minimalistický šperk. Tu využite živicu na glazúrovanie, ktorá má gélovitejšiu štruktúru a nepretečie vám cez lôžko.

Zachovať fotografiu

Obľúbenú rodinnú fotografiu môžete vložiť na dno lôžka komponentu, zaliať ho živicou na glazúrovanie a vytvoriť si tak ozdobný medailón. Alebo môžete použiť špeciálnu ohybnú živicu a fotografiu, ktorá musí byť dokonale vyrovnaná, položiť na silikónovú podložku, zaliať ju tenkou vrstvou ohybnej živice a nežiadúce okraje zaschnutej živice potom obstrihnúť. Zalaminovanú fotografiu môžete buď vystaviť na stole alebo ju použiť ako kľúčenku.

Vytvárať imitácie kryštálov

Vďaka špeciálnym farbám môžete živicu imitujúcu sklo zafarbiť. Tieto farby zachovajú živicu transparentnú, ale dodajú jej nádych požadovanej farby. Vďaka silikónovej forme môžete takto vytvárať desiatky imitácií farebných kryštálov.

Vytvoriť zaujímavé farebné obrazce

Špeciálne farby alebo perleťové púdre môžete rozmiešať v separátnych téglikoch v troške živice a potom ich naliať na seba alebo vedľa seba do formy a špáradlom farby rozťahovať do požadovaných obrazcov a vzorov. Takto si môžete vytvoriť napríklad zaujímavé podložky pod poháre, ktoré vyzerajú ako geódy. Na túto techniku je ideálna živica imitujúca sklo, ktorá má tekutejšiu formu a lepšie sa vám s ňou bude pracovať.

Tvoriť ohybné šperky

Namiesto fotografie môžete použiť iný obrázok alebo použite len zafarbenú živicu. Na silikónovú podložku rozprestrite tenkú vrstvu živice a nechajte zaschnúť. Suchý plát potom obstrihnite podľa požadovaného tvaru a dĺžky a na konce pripevnite zapínanie.

Vytvárať šperky s perleťovým nádychom

Ak by ste chceli šperky zo živice, ktorá nie je farebne tónovaná, ale je perleťovo zafarbená, stačí namiesto tekutých farieb siahnuť po perleťových púdroch. Púder odporúčame vmiešať priamo do živice a zafarbenú živicu používať na odliatky alebo na vylievanie. Púdre môžete používať v kombinácii s akoukoľvek živicou.

Použiť ju ako najspoľahlivejšie lepidlo


Ak ste si napríklad vytvorili vlastné kabošony, do ktorých ste zvečnili malá kvietka a teraz premýšľate, čím na ne môžete pripevniť kovové puzety, aj tu vám postačí rovnaký materiál! Malé množstvo živice môžete použiť nielen na lepenie puzet, ale prilepíte s ňou ku komponentom aj ďalšie materiály, ako je napríklad akryl, sklo, keramika, hladké drevo, fimo a ďalšie.

Súvisiace články

Februárová výzva: Tvorte z korálikov

Februárová výzva: Tvorte z korálikov

Nikdy nebola vhodnejšia príležitosť pustiť sa do korálikovania. Neveríte? Vo februári totiž môžete nielen tvoriť z korálikov, ale aj vyhrať až 40 €!

Minerály na mieru pre znamenie Vodnára

Minerály na mieru pre znamenie Vodnára

Poďte sa pozrieť, ktoré minerály sa hodia pre znamenie Vodnára a aké majú vlastnosti!

Akcia: Víkendová doprava zdarma

Akcia: Víkendová doprava zdarma

Časovo obmedzená akcia: len do nedele môžete nakúpiť a mať dopravu zdarma.

Všetky článkyOverené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 597+ recenzií - zobraziť všetko

Mária
Pondelok, 23. Január 2023

100%

Rýchle dodonie

Igor
Pondelok, 23. Január 2023

100%

O.K.

Eva
Neděle, 22. Január 2023

100%

Super